1. У ніч на 20 травня українські безпілотники завдали нових ударів по хімічній та нафтопереробній інфраструктурі рф.
- У Ставропольському краї дрони атакували промислову зону Невинномиська. Після удару зафіксовано пожежу на території хімкомбінату «Азот». Підприємство належить групі «Єврохім» і в попередні роки постачало сировину для виробництва вибухових речовин, які використовувалися у російських артилерійських боєприпасах. Завод уже неодноразово ставав ціллю атак після початку повномасштабної війни проти України.
- Паралельно безпілотники атакували місто Кстово у Нижньогородській області. За даними українського моніторингового проєкту Exilenova+, під удар потрапив НПЗ «Нижегороднефтеоргсинтез», який належить «Лукойлу». Це один із найбільших нафтопереробних заводів росії Підприємство має критичне значення для внутрішнього паливного ринку росії. НПЗ уже зупиняв переробку після попередніх атак у квітні.
2. Московський НПЗ «Газпром нафти» повністю зупинив переробку після атаки безпілотників 17 травня.
- Обладнання підприємства не зазнало критичних пошкоджень, однак завод вирішили тимчасово зупинити, щоб мінімізувати ризики нових ударів і можливих аварій. Для повернення підприємства до повноцінної роботи знадобиться кілька днів.
- Московський НПЗ став уже восьмим російським нафтопереробним заводом, який з початку весни був змушений призупинити роботу через атаки дронів. У 2024 році завод переробив близько 11,6 млн тонн нафти та був одним із ключових постачальників пального для московського регіону.
- Підприємство виробляло майже 2,9 млн тонн бензину та понад 3,2 млн тонн дизельного пального.
3. росія напередодні візиту путіна до Сі Цзіньпіна була змушена ще більше знизити прогнозні ціни на газ для Китаю та переглянути в бік погіршення очікування щодо експорту газу загалом.
- Згідно з закритим макропрогнозом уряду рф до 2029 року, у 2027–2029 роках Китай купуватиме російський газ по $224–236 за тисячу кубометрів — це більш ніж на 7% нижче від попередніх прогнозів москви.
- Водночас ціна для КНР залишатиметься приблизно на 30% нижчою, ніж для європейських покупців та Туреччини. Через втрату більшої частини європейського ринку Китай уже став головним покупцем російського трубопровідного газу. Саме тому кремль дедалі сильніше залежить від умов Пекіна й змушений погоджуватися на довгострокові знижки, щоб утримати експортні обсяги.
- При цьому російська влада також знизила прогноз експорту трубопровідного газу за межі колишнього СРСР. Якщо раніше москва очікувала постачати до 87 млрд кубометрів у 2028–2029 роках, то тепер прогноз урізали до 82–84,5 млрд кубометрів.
- Додатковий тиск створюють плани ЄС повністю відмовитися від російського газу до кінця 2027 року. Туреччина також продовжила частину контрактів із «Газпромом» лише на один рік, що підкреслює зростання невизначеності для російського газового експорту.
- Хоча після 2027 року поставки до Китаю можуть зрости майже на 47% — до 56 млрд кубометрів на рік — це не гарантує кремлю колишніх доходів. Через низькі ціни та великі знижки москва фактично змінює втрачений європейський ринок на значно менш прибутковий китайський.
4. Попри рішення США тимчасово продовжити виняток для торгівлі російською нафтою, різко збільшити експорт москва вже не здатна.
- російська нафтова інфраструктура фактично працює на межі можливостей. За даними трейдерів, у першій половині травня експорт через західні порти рф зріс приблизно на 9% — до 2,35–2,4 млн барелів на добу. Але ці обсяги вже близькі до стелі пропускної здатності системи «Транснефти».
- Причиною зростання поставок стали не успіхи російської економіки, а масові удари українських дронів по НПЗ. Через пошкодження заводів москва змушена перенаправляти сиру нафту на експорт, оскільки внутрішня переробка падає.
- Хвиля атак по російській енергетичній інфраструктурі навесні серйозно порушила роботу нафтопереробки. Лише за перші місяці року під удари потрапили десятки установок, а частина НПЗ зупинялася повторно.
- кремль опинився у пастці: удари по НПЗ скорочують переробку та б’ють по паливному ринку всередині країни, а експортна інфраструктура вже перевантажена й не дозволяє суттєво компенсувати втрати додатковими поставками за кордон.
5. Незважаючи на тимчасове зростання нафтових цін через війну навколо Ірану, нафтогазові доходи росії залишаються значно нижчими за минулорічні рівні.
- За розрахунками, у травні доходи бюджету рф від нафти й газу можуть зрости на 39% у річному вимірі — до 700 млрд рублів. Однак це зростання має ситуативний характер і пов’язане насамперед зі стрибком світових цін на нафту через кризу на Близькому Сході.
- Вже порівняно з квітнем доходи кремля скоротяться приблизно на 17% через падіння податкових надходжень та збільшення витрат на підтримку російських НПЗ.
- За січень–травень нафтогазові доходи російського бюджету впали приблизно на третину — до 3 трлн рублів. Це відображає системні проблеми російської економіки на тлі санкцій, ударів по енергетичній інфраструктурі та зростання військових витрат.
- Додатковий тиск створюють субсидії нафтопереробним заводам, які москва змушена збільшувати після серії атак українських дронів. Бюджет втрачає кошти через демпферні виплати та компенсації НПЗ, які постраждали від перебоїв у роботі.
