Група “Інформаційний спротив” продовжує уважно стежити за медіапростором та викривати добірні фейки роспропаганди у рамках щотижневої рубрики. Наразі до уваги пропонуються найбільш резонансні опуси кремлівських фейкоробів.
Іноземні найманці у Дніпрі
Ворожа пропаганда поширює брехню, ніби російська армія завдала удару по «місцю проживання іноземних найманців» у Дніпрі. Також пропагандисти заявляють, що внаслідок обстрілу ресторану Bartolomeo буцімто загинули «десять офіцерів НАТО».
Насправді внаслідок масованої атаки російських ударних дронів у Дніпрі загинуло четверо цивільних людей, ще 21 особа постраждала. У місті внаслідок обстрілу виникли численні пожежі, є значні руйнування житлових будинків і цивільної інфраструктури.
Поширюючи подібні фейки, ворог намагається виправдати свій терористичний акт проти мирного населення. росія систематично вдається до такої пропагандистської тактики, щоб зняти із себе відповідальність за злочини проти українців.
Операція «Потік» у Курській області
Операція “Труба” у барвах … За три тижні, після операції “Потік”, більш відомої як “Труба”, ми так і не побачили нагородження всіх тих сотень бравих штурмовиків, які були відправлені на “визволення” суджі. Цікаво чому?
13 березня Олександр Коваленко у своєму пості поділився інформацією про нагородження учасників цієї операції – 112 осіб. Вже тоді ця цифра викликала багато питань, оскільки низка заяв та фактів говорили про те, що в штурмі суджі по трубі брала участь група у кількості 800 осіб. Тим часом, 12 березня, валерій герасимов доповів путіну, під час його візиту до Курської області, про те, що в операції з проходом трубою в суджі брали участь понад 600 російських військовослужбовців. Погодьтеся, 112 нагороджених, і 600 або 800 осіб, що проповзли 15 кілометрів, це, м’яко кажучи, невідповідність.
З точки зору військової науки набагато швидше і ефективніше було б десантування з гелікоптерів. І генералу лапіну, командувачу ГВ «північ» пропонувалася висадка десанту з гелікоптерів, у кількості 2-3 ланок Мі-8, з десантом від 150 до 250 осіб, та ланки прикриття ударними Мі-28Н. Підлітний час до місця висадки, з урахуванням 15 км труби, близько 2-3 хвилин.
Але одіозний і опальний зараз лапін відмовився від цієї операції, не захотівши ризикувати гелікоптерами, відправивши в самогубну операцію сотні російських штурмовиків, щоб зміцнити свої позиції якоюсь “унікальною”, “героїчною” та “епічною” операцією. За підсумками нагороди отримали 112 осіб і, як ми бачимо, багато хто з них не має жодного відношення не те, щоб до операції, а й взагалі до армії.
Наприклад, спалахнув скандал із блогером романом альохиним, який отримав якісь там нагороди за операцію “Труба”, хоча підписав контракт напередодні її проведення, а потім її розірвав… Тобто, чергове підтвердження, нагороди за операцію “Труба” отримують ті, хто в ній не брав участі, а той, хто брав участь, так у трубі і залишився.
Загибель воїна з програми “Контракт 18–24”
Ворожі Telegram-канали поширюють фейковий некролог нібито 20-річного військовослужбовця Володимира з позивним «Лунтік», який, за їхніми словами, загинув 24 березня. Стверджується, що про це повідомила його мати.
«Лунтік» — один із героїв сюжету, який раніше оприлюднило українське медіа.
Насправді Володимир «Лунтік» живий. Пропагандисти використали фото іншого загиблого військово та вставили туди обличчя «Лунтіка». Крім того, військовослужбовці за контрактом «18–24» ще проходять підготовку й не беруть участі в бойових діях.
Агітація неповнолітніх підписати контракт із ЗСУ
Ворожі Telegram-канали поширюють фейк про те, що під час турніру з карате в Тернополі представники 92 ОШБр нібито «агітували неповнолітніх підписати контракт із ЗСУ».
