«Нью-Йорк таймс» заморочився і зібрав до купки дані про оборудки Трампа, які б у нас в Україні без сумнівів назвали б корупцією. Він настільки відверто барижить на своїй посаді, що якби таке чудив Порошенко чи Зеленський – вже б відмудохали поза усяким розумним сумнівом як паршивого Януковича.
Наприклад, коли він виграв вибори, але ще не став президентом, купа мільярдерів скинулись так званому Інавгураційному комітету Трампа. Накидали аж 239 мільйонів доларів, і це значна сума навіть для США (щоб ви краще відчували масштаб – це 10 мільярдів гривень на наші гроші). Але ніхто не поняв – а де ж вечірки на таку суму? Куди пішли бабки? В комітеті тупо відморозились від запитів.
І такого як грязі. Клептократія на марші. Ось чому хана USAID і антикору. Зсув моралі в бік корупції треба Трампу, щоб його не задрачували розмовами про імпічмент.
(Я на скріні ще обвів червоним китайські версії цієї статті - Нью-Йорк таймс заморочився ще і на таке просування https://cn.nytimes.com/usa/20250513/trump-qatar-jet-plane/ - це спрощена китайська. Навмання потуцав кілька інших статей на сайті,

Виявилось, що перекладають далеко на все. Прикольно).
План Трампа взяти літак з Катару посилює занепокоєння щодо корупції
Друга адміністрація Трампа руйнує обмеження на поєднання державних посад та особистих вигод.
Під час першого президентського терміну Трампа ідея про те, що особливі інтереси та уряди купують харчування та бронюють номери в його готелях, викликала правову та етичну тривогу щодо потенційної корупції.
На другому терміні пана Трампа ці побоювання виглядають тривіальними.
План адміністрації прийняти від катарської королівської сім'ї розкішний літак вартістю 400 мільйонів доларів є лише останнім прикладом дедалі більш вільної атмосфери у Вашингтоні за часів Трампа 2.0. Мало того, що відомий своїми угодами глава виконавчої влади зможе користуватися літаком під час перебування на посаді, він також, як очікується, передасть його своєму президентському фонду після того, як залишить Білий дім.
Друга адміністрація Трампа демонструє разючу зневагу до колишніх норм пристойності та традиційних правових і політичних обмежень навколо державної служби. Це явно підбадьорює її, частково через минулорічне рішення Верховного суду, який надав президентам імунітет на їхні офіційні дії, а також через політичну реальність, яка полягає в тому, що, оскільки пан Трамп перебуває в Республіканській партії, йому не потрібно боятися імпічменту.
Інавгураційний комітет пана Трампа зібрав 239 мільйонів доларів від багатих бізнес-інтересів, які сподівалися вислужитися перед ним або принаймні уникнути його гніву, що більш ніж удвічі перевищило попередній рекорд у 107 мільйонів доларів, встановлений його інавгураційним комітетом у 2017 році. Чверть мільярда доларів неможливо витратити на вечері та заходи, і комітет не повідомив, що станеться з рештою коштів.
Перед тим, як повернутися на посаду, пан Трамп також запустив мемову криптовалюту $TRUMP, яка дозволяє криптоінвесторам з усього світу збагачувати його. Його сім'я вже заробила мільйони на комісіях за транзакції, а її власний запас цифрової монети коштує мільярди на папері.
Цього місяця пан Трамп пішов далі, виставивши на аукціон особистий доступ до себе через продаж монети, оголосивши, що найкращі покупці отримають приватну вечерю на одному з його полів для гольфу, а найбільші власники отримають екскурсію Білим домом. Конкурс викликав новий інтерес до монети, хоча вона не має внутрішньої цінності.
Зняття таких обмежень поширюється і на правоохоронні органи.
У квітні адміністрація Трампа розформувала підрозділ Міністерства юстиції, який займався розслідуванням криптовалютних злочинів.
Чому ця історія називається «Аналіз новин»? У цьому форматі репортери з глибоким досвідом у цій темі використовують свої знання, щоб допомогти вам краще зрозуміти подію. Вони відсторонюються від екстрених новин, щоб оцінити їхню важливість і можливі наслідки, але можуть не висловлювати свою особисту думку.
Раніше пан Трамп також наказав міністерству призупинити застосування Закону про корупцію за кордоном, який робить злочином підкуп іноземних чиновників для компаній, що працюють у США.
А генеральний прокурор Пем Бонді, яка сама в минулому була високооплачуваним лобістом Катару, звузила сферу застосування закону, що вимагає від лобістів іноземних урядів реєструвати такі відносини і розкривати інформацію про те, скільки їм платять.
Адміністрація не оприлюднила свій юридичний аналіз угоди з Катаром.
Особа, знайома з цим питанням, повідомила, що пані Бонді особисто підписала меморандум Департаменту юстиції, який благословляє цей план як законний, хоча ця особа додала, що він був розроблений і перевірений юристами в Офісі юридичного радника департаменту.
Безумовно, деякі аспекти культурних змін відбулися ще до пана Трампа. У 2016 році Верховний суд одноголосно ускладнив переслідування державних службовців за корупцію, звузивши те, що вважається «офіційною дією» для федеральних законів про хабарництво, скасувавши обвинувальний вирок колишньому губернатору Вірджинії за хабарництво.
