"Удар по Сумах можна оцінювати в моральному і політичному плані" - Олексій Панич

"Удар по Сумах можна оцінювати в моральному і політичному плані" - Олексій Панич

В моральному плані все ясно й очевидно.

В політичному плані все складніше. І цей удар, і удар по Кривому Рогу - це однотипні "знакові" події, свідоме й заплановане "підняття ставок" з боку Путіна. Яка мета? Тут можна обговорювати версії. Я б припустив, що це тиск на Трампа. Меседж приблизно такий: "Хочете це припинити швидко, бо на вас тиснуть морально обурені? То поступіться мені більше. Бо не в ваших інтересах і сильно тиснути на РФ, і демонструвати свою слабкість як людина, що попри обіцянки нічого не може зробити".

Якщо це так, всі очікувані заяви західних лідерів, що "це має припинитися якнайшвидше", відповідають меті Путіна: вони створюють додатковий тиск, але... не на Путіна (що з нього взяти? він тут незмінна величина), а на Трампа. Оскільки ці реакції цілком прогнозовані, гадаю, що в Кремлі так і було задумано.

Те саме на жаргоні голлівудських бойовиків: Путін спрямовує курс на "лобове зіткнення" і всіляко демонструє, що не моргне й не відверне. Навпаки, він навіть "збільшує швидкість". Тому моргнути й відвернути має Трамп. З тарифами таке вже щойно трапилося, то чому б не тут?

*

Від самого 2014 року Путін напрочуд успішно застосовує проти Заходу подвійний шантаж: він демонструє, що не боїться військового зіткнення (Захід боїться), і що готовий піти на ризик дестабілізації ситуації в РФ, бо впевнений, що зі всіма викликами впорається (Захід, пам'ятаючи про 1991 рік, піти на такий ризик не готовий).

Натомість Трамп наразі демонструє свою непередбачуваність всім на світі... крім Росії. Тут він поки що на диво передбачуваний та, в гірших традиціях Байдена, не робить "жодних різких рухів". Цікаво тепер, чи адекватно Путін прорахував також і його подальшу поведінку.