“Захід був благодійним — його мета полягала у зборі допомоги для потреб Збройних Сил. За інформацією Тернопільської міськради, 103 тисячі гривень передали на підтримку 82 окремого батальйону 105 бригади ТРО. Представники 92 ОШБр і ТЦК та СП участі в заході не брали взагалі”, – пояснили у ЦПД.
Зазначено, що пропагандисти взяли реальну новину й додали до неї фейкові деталі для дискредитації програми «Контракт 18-24».
Химічні атаки ЗСУ
Російська пропаганда вкотре намагається дискредитувати Україну, поширюючи фейки про нібито застосування Силами оборони хімічної зброї в Курській області.
Подібні інформаційні вкиди з’являються з початку повномасштабного вторгнення та жодного разу не були підкріплені реальними доказами. Мета таких дій – створення негативного іміджу України на міжнародній арені, а також виправдання можливого використання заборонених речовин самими російськими військовими.
Як зазначив керівник Центру протидії дезінформації, офіцер Сил оборони Андрій Коваленко, за останній час зафіксовано кілька випадків застосування хімічних речовин російськими військами на Куп’янському напрямку. Це вкотре підтверджує, що саме РФ використовує заборонену зброю, намагаючись перекласти відповідальність на Україну.
Арешт Залужного
У Центрі протидії дезінформації при РНБО України спростували інформацію про нібито штурм Генерального штабу СБУ з метою арешту головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. Цей фейк є черговим вкидом, подібним до раніше поширених чуток про смерть Залужного, Буданова та Сирського, повідомляє Андрій Коваленко.
Ці «інсайди», що публікуються в стилі чуток, мають на меті створити інформаційний хаос і підірвати довіру до українських державних структур. Один з головних аспектів таких вкидів – це їхня природа, яка передбачає необхідність спростування з боку державних органів, що надає їм більше поширення в медіа. Водночас фейк продовжує розповсюджуватися через маніпуляції, намагаючись викликати сумніви у громадськості.
Військові вантажі на електропідстанції Харкова
Російські пропагандисти активно поширюють фейк, ніби українські військовослужбовці звозять військові вантажі на складські приміщення однієї з електропідстанцій Харкова. Пропагандисти стверджують, що підвезення вантажів відбувається виключно вночі, а біля складських приміщень ТЕЦ встановлено цілодобову воєнізовану охорону.
Ці повідомлення можуть бути частиною підготовки росії до нових ударів по енергетичній інфраструктурі Харкова. Вороже збройне командування вчергове намагається прикрити свої злочини проти мирних українців, виправдовуючи свої удари. Пропагандисти оголошують цивільні об’єкти «військовими цілями», готуючи підґрунтя для нових атак.
Це не перший випадок, коли російські пропагандисти поширюють подібні фейки. Нещодавно вони також заявляли про нібито підготовку українськими військовими провокацій у Миколаєві, щоб зірвати домовленості про припинення ударів по енергетичних об’єктах і звинуватити в цьому росію. Ці фейки є частиною однієї великої інформаційної кампанії, мета якої – перекласти відповідальність за злочини на Україну і заплутати міжнародних партнерів.
Вибачення за вбивство
Пропагандистські Telegram-канали кремля поширюють пост із фотографією хлопчика та «вибаченнями» нібито українського військового за вбивство його побратимами в Суджі. Однак це – класичний фейк, спрямований на дезінформацію.
Як стало відомо, зображення виявилося підробленим. За допомогою програми для розпізнавання фейків Hive Moderation фактчекери «Укрінформ» встановили, що фото згенероване штучним інтелектом із вірогідністю 87,9%. Крім того, акаунт «військового», створений у січні 2025 року, містить лише три пости, з яких два були опубліковані чотири дні тому. Жодна ідентифікація цієї особи не є можливою, оскільки на єдиному фото профілю зображено групу з 13 військових, а інформація в профілі суперечить дійсності.
В профілі зазначено, що «військовий» з Житомира, хоча насправді він нібито навчався в школі в Домініканській Республіці. Це може бути ще одним доказом того, що цей акаунт створено з метою проведення дезінформаційної кампанії проти України, запущеної російськими спецслужбами.
Основною метою цього фейку є підсилення брехливого кремлівського наративу про «звірства ЗСУ» на Курщині та виправдання російських злочинів проти України.