Як російська група впливу проникла в кіпрську партійну політику

Як російська група впливу проникла в кіпрську партійну політику

Таємна московська група розвивала зв'язки з кіпрськими політиками і успішно проштовхнула в кіпрському парламенті пропозицію про скасування санкцій ЄС проти Росії. Ключову роль у цих махінаціях відіграв російсько-кіпрський бізнесмен Дмитро Козлов, який налагодив зв'язки з провідними політиками і навіть створив політичну партію на Кіпрі.

Основні висновки

***Витік електронного листування показує, як Міжнародне агентство поточної політики, лобістська група, що не входить до складу російського парламенту, працювала з дружніми кіпрськими політиками над розробкою та прийняттям резолюції про скасування санкцій проти Росії.

***Дмитро Козлов, російський бізнесмен, який отримав кіпрський паспорт за схемою, згодом закритою за корупцію, розповів OCCRP, що він зв'язав російських пропагандистів із симпатизуючими йому кіпрськими політиками, щоб ця резолюція відбулася.

***З очевидного благословення одіозного міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова Козлов допоміг створити кіпрську політичну партію, покликану просувати і захищати російські інтереси на середземноморському острові.

Президент Росії Володимир Путін зробив великий піар-хід у липні 2016 року, коли парламент Кіпру звернувся до уряду країни з проханням працювати над зняттям санкцій Європейського Союзу, накладених на Росію після анексії Криму.

Навіть для Кіпру, однієї з найбільш проросійських країн Європи через велику кількість російського капіталу, залученого в його сектор фінансових послуг, це викликало здивування, а Міністерство закордонних справ України швидко засудило цей крок і заявило, що він є "нічим іншим, як непрямою підтримкою агресора".

Група, пов'язана з Кремлем, організувала виплати європейським політикам на підтримку анексії Криму Росією

Протягом багатьох років таємна організація, керована зсередини російського парламенту, успішно втручалася в європейську політику щодо окупованої України.

Але правда виявилася ще більш шокуючою, ніж будь-хто здогадувався на той час: Резолюція, ухвалена кіпрським парламентом, була спланована пов'язаною з Кремлем лобістською групою, яка називає себе Міжнародним агентством поточної політики, і висунута кіпрськими політиками, яких лобісти обслужили.

Експерт Transparency International з питань корупційних грошових потоків Майра Мартіні заявила, що нові викриття підкреслили давню стурбованість "економічним захопленням [Кіпру] російськими інтересами".

Російська резолюція була виявлена в рамках розслідування, проведеного OCCRP та його партнерами Eesti Ekspress, IrpiMedia та Profil на основі тисяч витоків електронної пошти, про те, як лобістська група організовувала виплати дружнім європейським політикам в обмін на їхню допомогу в просуванні проросійських пропозицій, таких як на Кіпрі, що в основному спрямовані на легітимізацію російської анексії Криму.

Група, якою керує співробітник російського парламенту Саркіс Мірзаханян, досягла успіхів в інших країнах Європи, але кіпрська резолюція, можливо, була найбільш вражаючою, оскільки, як видається, вона була ініційована і координувалася за лаштунками росіянами. Палата представників Кіпру стала першим національним органом, який ухвалив одну з "законсервованих" резолюцій Агентства, здобувши велику перемогу для Путіна та його прихильників.

Мірзаханян та інші керівники Міжнародного агентства поточної політики не відповіли на запити про коментарі.

Витік електронних листів також розкриває ключову роль Дмитра Козлова, сина відомого російсько-кіпрського бізнесмена, у допомозі Міжнародному агентству поточної політики завоювати вплив на Кіпрі. Козлов часто спілкувався з соратником Мірзаханяна Арегом Агасаряном, як свідчать витоки листування, і був посередником у контактах між групою Мірзаханяна і щонайменше одним кіпрським політиком. Він навіть зіграв певну роль у створенні політичної партії під назвою Ego o Politis, або "Я, громадянин" - відомої на Кіпрі як "Російська партія" через її прокремлівську позицію.

