The New York Times - путин відхилив прохання польових командирів дозволити їм відступити із Херсона

The New York Times - путин відхилив прохання польових командирів дозволити їм відступити із Херсона

Президент Росії відхилив прохання польових командирів дозволити їм відступити із Херсона, життєво важливого міста на півдні України.

За словами американських офіційних осіб, останніми тижнями президент Росії Путін почав брати більш безпосередню участь у стратегічному плануванні війни в Україні, у тому числі відхилив прохання своїх командирів на місцях дозволити їм відступити з життєво важливого південного міста Херсона.

Відступ із Херсона дозволив би російським військовим організовано відступити через Дніпро, зберігши техніку та життя солдатів.

Але такий відступ став би ще одним принизливим публічним визнанням провалу Путіна у війні і приніс би Україні другу велику перемогу за один місяць. Херсон був першим великим містом, що впав перед росіянами під час першого вторгнення, і залишається єдиною регіональною столицею під контролем Москви. Його повернення стало б величезним досягненням для президента України Зеленського.

Націлений на перемогу за будь-яку ціну, Путін став більш публічною особою війни, оскільки російські збройні сили, схоже, перебувають у все більшому безладді, що змусило його оголосити цього тижня заклик, який може привести 300 000 російських цивільних осіб на військову службу. Цього місяця Москва продемонструвала, що в неї занадто мало військ для продовження наступу, вона страждає від нестачі високотехнологічної високоточної зброї і не може добитися панування в небі України.

Але американські чиновники, обізнані про секретні розвіддані, кажуть, що за лаштунками Путін грає ще більшу роль у війні, у тому числі каже командирам, що стратегічні рішення на місцях приймає він. Хоча Путін схвалив деякі рекомендації військового командування, включаючи мобілізацію цивільного населення, його участь створила напруженість, сказали американські чиновники.

За словами чиновників, відмова Путіна відвести війська з Херсона також призвела до зниження морального духу російських військ, які виявилися в основному відрізаними від ліній постачання і, схоже, вважають, що вони можуть опинитися в скрутному становищі в боротьбі з українськими військами.

"Ситуація в Україні є явно динамічною", - сказав в інтерв'ю в п'ятницю генерал Марк А. Міллі, голова Об'єднаного комітету начальників штабів. "Ще зарано для повної оцінки, але мені ясно, що стратегічна ініціатива перейшла до українців". Але він попередив, що попереду ще "тривалий шлях".

Розбіжності Путіна з приводу лінії фронту в Херсоні ілюструють, наскільки критично важлива війна на півдні України для обох сторін, кажуть американські чиновники. Незважаючи на недавні успіхи України на північному сході, район довкола Херсона є найважливішим театром воєнних дій із глибокими стратегічними наслідками для Києва та Москви.

Деякі американські чиновники заявили, що передбачають неприємності для російських військових на південному театрі військових дій. Цього тижня високопосадовець заявив, що Україна перебуває на шляху до того, щоб повторити на півдні успіхи, досягнуті її силами під час блискавичного наступу на північному сході на початку цього місяця. Якщо Україна відтіснить російські війська ще далі, то, за словами американських чиновників, під загрозою може опинитися насильно відвойований Путіним сухопутний міст у Крим, територію, яку він захопив в України і анексував у 2014 році.

Розбіжності з приводу Херсона – це лише останні розбіжності між Путіним та його вищим командуванням. Високопосадовці російських офіцерів неодноразово ставили під сумнів ранні плани війни, сказали американські чиновники, особливо початковий етап, який передбачав швидкий удар по Києву, столиці України. На думку російських офіцерів, Путін вступає у війну з недостатньою кількістю військ і озброєнь, повідомили американські чиновники.

Побоювання російських офіцерів виявилися вірними, і після поразки російської армії під Києвом Путін послабив контроль над військовим плануванням. За словами американських чиновників, він дозволив старшим генералам розробити нову стратегію, орієнтовану на масований артилерійський обстріл. Нова стратегія, по суті, була війною на виснаження, яка зіграла на силі російських військових і дозволила просунути армію вперед на сході України.

