1. російський експорт скоротився на 7% через падіння цін на нафту.
- У січні–березні 2025 року експорт товарів з росії знизився на 6,8% у річному вимірі та склав $94,9 млрд. Про це повідомляє Федеральна митна служба рф. Імпорт залишився майже без змін.
- У результаті позитивне сальдо торгівлі скоротилося на 17,8% — до $31,8 млрд.
- Основною причиною падіння експорту стало здешевлення російської нафти. За даними Мінекономрозвитку рф, якщо на початку 2024 року ціна бареля марки Urals зростала з $64,1 у січні до $70,3 у березні, то в 2025 році вона впала з $67,7 до $59 за той самий період.
- Мінеральна продукція, яка включає нафту і нафтопродукти, традиційно становить понад половину експорту рф. Її експорт за квартал скоротився на 14,1% — до $55,4 млрд. Імпорт залишився стабільним, а в його структурі переважають машини та обладнання (48,5%).
- Загальний зовнішньоторговий оборот росії за перший квартал знизився на 4,2%, до $158 млрд.
- Ці дані демонструють посилення структурної залежності рф від експорту енергоносіїв і вразливість до глобальних цінових коливань.
2. російські експортери масово скидають валюту через кризу ліквідності та високі рублеві ставки.
- російські експортери почали активно розпродавати запаси іноземної валюти, щоб покрити поточні витрати в рублях. Причиною цього, як визнає сам Центробанк рф, стали аномально високі процентні ставки на внутрішньому ринку — як по кредитах, так і по депозитах.
- Із початку року курс долара впав на 20%, що експерти називають штучним зміцненням. Його підтримує примусовий та вимушений розпродаж валюти компаніями, які використовують її для фінансування поточних потреб — через брак рублевої ліквідності та непосильні витрати на кредити.
- Також компанії, які мають валютні резерви, шукають швидкий дохід, конвертуючи їх у рублі та розміщуючи під високі відсотки. Але така ситуація створює ілюзію стабільності: рубль міцний не через силу економіки, а через стресовий фінансовий тиск на бізнес.
- Фактично йдеться про розпродаж валютної «подушки безпеки», що в середньостроковій перспективі може вдарити по фінансовій стійкості компаній та держави.
3. росія продовжує обходити санкції — важку західну техніку постачають через Грузію, а потім «транзитом» везуть до рф.
- Журналістське розслідування грузинського видання iFact викрило масштабну схему обходу західних санкцій: росія отримує будівельну і важку техніку, зокрема бульдозери, екскаватори, трактори, крани і ратраки, через Грузію та інші країни Закавказзя і Центральної Азії.
- Після початку повномасштабної війни в Україні росія, яка не має власного виробництва важкої техніки, знайшла спосіб імпортувати продукцію з Італії (New Holland), Німеччини (Klaas), США (Case, Kajik) через обхідні маршрути.
Згідно з торговими даними та офіційною статистикою:
- З Грузії з 2022 по квітень 2025 року в «треті країни» (Вірменія, Азербайджан, Киргизстан, Узбекистан) було відправлено 2403 одиниці важкої техніки.
- Проте багато з цих машин фізично ніколи не потрапили до країн призначення, а були переправлені до росії.
- Наприклад, Грузія заявляє, що експортувала у Вірменію 1245 одиниць, але вірменська митниця таких поставок не фіксувала. Водночас торгівля технікою між Вірменією і росією злетіла на 274 400% у 2023 році.
- Подібна схема простежується й у випадку з Киргизстаном — Грузія заявила про експорт 63 одиниць, а Киргизстан підтвердив лише 6.
- Це означає, що росія систематично порушує санкційний режим, використовуючи Грузію як хаб для ввезення забороненої західної техніки через «псевдоекспорт» у третіх країнах.
- Така ситуація ставить під сумнів ефективність санкційного контролю в регіоні та потребує термінового реагування з боку ЄС, США та міжнародної спільноти для закриття схем та притягнення посередників до відповідальності.
4. ЄС готує нові санкції проти російського нафтового флоту: у списку — 149 суден.
- Європейський Союз планує ввести санкції проти 149 морських суден, які, на думку Брюсселя, залучені до схем обходу обмежень на імпорт російської нафти.
Серед зазначених суден:
- Лише 14 ходять під російським прапором, решта — використовують юрисдикції третіх країн;
- Частина належить до так званого "тіньового флоту", який використовується для маскування походження нафти, переважно через перевантаження в морі.
- Санкційний список буде додано до чергового пакета обмежень проти росії, який перебуває на стадії фінального узгодження. Очікується, що документ також міститиме нові заходи проти компаній, які допомагають кремлю обходити санкції через треті країни, включно з постачанням санкційних товарів подвійного призначення.
- Вважається, що тіньовий флот росії дозволяє їй експортувати значні обсяги нафти в обхід західного ембарго, зокрема до Китаю, Індії та Туреччини.
- Введення персональних санкцій проти суден — спроба ускладнити страхування, обслуговування й фінансування таких перевезень.
5. ЄС готує обмеження руху капіталу та тарифи для захисту санкцій проти росії.
- Європейська комісія фактично готується до відкритого конфлікту з Угорщиною в питанні санкційної політики щодо росії. Брюссель більше не сподівається на конструктивну позицію Будапешта і починає розробляти юридичні механізми, що дозволяють зберігати тиск на рф без обов’язкового консенсусу — крок безпрецедентний для зовнішньополітичного курсу ЄС.