Сім'я Козлових керувала бізнесом на Кіпрі, спрямованим на допомогу росіянам в інвестуванні та міграції на середземноморський острів, включаючи житловий комплекс вартістю 29,5 млн євро поблизу приморського міста Лімассол, популярного серед російських туристів та експатів.

Батько Дмитра Козлова, Сергій, і його дружина також володіли Admare Properties Ltd, компанією, яка допомагала іноземцям подавати заявки на отримання кіпрського громадянства за схемою "золотого паспорта", яка була закрита в 2020 році після викриття в корупції. Сергій і Дмитро також отримали кіпрське громадянство за цією схемою.

Дмитро Козлов визнав, що був "причетний" до процесу ухвалення парламентського подання, але сказав, що не мав "жодної конкретної ролі". Він сказав, що знає Агасаряна "ще з університетських років", але з Мірзаханяном зустрічався лише один раз.

Незважаючи на те, що Сергій Козлов давав інтерв'ю в парламенті в день прийняття постанови, він повідомив OCCRP, що не брав участі в плануванні постанови і знає Агасаряна і Мірзаханяна лише як колишніх однокласників свого сина. "Я не політична людина, - сказав він. "Будь-яка особиста участь... на той момент була природною для людини, яка має подвійне громадянство в третій країні".

Сергій Козлов спілкується з пресою в кіпрському парламенті в день ухвалення законопроекту.

Гра в політику

Наприкінці квітня 2016 року Агасарян надіслав Мірзаханяну електронною поштою документ під назвою "Резолюція Палати представників Кіпру (парламенту) "Про скасування секторальних економічних санкцій проти Росії".

У ньому був викладений план ухвалення резолюції, в якій санкції ЄС проти Москви описувалися б як такі, що "фундаментально суперечать нормам міжнародного права", а також висвітлення в засобах масової інформації економічної шкоди, завданої Кіпру втратою ділових зв'язків з Росією.

План мав на меті забезпечити голоси "35-39 депутатів" від Демократичного об'єднання, партії президента Кіпру Нікоса Анастасіадіса, і комуністичної партії АКЕЛ, традиційного союзника Москви.

Дмитро Козлов розповів OCCRP, що ідея кіпрської резолюції проти антиросійських санкцій виникла після того, як йому зателефонував Агасарян і згадав про подібну резолюцію, яка щойно була прийнята в Італії.

"Почувши про це, я подумав, що було б непогано порадитися з парламентарями Кіпру, [щоб] дізнатися, чи поділяють вони такі ж думки і підхід", - сказав він.

За словами Козлова, він зв'язався з лідером кіпрської партії АКЕЛ Андросом Кіпріану, але наполягав на тому, що "не лобіював" його. Кіпріану, за його словами, також був зацікавлений в ідеї проросійської резолюції.

Потім він сказав: "Оскільки я знав, що така резолюція може бути прийнята, я зателефонував Арегу і поділився з ним цією інформацією".

29 червня 2016 року Агасарян надіслав Мірзаханяну електронного листа, в якому містився попередній перегляд проекту резолюції за підписом парламентської фракції АКЕЛ.

7 липня майже ідентична резолюція була прийнята в кіпрському парламенті, лише з кількома незначними змінами. Пропозиція була прийнята 33 голосами "за" - трохи не дотягнувши до мети росіян.

Ви кажете, що хочете резолюцію...

Документи, знайдені у витоках електронної пошти, показують, як російська пропагандистська група змусила Палату представників Кіпру ухвалити проросійську резолюцію.

investigations/project-outline-cyprus.jpg

План проекту, підготовлений Міжнародним агентством поточної політики.

investigations/draft-resolution.jpg

Проект резолюції, надісланий Агасаряном Мірзаханяну 29 червня 2016 року.

investigations/resolution-final.jpg

Майже ідентична резолюція, прийнята кіпрським парламентом тижнем пізніше.

Схоже, що Мірзаханян міцно тримав руку на пульсі висвітлення процесу: За день до голосування він передав дані кількох журналістів російських державних ЗМІ та російського телеканалу LifeNews для акредитації синові Козлова, Дмитру.