З того часу, як Путін наказав своїм командирам продовжувати бойові дії в Херсоні, російські військові намагаються зупинити просування української армії. Минулого тижня росіяни підірвали греблю на річці Інгулець, щоб утруднити нинішній контрнаступ.

Але українські удари підірвали переправи через річку Дніпро, що значною мірою відрізало російські війська від ліній постачання на іншому березі. Росіянам довелося використати понтонні мости, щоб переправитися річкою, але вони потрапили під український вогонь, кажуть українські чиновники. "У них там є підрозділи, які, якщо українці прорвуть лінію фронту, будуть відрізані та оточені", - сказав Сет Г. Джонс, старший віце-президент Центру стратегічних та міжнародних досліджень. "Я не можу перебільшити, наскільки небезпечною для них є ситуація".

Відступ за Дніпро, напевно, дозволить російському командуванню утримувати лінію фронту на півдні з меншою кількістю військ. Це дасть їм більше свободи дій для перекидання сил із Херсона на інші напрями, або для відсічі харківському контрнаступу на північному сході, або для зміцнення оборонних ліній у східному Донбасі, або для відкриття нового фронту на півдні.

Але Путін сказав командирам, що він визначатиме стратегію.

"У цій війні спостерігається постійна невідповідність між політичними цілями Путіна та військовими засобами їх досягнення", - сказав Майкл Кофман, директор з вивчення Росії в CNA, оборонному дослідницькому інституті в Арлінгтоні, штат Вірджинія. "На важливих етапах прийняття рішень Путін затягував, відмовляючись визнати реальність, поки можливості не ставали дедалі гіршими".

Відведення російських військ за Дніпро також стане різким спростуванням референдуму Путіна про приєднання до Російської Федерації. Проведення таких фіктивних голосувань є основною метою Москви. Їхнє блокування залишається одним із головних пріоритетів Києва.

В умовах, коли в Росії зростає невдоволення, а чоловіки військового віку намагаються втекти з країни, щоб уникнути призову, американські чиновники кажуть, що Путін вважає, що ще одна перемога України ще більше підірве популярність війни, а він не може ризикувати. На відеороликах, що широко розповсюджувалися в Твіттері протягом декількох днів після того, як Путін оголосив про заклик, показано, як розгніваних призовників лають російські військові чиновники, що кричать. "Час ігор закінчився!" – кричить один військовий чиновник на одному відео. "Тепер ви солдати!"

Розмови Путіна з його регіональними військовими командирами в Україні також можуть бути частиною зусиль з отримання більш точних оцінок кампанії. В ході війни американські офіційні особи заявляли, що Путін не отримує точної інформації від своїх головних військових радників - міністра оборони Сергія Шойгу та начальника Генерального штабу російських збройних сил Валерія Герасимова.

Крім блокування відступу з Херсона, Путін поставив під сумнів зусилля Росії щодо зміцнення своїх позицій на північному сході в районі річки Оскіл, до якої український контрнаступ дійшов цього місяця. Путін, за словами американського чиновника, виступає проти відступу і там, оскільки не хоче віддавати Зеленському щось схоже на перемогу.

Навіть коли Путін вимагає стратегії відмови від подальших відступів, американські чиновники кажуть, що російські офіцери самі розходяться у думках щодо того, як реагувати на українські контрнаступи. Деякі офіцери вважають, що їм слід жорстко припиняти директиви Путіна до того, як українці прорвуть їхні нинішні рубежі. Інші вважають, що вони можуть виконати директиви Путіна.

Росія продовжує концентруватися на півдні, незважаючи на успіхи України на схід від Харкова. У той час як Москва направила деякі підкріплення на укріплені північно-східні позиції, більшість із десятків тисяч військовослужбовців, відправлених Росією на південь у район Херсона, включаючи деякі з її найкращих бойових сил, залишаються на місці.