1. Криза вугільної галузі росії: дефіцит обладнання, збитки та соціальні наслідки.
- російський вугільний сектор опинився у стані глибокої кризи на тлі санкцій, рекордно високих ставок кредитування та падіння попиту з боку Китаю. За підсумками 2024 року прибутковими залишилися лише половина вугледобувних компаній.
- Вже цього року сукупні збитки в галузі можуть перевищити 350 млрд рублів, а боргове навантаження сягне 1,4 трлн рублів.
- Одна з найбільших компаній галузі, ПАТ «Мечел», заявила про скорочення продажів на 25% і призупинила частину виробництва, оскільки подальший видобуток веде лише до зростання збитків. Деякі шахти в Сибіру вже зупинено.
- Галузь страждає від нестачі обладнання, оскільки постачання з ЄС, США та Японії припинено санкціями, а китайські аналоги виявилися малопридатними або недоступними.
- Підприємства змушені «канібалізувати» техніку, збираючи робочі вузли з інших об’єктів.
- Одночасно російські компанії позбавлені можливості фінансування на міжнародних ринках: до повномасштабного вторгнення позики можна було залучати під 3%, тепер — понад 20%.
- ЄС, який до 2022 року споживав половину експорту російського вугілля, повністю відмовився від поставок. Китай, куди Москва спробувала переорієнтуватися, наразі скорочує закупівлі.
2. Доходи росії від експорту нафти в червні різко скоротилися.
- У червні 2025 року доходи росії від експорту сирої нафти та нафтопродуктів знизилися на 14% порівняно з минулим роком і склали $13,57 млрд, повідомило Міжнародне енергетичне агентство (МЕА).
- Попри стабільний рівень видобутку — 9,2 млн барелів на добу — обсяги поставок залишаються на п’ятирічному мінімумі, а зниження експортної виручки свідчить про дедалі гостріші проблеми в нафтогазовому секторі рф.
- За даними МЕА, завантаження сирої нафти в портах утримувалося на рівні 4,68 млн барелів на добу, але експорт нафтопродуктів знизився до 2,55 млн барелів, що також є мінімальним показником за останні роки.
- Така ситуація зберігається протягом більшої частини 2024–2025 років і «ставить під сумнів здатність росії підтримувати свої виробничі потужності».
- Серед причин падіння доходів — світове здешевлення енергоносіїв, збільшення поставок з боку ОПЕК+ та санкційний тиск. Ціни на російську нафту в червні були нижчими за західний «потолок» у $60 за барель, незважаючи на короткострокове зростання, пов’язане з напруженістю на глобальних ринках.
- Очікується, що Єврокомісія запропонує нову «плаваючу» цінову межу в рамках 18-го пакета санкцій, що може ще більше вдарити по експортних доходах кремля.
- На цьому тлі аналітики МЕА фіксують не лише ослаблення позицій росії на енергетичних ринках, а й все більше відставання від країн-сусідів — зокрема Казахстану, який стабільно перевищує свої квоти у рамках ОПЕК+.
- Падіння доходів від енергоекспорту, на тлі зростання витрат на війну та соціальні зобов’язання, загрожує поглибленням бюджетної кризи в рф.
3. Зовнішня торгівля росії скорочується на тлі санкцій та економічної ізоляції.
- За січень–травень 2025 року обсяг зовнішньої торгівлі росії зменшився на 3,2% у річному вимірі, склавши $271,7 млрд. Дані оприлюднила Федеральна митна служба рф.
- Експорт впав на 6,2% — до $162,1 млрд, що свідчить про скорочення валютних надходжень і слабкість ключових експортних напрямків.
- Імпорт навпаки зріс на 1,7%, до $109,5 млрд, що поглибило негативний тренд скорочення позитивного сальдо — воно впало на 19,3% у порівнянні з аналогічним періодом 2024 року, до $52,6 млрд.
