"Ось айфон. Ось iPhone з тарифами" - Юрій Ніколов

"Ось айфон. Ось iPhone з тарифами" - Юрій Ніколов

Я вам ще раз покажу парадокс Трампа на прикладі ціни Айфону 16про, яку розклав «The Wall Street Journal».

В магазині цей телефон коштує 1100 баксів. Запчастини в ньому коштують 550 доларів, ще 30 – збірка. Тобто 520 доларів лишається на маркетинг і всякі послуги типу iCloud, а також прибуток Apple. Тобто гроші для акціонерів.

Тарифи Трампа на Китай у розмірі 54% піднімуть ціну запчастин всередині цього айфона з 550 до 850 доларів. Тобто за магазинну ціну 1100 баксів це ще не вистрибує. Але це означає, що тоді треба на відповідну суму знизити прибуток акціонерів, десь ужатись по маркетингу. Або для компенсації підняти на якусь суму магазинну ціну телефону. І так отримати погіршення продажів. Що також веде до зниження прибутків акціонерів. Тобто у будь-якому разі Трамп вбиває американську фірму тут і зараз.

При цьому перенос виробництва в США – це точно не про порятунок, це проект на багато років. А з урахуванням різниці в зарплатах з Китаєм, то збірка, що там коштує 30 баксів – тут коштуватиме 300 баксів. І це ще не факт що якість буде відповідна (поки американці знову навчаться всяким гвинтикам-болтикам). Але факт – це буде знову удар по ціні Айфону і Аппл. Тобто в будь-якому разі за виходки Трампа заплатять американці.

А бенефіціаром трампістського протекціонізму може буть взагалі НЕамериканські Самсунг та LG. Бо на корейців Трамп наклав лише 25% мита, тобто вдвічі менше ніж на китайські вироби американської корпорації.


Ось айфон. Ось iPhone з тарифами

Мрія тарифів Трампа - принести високотехнологічне виробництво в США. Реальністю може стати iPhone вартістю в охуіліард (bajillion) доларів.

Великий виробник грошей - це глобальний печворк. Він складається з компонентів, які постачаються з усього світу і збираються в основному в Китаї, де виробництво електроніки вдосконалювалося протягом цілого покоління.

Перенести лише процес складання до США? Недешево і, безумовно, нелегко.

Погляньте на цей iPhone 16 Pro. Його вартість, за версію на 256 ГБ, становить 1100 доларів. За словами Вейна Лама, аналітика компанії TechInsights, яка займається аналізом основних продуктів, вартість усього апаратного забезпечення всередині - так звана специфікація матеріалів - становила близько 550 доларів США, коли телефон був представлений на ринку. Додайте сюди збірку і тестування, і витрати Apple зростуть приблизно до $580. Навіть якщо врахувати рекламний бюджет Apple і всі включені послуги - iMessage, iCloud тощо - залишається здорова маржа прибутку.

А тепер візьміть до уваги нещодавно оголошений тариф на товари з Китаю, який наразі становить 54%. Вартість зростає до 850 доларів. Ця норма прибутку різко зменшиться, якщо Apple не підвищить ціну. І ви не станете трильйонною компанією з виробництва гаджетів, якщо будете продавати їх за собівартістю.

Прес-секретар Apple відмовилася коментувати цінові плани компанії або деталі виробництва.

А як же iPhone американського виробництва? Чи не дозволить він принаймні заощадити на тарифах? Apple все одно платитиме мито на багато імпортних деталей пристрою. Крім того, перенесення виробництва до США було б «величезним, гігантським заходом», який зайняв би роки, каже Бартон Крокетт, старший науковий аналітик брокерської компанії Rosenblatt Securities.

І сам телефон, швидше за все, коштував би дорожче - набагато дорожче. Екосистема складання в Китаї є трудомісткою і не має економічного сенсу в США, пояснює Крокетт. «Неясно, чи можна зробити тут смартфон за конкурентною ціною».

За підрахунками Лама, робоча сила, яка може коштувати 30 доларів за телефон у Китаї, може коштувати 300 доларів у США. А якщо кожен компонент, від сенсорного дисплея до внутрішньої пам'яті, буде вироблятися тут? Так, баджільярд доларів. І, можливо, чарівна паличка.

Це тарифне питання ще далеко не вирішене. Наша порада - не запасатися торішніми айфонами, а зробити так, щоб той, який ви тримаєте в руці, працював якомога довше.