Ключові пункти, які розглядаються:
- Зміна правової основи для санкцій проти російських активів, щоб уникнути потреби в одностайності — мова, зокрема, про понад €200 млрд, заморожених у Euroclear;
- Введення контролю за рухом капіталу на рівні всього ЄС — що юридично можливе в умовах загроз зовнішньоекономічній стабільності;
- Національні дії окремих країн-членів, які можуть забезпечити утримання активів (в першу чергу, це Бельгія, Франція, Німеччина).
- Ці плани сигналізують, що Євросоюз не має наміру дозволити Будапешту блокувати продовження санкцій проти росії або використання доходів від заморожених активів на підтримку України.
- Це також відкриває можливості для швидшої конфіскації чи тимчасового використання доходів від активів рф (через структури, що не потребують одностайності) та введення секторальних тарифів або мит на російський експорт, як економічної відповіді замість класичних санкцій.
- Фінансові й юридичні інструменти, що досі вважалися табуйованими, зараз виходять на перший план — сигнал, що ЄС готується до довготривалого протистояння з рф, незалежно від позиції лояльних до кремля урядів.
6. В Європі чекають зустрічі Зеленського з путіним у Стамбулі, перш ніж тиснути на США щодо нових санкцій проти росії.
- Якщо російський диктатор відмовиться від зустрічі або у Стамбулі не буде досягнуто угоди про 30-денне перемир'я – Європа почне тиснути на США з вимогою посилити санкції проти рф.
- Джерела зазначають, що у понеділок, 12 травня, американці дали зрозуміти європейським союзникам, що хочуть дочекатися четверга, коли може відбутися зустріч путіна та Зеленського у Стамбулі.
- За підсумками зустрічі (чи її відсутності) Вашингтон буде ухвалювати рішення щодо послилення тиску на росію з метою примусу її до миру.
7. ООН офіційно визнала росію відповідальною за збиття рейсу MH17 над Донбасом.
- Рада Міжнародної організації цивільної авіації (ІКАО) — спеціалізованої установи ООН — вперше офіційно визнала російську федерацію відповідальною за катастрофу пасажирського лайнера рейсу MH17, збитого над Донеччиною у 2014 році. Про це повідомив уряд Нідерландів, який разом з Австралією домагався розгляду справи на рівні міжнародних інституцій.
- «Це рішення — важливий крок на шляху до встановлення правди, справедливості та відповідальності за загибель 298 невинних людей. ІКАО чітко дає зрозуміти: держави не можуть безкарно порушувати міжнародне право», — заявив міністр закордонних справ Нідерландів Каспар Велдкамп.
- Рада ІКАО розглядала справу в межах міжнародного повітряного права. За даними уряду Нідерландів, у найближчі тижні буде обговорено механізми компенсації збитків, які росія має виплатити родинам загиблих. росія стала єдиною країною, яка виступила проти ухваленого рішення, попри результати численних розслідувань, що підтверджують, що ЗРК «Бук», який збив літак, було завезено з території рф і повернуто після атаки.
- Збиття рейсу MH17 стало однією з найбільших трагедій у сучасній європейській історії — загинули 298 людей з 17 країн, переважно громадяни Нідерландів, Австралії та Малайзії.
- Міжнародна слідча група ще у 2019 році дійшла висновку, що установку було доставлено до підконтрольної бойовикам території з росії, і вона належала 53-й зенітній ракетній бригаді з Курська.
8. Eni продовжує закупівлю російського газу — у 2024 році компанія поставила до Туреччини 6,2 млрд кубометрів.
- Італійська енергетична компанія Eni у 2024 році продовжувала імпортувати російський природний газ, незважаючи на деклароване скорочення енергетичної співпраці з рф після початку повномасштабної війни в Україні.
- У відповідь на запит одного з акціонерів у компанії підтвердили, що 12% всіх постачань газу у 2024 році припало на російський газ, що еквівалентно 6,2 млрд кубометрів. Весь цей обсяг був спрямований у Туреччину через газопровід «Блакитний потік».
- Хоча в попередньому річному звіті компанія згадувала про закупівлі російського газу, кінцевий споживач тоді не уточнювався.
- Нові документи підтверджують, що торгівля з «Газпромом» триває через треті країни, попри зусилля ЄС зменшити залежність від російських енергоносіїв.
- Таким чином, росія продовжує заробляти мільярди на експорті газу, обходячи прямі обмеження через схеми поставок у треті країни, як-от Туреччина, яка, у свою чергу, може виступати транзитною точкою для постачання в інші регіони.
9. ЄС не відновить імпорт російських енергоносіїв навіть після укладення миру з Україною.
- Європейський Союз не планує відновлювати імпорт російських енергоносіїв, навіть якщо між Україною та росією буде досягнуто мирну угоду. Про це заявив комісар ЄС з питань енергетики Дан Йоргенсен під час зустрічі міністрів ЄС у Варшаві.
- "Позиція Європейського Союзу однозначна: ми не хочемо російських енергоносіїв ні зараз, ні в майбутньому, навіть після досягнення миру", — сказав Йоргенсен.
- Це означає: ЄС розглядає відмову від російських енергоносіїв як стратегічне та незворотне рішення, а не тимчасову реакцію на війну.
- Планована декомпозиція енергетичних зв'язків із росією стане довгостроковим фактором деградації експортних доходів рф, навіть у разі зниження геополітичної напруги.
- Йдеться про структурну перебудову енергоринку Європи — включаючи перехід на ВДЕ, збільшення імпорту LNG та диверсифікацію поставок трубопровідного газу.
- Цей сигнал також важливий для країн, які ще закуповують російські ресурси через сірі схеми: політична терпимість до таких практик у майбутньому буде тільки зменшуватись.
Більше на https://t.me/Omelyan_News