Ця новина мене вразила аж настільки, що я її сьогодні вивів на екран слухачам мого тренінгу по тендерній корупції. Білл Гейтс виріши роздати свої гроші на благодійність так швидко і багато, щоб коли йому було 95 років – то щоб у нього було достатньо на задовільне життя, але вже ніяк ні на більше. Планує роздати 200 мільярдів баксів, щоб йому лишився один відсоток статків на комфортне стариковське доживання.
Я спробував уявити хто б з українських олігархів чи корумпантів зважився на такий крок - і не зміг. Жадні. Бери побольше, ховай подальше.
І це на фоні того, що Трамп з Маском грохнули USAID. Схоже що тепер Гейтс буде найбільшим благодійником у світі. Більше США, більше Британії, більше Франції. І з приорітетом на позбавлення людства від кількох хвороб типу поліомієліту. І саме тоді, коли на нього пригають трампісти як на дєрьмократа. Коли він відкрито охіріває від того що американський мінздрав очолив оголтілий антивакс.
В общім, це глобальна новина. Вона про подальший розвиток людства. Хрін його знає куди всі поверне. Але Гейтс зробив свій внесок (чи то ставку?) розміром $200 млрд.
Білл Гейтс роздає $200 млрд. Чи виживуть його плани в епоху Трампа?
Двадцять п'ять років тому Білл Гейтс, на той час найбагатша людина світу, оголосив, що почне роздавати свої статки, щоб рятувати життя і зменшувати бідність за кордоном і вдома. З того часу Фонд Білла і Мелінди Гейтс, який співзасновник Microsoft заснував разом зі своєю тодішньою дружиною Меліндою Френч Гейтс, пожертвував понад 100 мільярдів доларів на охорону здоров'я, розвиток і освіту в усьому світі.
Зараз Гейтс, якому цього року виповнюється 70 років, подвоює цю суму. Протягом наступних 20 років Фонд Гейтса, перейменований минулого року після його розлучення у 2021 році, роздасть ще 200 мільярдів доларів. 31 грудня 2045 року, коли Гейтсу виповниться 90 років, він остаточно припинить свою діяльність. До того часу Гейтс зобов'язався витратити 99% своїх статків, залишивши собі достатньо грошей, як він одного разу пожартував, «на тенісну ракетку».
У листі, в якому Гейтс оголосив про те, що він назвав «останньою главою моєї кар'єри», він цитує Ендрю Карнегі, сталеливарного магната і філантропа 19-го століття, який сказав: «Людина, яка помирає такою багатою, не може бути щасливою: «Людина, яка помирає такою багатою, помирає зганьбленою». Люди можуть багато чого сказати про нього, пише Гейтс. «Але я твердо вирішив, що «він помер багатим» не буде одним з них».
За чверть століття своєї філантропічної діяльності Гейтс викликав майже стільки ж критики, скільки і похвали: люди звинувачували його в усьому - від приховування своїх статків за податковими притулками і купівлі впливу до імплантації чіпів у мозок людей. Він стоїть на своєму. Він стверджує, що, витрачаючи свої гроші більш терміново, він може допомогти вирішити раз і назавжди деякі з найбільших світових проблем у сфері охорони здоров'я.
Серед його високих цілей на наступні два десятиліття - викорінення поліомієліту (і, можливо, малярії та кору), розробка ліків від ВІЛ і скорочення вдвічі дитячої смертності, яка вже знизилася вдвічі з 2000 року - частково завдяки програмам, які він каталізує або фінансує.
Нова стратегія, на його думку, є кращою, ніж крапельне вливання грошей і надання пріоритету довговічності фонду, а не проблемам, які він намагається вирішити. «Це дає нам ясність, - каже він в інтерв'ю Financial Times. «У нас буде набагато більше грошей, тому що ми витрачатимемо їх протягом 20 років, на відміну від того, щоб намагатися бути вічною фундацією».
Гейтс вважає, що прискорення витрат може «вивести світ на шлях до припинення смертей матерів і немовлят, яким можна запобігти». За його словами, більш швидкий прогрес можливий частково завдяки досягненням у галузі штучного інтелекту.
Але наміри Гейтса прискорити свій глобальний рух у сфері охорони здоров'я можуть бути підірвані нинішньою політичною реальністю, коли США та інші західні уряди різко скорочують іноземну допомогу. Це ризикує відкинути назад величезні досягнення у сфері глобальної охорони здоров'я, яких жодна приватна філантропічна організація, навіть така, як Фонд Гейтсів, не може досягти самотужки.
Атака на витрати на допомогу була особливо запеклою в США, де Ілон Маск похвалився в лютому, що він відправляє Агентство США з міжнародного розвитку «в дробарку».