Вашингтон завжди був місцем, де гроші і політика можуть змішуватися в непристойний спосіб, і жодна партія не має монополії на людей, які прагнуть використати державну посаду для отримання приватної вигоди.
Минулого року, наприклад, сенатор-демократ від Нью-Джерсі Роберт Менендес подав у відставку після того, як був засуджений за отримання хабара.
А Хантер Байден отримав вигідне місце в правлінні української газової компанії, коли його батько, Джозеф Р. Байден-молодший, був віце-президентом. Торгівля статусом свого батька в такий спосіб вважалася непристойною, навіть якщо факти цієї домовленості були затьмарені конспірологічною теорією, яку пропагували праві, про те, що вона також включала в себе хабарі від російського олігарха.
Але нинішній момент, коли крипто-гамбіт пана Трампа поєднується з його запланованим придбанням катарського літака, особливо примітний відкритістю, з якою президент, його найближче оточення та особи з його орбіти безсоромно використовують своє становище для отримання особистої вигоди або для іншого просування свого особистого порядку денного, відокремленого від державної політики.
Напередодні нинішньої поїздки пана Трампа на Близький Схід його сини, Дональд-молодший та Ерік Трамп, протягом останніх тижнів подорожували світом і оголосили про нові закордонні бізнес-угоди на мільярди доларів, зокрема про розкішний готель у Дубаї, елітну житлову вежу в Джидді, Саудівська Аравія, а також нове поле для гольфу та комплекс вілл у Катарі.
Дональд Трамп-молодший і його бізнес-партнери відкривають у Вашингтоні приватний клуб з членством вартістю $500 000 на людину, який називатиметься Executive Branch. Очевидно, метою є обслуговування бізнес-магнатів з глибокими кишенями, які хочуть потиратися ліктями з чиновниками адміністрації Трампа поза увагою репортерів або демократів.
Пан Трамп змусив кілька великих юридичних фірм пожертвувати десятки мільйонів доларів на безкоштовні юридичні послуги для своїх прихильників, використовуючи загрозу офіційних дій, таких як заборона їм та їхнім клієнтам брати участь у державному бізнесі, як палицю в руках. (Інші юридичні фірми оскаржували його розпорядження в суді, і все успішніше).
Він також знайшов інші способи витягувати гроші з технологічних компаній. Як повідомляється, Amazon заплатив 40 мільйонів доларів за права на трансляцію майбутнього документального фільму про першу леді США Меланію Трамп.
Компанія Meta погодилася заплатити 25 мільйонів доларів некомерційній організації, яка побудує і керуватиме майбутнім президентським музеєм пана Трампа, врегулювавши судовий позов щодо призупинення Facebook його акаунту після того, як його брехня про вибори 2020 року досягла кульмінації під час атаки на Капітолій 6 січня 2021 року.
Корпоративні власники новинних медіа-організацій також врегульовують позови з паном Трампом, які багато медіа-юристів вважали виграшними. ABC News погодився виплатити 15 мільйонів доларів музейному фонду Трампа.
Paramount, яка потребує схвалення адміністрації Трампа для продажу голлівудській студії, розглядає можливість подібного врегулювання з паном Трампом у позові, який він подав проти однієї зі своїх дочірніх компаній, CBS News, з приводу того, як «60 хвилин» відредагували інтерв'ю з віце-президентом Камалою Гарріс минулого року.
План пана Трампа щодо катарського літака, схоже, полягає в тому, щоб використовувати його як борт номер один до кінця свого президентства, поки Boeing не закінчить будівництво нового покоління президентських літаків. Потім Пентагон передасть його до свого музейного фонду. (Він називав його своєю «бібліотекою», але президентські бібліотеки - це дослідницькі установи, якими керує Національний архів. Вони часто є сусідами з музеями, якими керують приватні фонди і які присвячені колишнім президентам).
Пан Трамп порівняв цей план з планом музею Рональда Рейгана в Сімі-Веллі, штат Каліфорнія, де президентський Боїнг 707 тепер є головною визначною пам'яткою. Але цей літак був наприкінці свого життєвого циклу - він використовувався як борт номер один ВПС США з 1973 по 2001 рік, перш ніж був виведений з експлуатації. Він також залишається власністю ВПС і просто переданий у постійну оренду.
У 2029 році катарський літак все ще буде майже новим, що ставить питання про те, чи дозволить музейний фонд Трампа, яким керують його союзники, продовжувати використовувати літак після того, як він залишить посаду. У понеділок пан Трамп заперечив, що це був його намір.
Навіть якщо це так, незрозуміло, чому уряду США вигідно виводити з експлуатації дорогий і майже новий літак. Однак, якщо його залишити в майбутньому музеї Трампа, це сприятиме прославлянню пана Трампа.
У понеділок Трамп також дав зрозуміти, що розглядає пропозицію Катару про літак як своєрідну послугу за послугу, підкресливши, що Сполучені Штати забезпечували безпеку країни Перської затоки і «ми будемо продовжувати це робити».
Він додав, що вважає подарунок «дуже гарним жестом» з боку катарців. Тільки «дурна людина», за його словами, відмовилася б від «безкоштовного дуже дорогого літака».