- Минулого року доходи рф від нафти й газу впали на 24% і стали найнижчими з 2020 року. Навіть нинішнє короткострокове подорожчання нафти не здатне компенсувати структурне погіршення стану російського енергетичного сектору.
6. росія продовжує обходити західні авіаційні санкції через треті країни.
- У середині травня до московського аеропорту Внуково прибув другий літак Airbus A320, завезений через Оман. Йдеться про Airbus A320-232 2011 року випуску із заводським номером 4934. Раніше літак експлуатувала авіакомпанія Etihad Airways з ОАЕ, пізніше він перейшов американській компанії GA Telesis та був переданий у лізинг албанській Air Albania.
- У 2025 році борт повернули власнику, після чого він перебував на зберіганні у Стамбулі. За даними авіаційних каналів, 14 квітня літак перегнали до Маската в Омані, а вже 15 травня він прибув до москви з російською реєстрацією RA-73899.
- Новим власником називають авіакомпанію «Северо-Запад». Це вже другий подібний випадок за останній рік. У червні 2024 року через Оман до росії таким самим маршрутом доставили Airbus A320neo, який після зміни кількох юрисдикцій опинився у компанії North-West Air Company, що спеціалізується на VIP-перевезеннях.
7. Євросоюз готується посилити санкційний тиск на росію після відставки Віктора Орбана.
- У Брюсселі вже обговорюють перехід від нинішнього шестимісячного механізму продовження санкцій до річного. Рішення планують винести на саміт ЄС у червні.
- Наразі санкції проти росії потребують одностайного продовження кожні шість місяців, що роками дозволяло Орбану використовувати право вето як інструмент тиску на Брюссель. Після його поразки на виборах у квітні ситуація для кремля різко погіршилася.
- Європейські дипломати визнають, що певні ризики залишаються через позиції прем’єрів Словаччини та Чехії — Роберта Фіцо й Андрея Бабіша, які раніше підтримували Орбана у питаннях санкцій проти росії.
- Водночас у Брюсселі вважають, що тепер можливостей блокувати санкційний режим стане значно менше.
- Паралельно ЄС працює над 21-м пакетом санкцій проти росії. Окрім цього, ще до червневого саміту може бути ухвалений окремий пакет обмежень проти російського «тіньового флоту», який кремль використовує для обходу нафтових санкцій.
8. Велика Британія дозволила імпорт дизеля та авіаційного керосину, вироблених із російської нафти в третіх країнах.
- Ліцензія, видана у вівторок, надає винятки, якщо паливо переробляється в третіх країнах, але включає такі умови, як вимоги до ведення обліку для компаній.
- Нові правила набувають чинності в середу та діятимуть безстроково, хоча вони періодично переглядатимуться та можуть бути змінені або скасовані, йдеться в повідомленні уряду.
- Причиною стала війна навколо Ірану та блокада Ормузької протоки, через яку раніше проходило близько 20% світових поставок нафти.
- Стрімке скорочення поставок із Близького Сходу призвело до нового стрибка цін на паливо та авіакеросин у Європі. На цьому фоні британська влада фактично визнала, що повністю відмовитися від російських енергоресурсів без серйозних економічних наслідків поки не здатна.
- Ціни на пальне у Великій Британії вже досягли максимумів з початку близькосхідної ескалації. Вартість бензину піднялася до 1,5852 фунта за літр проти приблизно 1,32 фунта до початку ударів по Ірану. Дизель подорожчав до 1,86 фунта за літр.
- Окремо Велика Британія у вівторок видала обмежену в часі ліцензію на морське транспортування зрідженого природного газу з російських проектів Сахалін-2 та Ямал, а також пов'язані з ним послуги, включаючи судноплавство, фінансування та брокерські операції, відповідно до правил санкцій проти росії, яка діє до 1 січня наступного року.
9. США тиснуть на Україну та європейські країни з вимогою послабити обмеження на імпорт білоруських калійних добрив.
- Вашингтон просить Київ переконати партнерів у ЄС погодитися на пом’якшення санкцій проти білоруського калію. Американська сторона пояснює це бажанням частково відірвати Мінськ від москви та покращити відносини з режимом Лукашенка.
- На початку року США вже послабили частину власних обмежень у рамках домовленостей про звільнення білоруських політв’язнів. Однак реальний ефект цих рішень поки залишається обмеженим. Через санкції ЄС білорусь не може використовувати традиційні маршрути експорту через Балтійське море та змушена залежати від російських портів і залізниці.
- Саме після санкцій 2021 року білоруський експорт калію був переорієнтований через російську інфраструктуру, що лише посилило економічну залежність Мінська від кремля.
- Ключову роль у можливому транзиті відіграють Литва та Польща. Міністр закордонних справ Литви Кястутіс Будрис визнав, що країни регіону вже відчувають додатковий тиск із боку США щодо питання транзиту білоруського калію. Водночас у Вільнюсі заявили, що не планують змінювати чинні обмеження через питання національної безпеки та санкційну політику ЄС.
- Євросоюз поки не демонструє готовності послаблювати санкції проти Білорусі. Причиною залишається підтримка Мінськом російської агресії проти України та збереження тісної військової співпраці з москвою, включно з проведенням спільних ядерних навчань.
Більше на https://t.me/Omelyan_News














!["«Отребья путина» поставили УЛЬТИМАТУМ Пашиняну [Пародия]" - Юрий ВЕЛИКИЙ (ВИДЕО)](https://static.spektrnews.in.ua/img/2026/05/2244/224499_48xx_.jpg)