- Основу експорту й надалі становлять мінеральні продукти (56,2%), що робить російську економіку критично залежною від цін на сировину.
- Водночас в імпорті переважають машини та обладнання (48,4%), що демонструє технологічну вразливість країни.
- Зовнішній попит на російські товари падає: на 11,3% менше експортується до країн Європи; на 5,2% — до Азії; на 7,2% — до Африки; на 4,5% — до країн Американського континенту.
- Такі тенденції вказують на подальше послаблення позицій росії в глобальній торгівлі та поступове звуження географії зовнішньоекономічних зв’язків, що прямо пов’язано з воєнною агресією проти України та жорсткими міжнародними санкціями.
4. російська металургія скорочує виробництво на тлі економічного спаду та санкцій.
- У першому півріччі 2025 року випуск сталі в росії скоротився на 5% — до 35 млн тонн. Найбільше падіння зафіксовано в трубному сегменті — мінус 13% за шість місяців.
- Очікується, що цьогорічний попит на сталь у рф становитиме лише 39,6 млн тонн — це найнижчий показник з 2016 року.
- Споживання металу скоротилося на 13%, зокрема через занепад у будівельній галузі та машинобудуванні, які постраждали від високої ключової ставки Центробанку та загальної стагнації економіки.
- Ситуацію погіршує санкційний тиск, проблеми з логістикою та падіння глобального попиту.
- Російські металурги намагаються вийти на альтернативні ринки, зокрема в Африці, але зіштовхуються з інфраструктурними бар’єрами та високими витратами на транспортування.
- На цьому тлі російська чорна металургія втрачає конкурентоспроможність, а інвестиції в галузь різко знижуються.
- Це ще один сигнал про поглиблення структурних проблем в економіці росії на тлі міжнародної ізоляції та виснаження внутрішнього попиту.
5. Кожен третій росіянин не зміг придбати ліки через брак коштів або дефіцит препаратів.
- У 2024 році 34% росіян не змогли купити необхідні їм лікарські засоби. Серед них понад половина (54%) поскаржилися на відсутність грошей, інші — на те, що потрібних препаратів просто не було в аптеках. 75% респондентів відзначили суттєве подорожчання медикаментів упродовж минулого року.
- Найуразливішими виявилися родини з доходом до 15 тис. рублів на людину — 84% представників таких домогосподарств заявили, що не можуть дозволити собі придбати ліки. Серед людей із середніми доходами (до 35 тис. руб.) таких було 56%, серед відносно забезпечених (понад 35 тис. руб.) — 30%.
- 60% опитаних зазначили, що самі або члени їхніх родин потребують постійного прийому життєво важливих препаратів. У разі пропуску таких ліків можуть виникати серйозні ускладнення, погіршення якості життя або навіть інвалідність.
- У 2024 році близько 40% родин із хронічними пацієнтами зіткнулися з неможливістю придбати необхідні медикаменти, і в більшості випадків причина — висока ціна.
6. Німеччина блокує постачання люксових авто до росії та конфіскує майно контрабандистів.
- Німеччина через судові рішення зупиняє незаконні постачання автомобілів класу «люкс» до росії, що заборонено санкціями ЄС.
- Мова йде про машини вартістю понад 50 тисяч євро, імпорт яких до рф формально заборонений з 2022 року.
- 8 липня 2025 року суд засудив 56-річного власника автосалону до п’яти років ув’язнення за організацію схеми нелегального експорту 71 автомобіля на суму понад п’ять мільйонів євро.
- Його активи на відповідну суму були конфісковані.
- За даними німецької митниці, автомобілі масово вивозилися до росії під виглядом постачання у треті країни.
- За словами глави управління кримінальних розслідувань митниці Тіно Ігельманна, важливим прецедентом стало рішення суду про повну конфіскацію активів, що відповідають вартості незаконно вивезених авто.
Більше на https://t.me/Omelyan_News