Сватання АКЕЛ продовжилося пізніше в 2016 році, коли лідер партії Андрос Кіпріану здійснив поїздку до Москви і зустрівся з Андрієм Назаровим, співголовою бізнес-групи "Ділова Росія". Назаров також очолює Ялтинський міжнародний економічний форум, щорічний захід, що сприяє залученню інвестицій в незаконно анексований Крим, який Кіпріану відвідав у 2017 році.

Кіпріану (крайній зліва), Дмитро Козлов (другий зліва) і Назаров (другий справа) в Москві в жовтні 2016 року.

Сергій Козлов також пожертвував 15 000 євро на користь АКЕЛ у 2016 році, що зробило його сьомим найбільшим донором партії того року. (Він повідомив OCCRP, що за 25 років свого перебування на Кіпрі пожертвував кошти "всім політичним партіям на благодійні цілі").

Кіпріану розповів OCCRP, що Дмитро Козлов тиснув на нього, щоб він зустрівся з Назаровим у Москві, і що, перебуваючи там, він також зустрівся з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим. Він стверджував, що не знав, що резолюція щодо Росії координувалася командою Мірзаханяна.

Кіпріану визнав, що пожертва Козлова на користь АКЕЛ "можливо, була способом віддячити [нам] за резолюцію", але "вони дали гроші не мені". Він сказав, що одного разу був присутній на Ялтинському форумі, але відмовився від подальшого запрошення відвідати його, оскільки йому було некомфортно від того, що він там побачив. "Вони зібрали там всі ультраправі рухи Європи", - сказав він.

Співавтор резолюції Йоргос Ліллікас, який обіймав посаду міністра закордонних справ з 2006 по 2007 рік, повідомив OCCRP, що ніколи не чув про Мірзахяна, але підтримав резолюцію, щоб подякувати Росії за підтримку, яку вона надавала Кіпру в минулому.

Дмитро Козлов пішов далі, ніж просто підтримка існуючих політичних партій. У 2017 році він допоміг представникам російських інтересів на острові створити власну партію.

14 червня 2017 року, більш ніж за місяць до офіційної реєстрації Ego o Politis, Агасарян переслав Мірзаханяну електронного листа від Дмитра Козлова з кількома вкладеннями, в яких викладено позицію партії.

"Арег, добрий день, - написав Козлов. "На продовження нашої телефонної розмови надсилаю Вам основні документи про політичну партію, яку ми створюємо. Вони включають в себе основну програму партії, а також реформи, які ми плануємо провести".

Козлов додав, що він і його однодумці "зустрічалися з низкою російських депутатів, які нас підтримують", і сказав, що "пан Лавров" - суперечливий міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров, один з головних рушіїв вторгнення Росії в Україну - також "дав своє благословення".

Дмитро Козлов повідомив OCCRP, що пішов з Ego o Politis незабаром після його створення, що сталося за пропозицією одного з його "знайомих".

За словами Мартіні з Transparency International, докази того, що за створенням партії стояли російські інтереси, посилили і без того значне занепокоєння щодо російського політичного впливу на Кіпрі.

Міністр закордонних справ Кіпру Нікос Христодулідес вітає міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова в президентському палаці в Нікосії, Кіпр, у вересні 2020 року.

"Ми знаємо, що клептократи намагалися вплинути на закордонні вибори, щоб забезпечити собі людей в уряді, які захищали б їхні інтереси, - сказала вона. "Але ще більше занепокоєння викликає інформація про те, що російські інтереси могли створити власну політичну партію на Кіпрі".

Ego o Politis призупинила свою діяльність у листопаді 2021 року і була викреслена з реєстру політичних партій. Незважаючи на те, що за час свого короткого існування вона не брала участі в жодних виборах, їй вдалося потрапити в заголовки газет у 2020 році, коли вона нібито домагалася перенесення до Лімасола пам'ятника Володимиру Леніну, який колись стояв у Києві.

Хоча її офіційний веб-сайт був виведений з мережі, сторінка партії у Facebook продовжує функціонувати. На ній часто публікуються пости на підтримку кандидатури колишнього міністра закордонних справ Кіпру Нікоса Христодулідеса на виборах, запланованих на 5 лютого. У вересні 2020 року Христодулідес наклав вето на санкції проти білоруського лідера Олександра Лукашенка, ключового союзника Москви.