Якщо Гейтс провів останні 25 років, відстоюючи роботу з лікування СНІДу або дитячу вакцинацію, то Маск став своєрідним анти-Гейтсом, тавруючи ці справи як «глобалістські» і, так чи інакше, антиамериканські. Маск, який змінив Гейтса на посаді найбагатшої людини світу, вважає за краще шукати рішення проблем людства за допомогою комерційних продуктів, таких як електромобілі Tesla, і в космосі, а не на Землі.
Фонд Гейтсів, який минулого року витратив майже 9 мільярдів доларів, є найбільшою філантропічною організацією в США з певним відривом. Але його витрати не зрівняються з колишнім бюджетом USAID у 44 мільярди доларів, щонайменше чотири п'ятих з яких підлягають скороченню. Уряди інших країн, у тому числі Великобританії, Франції та Нідерландів, також здійснюють різкі скорочення іноземної допомоги, що змушує Гейтса пливти проти течії.
Без американського фінансування, за словами Гейтса, його мрія про викорінення поліомієліту, яка зараз так спокусливо близька, зазнає краху.
Гейтс підкреслює, що інновації в таких сферах, як боротьба з туберкульозом, малярією та дитячою діареєю, можуть досягти людей, які їх потребують, лише за допомогою урядів, зокрема, США, які історично забезпечували понад 40% міжнародного фінансування глобальної охорони здоров'я.
«Очевидно, що нічого з цього ми не робимо самостійно або не можемо робити самостійно, - каже Марк Сузман, виконавчий директор Фонду Гейтсів. «Ми не є основними постачальниками послуг. Надання послуг, зрештою, має здійснюватися урядами та на багатосторонній основі».
Окрім скорочення витрат на допомогу, існує ще одна потенційна загроза, пов'язана з Трампом, яка нависла над планами Гейтса. Його фонд, як і інші, ризикує бути позбавленим безподаткового статусу.
Трамп заявив, що скасує податкові пільги, якими користується Гарвардський університет - установа, яку його адміністрація вважає занадто прогресивною. Подібні кроки проти Гейтса вже давно телеграфували. Ще у 2021 році віце-президент Джей Ді Венс, тодішній кандидат у Сенат, назвав Гарвард і Фонд Гейтсів «раковими пухлинами американського суспільства».
Минулого місяця Фонд Гейтсів, разом з кількома іншими, був готовий до можливого указу президента про позбавлення його статусу благодійної організації. «Ходили чутки про це», - каже Гейтс, хоча й додає, що юридичні підстави для цього у Трампа можуть бути хиткими. «Конгрес створив правила, за якими існують фонди, включаючи визначення благодійної мети. Зовсім незрозуміло, що виконавчий указ може це змінити».
Гейтс, який пожертвував $50 млн на невдалу президентську кампанію Камали Гарріс, довгий час прагнув представити роботу свого фонду як скрупульозно позапартійну. Він прагнув досягти цілей, які, принаймні донедавна, могли підтримати майже всі американці.
До них належали зменшення дитячої та материнської смертності, боротьба з інфекційними захворюваннями, спроби підвищити врожайність бідних фермерів та підняти рівень освіти, переважно за кордоном, але також і в Америці. Ці цілі були сформульовані як такі, що відповідають 17 цілям сталого розвитку ООН, прийнятим у 2015 році, які стали наступниками попередніх Цілей розвитку тисячоліття.
Але в епоху Трампа такі політичні прагнення, які включають «гендерну рівність», «відсутність бідності» та «боротьбу з кліматичними змінами», раптом стали суперечливими. Під час виступу на Генеральній Асамблеї ООН у березні Едвард Хартні, високопосадовець місії США в ООН, заявив, що адміністрація Трампа «відкидає і засуджує» ЦСР, які «просувають програму м'якого глобального управління, несумісну з суверенітетом США і несприятливу для прав та інтересів американців».
Гейтс різко критикує Маска, який, за його словами, буде нести відповідальність за «вбивство найбідніших дітей у світі» через ліквідацію USAID. Але він набагато неохочіше критикує Трампа безпосередньо. У грудні минулого року Гейтс прилетів до Мар-а-Лаго на тригодинну вечерю з новообраним президентом, після якої він сказав The Wall Street Journal, що був «відверто вражений» інтересом Трампа до інновацій у сфері вакцин та ВІЛ.
Відтоді Гейтс дотримується цієї позиції, незважаючи на докази того, що Трамп повністю підтримує наступ на глобальну охорону здоров'я. Після рішення Маска потрошити USAID Трамп заявив, що організацією керувала купка «радикальних божевільних». Гейтс припускає, що президент, можливо, не повністю розуміє наслідки скорочень, і припускає, що за допомогою переконання їх можна було б частково скасувати.
«Я не знаю, чи усвідомлює президент Трамп, що ці скорочення у випадку з ВІЛ означатимуть, що сотні тисяч немовлят будуть інфіковані і буквально більше мільйона людей [помруть]», - каже він. «Як у виконавчій владі, так і в Конгресі ми будемо виступати за відновлення значної частини цих грошей».
Якщо Гейтс обережно ставиться до протистояння з Трампом, він не бажає визнавати, що цілі глобальної охорони здоров'я та рівності, які він давно відстоював, більше не поділяються американським народом.
«Америка не стала різко біднішою або, сподіваюся, менш морально просвітленою, - каже він. «За великим рахунком, я вважаю, що рятувати життя дітей за межами Сполучених Штатів - це нормально».
Гейтс народився в Сіетлі в 1955 році. Його батько, Білл Гейтс старший, був адвокатом, а мати, Мері Максвелл Гейтс, банкір і громадський активіст. Гейтс кинув Гарвард у 1975 році, щоб стати співзасновником Microsoft.
Як виконавчий директор протягом наступних 25 років він став відомим завдяки цілеспрямованості, з якою він перетворив Microsoft на найдорожчу компанію у світі. Microsoft стала настільки домінуючою силою, що федеральний суддя у 1999 році, за рік до того, як Ґейтс пішов з посади виконавчого директора, назвав її «хижацькою монополією».
Протягом перших 25 років цього століття Гейтс роздавав свої гроші з такою ж ретельністю, з якою він їх накопичував.
Починаючи з початкових витрат в 1 мільярд доларів, фонд поступово розширювався. Частково це сталося завдяки Уоррену Баффету, легендарному інвестору, який разом з Біллом і Меліндою Гейтс у 2010 році запустив програму Giving Pledge, заохотивши кількох мільярдерів, від Сема Альтмана до Марка Цукерберга, віддати більше половини своїх статків на філантропію. На сьогоднішній день Баффет пожертвував до Фонду Гейтсів понад 43 мільярди доларів.
З розширенням масштабів місії Фонду, організація, що базується в Сіетлі, відкрила офіси в Індії, Китаї, Європі та кількох країнах Африки. Кількість співробітників зросла з 20 до понад 2 000.
Під керівництвом Гейтса Фундація все більш рішуче просунулася в напрямку глобальної охорони здоров'я, де були досягнуті швидкі перемоги завдяки постійному фінансуванню перевірених інтервенцій, говорить Ян Голдін, професор глобалізації та розвитку в Оксфордській школі Мартіна. «Гейтс добре вмів затикати дірки і не змінювати фокус, - каже він. «Це робить його більш важливим, ніж будь-коли, коли державне фінансування знаходиться на 25-річному мінімумі».
Діяльність фонду була послідовною: використовувати технології, вимірювати ефективність втручань, співпрацювати з приватним сектором і вирішувати проблеми, пов'язані з неспроможністю ринку.
Серед найбільших ставок Гейтс робив на Gavi, Альянс з розробки вакцин, якому він виділив початковий грант у розмірі $750 млн, та Глобальний фонд для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією. Обидві організації поставили собі за мету об'єднати ресурси і створити ринкові стимули для закупівлі та розповсюдження дитячих вакцин, антиретровірусних препаратів та інших видів лікування серед людей, які інакше не могли б їх собі дозволити.
За оцінками Гаві, завдяки наданню вакцин від хвороб, яким можна запобігти, таких як холера, кір та ротавірус, що викликає діарею, більш ніж 1 мільярду дітей у країнах з низьким рівнем доходу, вдалося врятувати 18,8 мільйонів життів, що більше, ніж загинуло в боях під час Першої світової війни.
«Раніше діти помирали зі швидкістю 200 на 1000, - каже Сет Берклі, колишній виконавчий директор Gavi. «Зараз ми знаходимося на найнижчому рівні в історії. Те, що він зробив у Gavi, само по собі варте Нобелівської премії».
Відстоюючи інновації та часто оплачуючи рандомізовані контрольовані дослідження, щоб довести, що вони працюють, фонд досягнув значних успіхів. Одним з невеликих прикладів є впровадження системи збору крові для породіль - простого втручання, яке дозволяє медсестрам швидко діагностувати післяпологову кровотечу, що є основною причиною смерті під час пологів. Потім їх можна лікувати дешевими препаратами, також розробленими на гроші Гейтса.
Найбільшою статтею витрат Фонду завжди була ліквідація поліомієліту. І хоча викорінення поліомієліту виявилося надзвичайно складним завданням, рівень паралічу серед дітей різко знизився. З кінця 1980-х років кількість нових випадків у світі скоротилася з 350 000 до кількох сотень у 2024 році.
Як зазначає Гейтс, якщо поліомієліт можна буде додати до переліку викорінених хвороб - єдиною такою хворобою є віспа - то витрати на профілактику і лікування впадуть до нуля, вивільнивши ресурси для вирішення інших проблем.
За словами Гейтса, фонд продовжуватиме витрачати кошти у перевірених сферах, зокрема, в охороні здоров'я та освіті, а також шукатиме шляхи подальшого зниження вартості життєво важливих ліків. Він також продовжить витрачати гроші на дослідження хвороби Альцгеймера.
Масштабні скорочення фінансування можуть відкинути прогрес на роки назад, каже він, додаючи, що їх «різкість» матиме негайні негативні наслідки, а також довгострокові наслідки. «У вас є ліки від ВІЛ, що лежать на складах... їжа, що лежить на складах, у вас є демографічні дослідження в галузі охорони здоров'я, які наполовину завершені».
Фонд заявив, що в залежності від того, де будуть скорочені витрати, він може скоригувати витрати, щоб спробувати закрити деякі прогалини. Але Гейтс чітко дає зрозуміти, що фонд не в змозі виправити всі збитки. «Це трагедія, і якщо ми не доб'ємося відміни [скорочення державного бюджету США], то в результаті ми матимемо буквально мільйони смертей».
Коли 25 років тому Гейтс вирішив витратити свої статки, він, мабуть, навіть не здогадувався, наскільки суперечливими стануть його філантропічні починання. Задовго до того, як Маск і Трамп взяли його під приціл, багато хто з іншого кінця політичного спектру атакував його за те, що він був, на їхню думку, втіленням мільярдера, який торгує впливом і всезнайки.
Журналіст Тім Шваб, який випустив у 2023 році книгу «Проблема Білла Гейтса», звинуватив його у використанні Фонду як «політичного інструменту, податкової пільги та піар-машини». Шваб сказав одному з інтерв'юерів: «Його вплив на світову політику має сенс лише в тому випадку, якщо ви вважаєте, що найбагатша людина заслуговує на найгучніший голос».
Навіть його шанувальникам було незручно думати про те, що одна людина - якою б розумною чи з добрими намірами вона не була - може мати такий глибокий вплив на глобальні пріоритети.
Репутація Гейтса як благодійника також була заплямована, спочатку через гостре розлучення з Меліндою, яка зараз керує власною благодійною організацією Pivotal Ventures, а ще більше - через зв'язок з Джеффрі Епштейном. Гейтс назвав зустріч з Епштейном помилкою, але наполягає на тому, що у нього не було жодних ділових чи дружніх стосунків із засудженим сексуальним злочинцем.
Гейтс каже, що він відкритий до питань, піднятих Швабом та іншими про те, чи повинні мільярдери платити більше податків. Він підтримує сильний податок на нерухомість, щоб припинити накопичення «династичного багатства», каже він. Але він не погоджується з більш радикальними пропозиціями. «Берні Сандерс вважає, що мільярдерів взагалі не повинно бути, - каже він про сенатора від Вермонта. «І знаєте, можливо, я упереджений, але я не згоден».
Для Гейтса найбільше обурення викликала реакція проти вакцин, які він називає «фантастичним інструментом» і які багато експертів у галузі охорони здоров'я вважають чи не найбільш економічно ефективним втручанням у сферу охорони здоров'я. «Чи могли ви очікувати, що уряд США матиме на чолі своєї системи охорони здоров'я людину, яка атакує вакцини і, зокрема, мою роль ... з великою кількістю брехні», - каже Гейтс, маючи на увазі призначення Трампом Роберта Ф. Кеннеді-молодшого, затятого скептика вакцин, на посаду міністра охорони здоров'я США.
Експерти в галузі охорони здоров'я кажуть, що атака на допомогу в цілях розвитку робить світ вразливим до сплеску інфекційних захворювань, від кору до поліомієліту, вплив якого відчують насамперед бідні країни, але який з часом може перекинутися і на західні країни. Готовність до пандемії може стати ще однією жертвою, попереджає Сузман, виконавчий директор Фонду.
Хасан Дамлуджі, колишній співробітник Фонду Гейтса і директор аналітичного центру Global Nation, каже, що Гейтс старанно уникав політики, але вона все одно поглинула його. «Вони обрали порятунок дитячих життів саме тому, що у кого можуть бути з цим проблеми?»
Сузман каже: «Ми продовжуємо вірити, що коли політичним лідерам і громадянам США чи Великої Британії чітко пояснюють, що їхній незначний долар чи фунт ... врятує життя дитини, вони з радістю витрачають ці гроші».
Це переконання, яке протягом наступних місяців і років буде піддано серйозній перевірці.