"Війна - 13.02.2025" - Костянтин Машовець

"Війна - 13.02.2025" - Костянтин Машовець

Огляд

Сьогодні ми поговоримо про Новопавлівський напрямок і трохи про Покровський.

Очевидно, що з кінця минулого тижня командування військ противника, що діють на Новопавлівському напрямку (колишній Курахівський), отримало однозначний наказ "з верхніх рівнів" - ліквідувати, врешті-решт, "залишки" Курахівського плацдарму ЗСУ.

 Для тих, хто забув, нагадаю про склад сил і засобів противника, які впритул займаються «вирішенням» цієї проблеми.

- більша частина 90-ї танкової дивізії (тд) 41-ї загальновійськової армії (ЗВА) – угрупування військ (УВ) "Центр"

- 110-та та 114-та окремі мотострілецькі бригади (омсбр) 51-ї ЗВА - УВ "Центр"

- 20-та та 150-та мотострілецькі дивізії (мсд) 8-ї ЗВА — УВ "Юг"

- а також підрозділи 36-ї омсбр зі складу 29-ї ЗВА, 39-ї омсбр 68-го армійського корпусу (АК) та 57-ї омсбр 5-ї ЗВА — усі зі складу УВ «Восток».

За великим рахунком, це угрупування цілком можна порівняти з тим, що зараз намагається «штурмувати» Покровськ і його околиці. Разом з тим, поки що ворог з великими труднощами просувається на цьому напрямку. Більш того, Збройні Сили України, ведучи запеклі ар'єргардні бої, завдають противнику досить значних втрат на цьому напрямку, які навряд чи сприятимуть швидкому та ефективному досягненню поставлених перед своїми військами ворожим командуванням цілей.

Ситуація протягом останніх 3-5 днів у цьому напрямку розвивається досить динамічно. Фактично, наскільки я розумію, вороже командування вирішило застосувати концентричні атаки відразу на всіх флангах цього виступу з метою - або витіснити, або оточити наші підрозділи, які продовжують оборонятися на схід від лінії Костянтинопіль - Розлив. Зокрема:

- Розуміючи важливість позицій у населеному пункті Андріївка в тактичному сенсі для подальшого розвитку свого наступу на цьому напрямку, ворог зосередив тут значні зусилля. Просунувшись від Петропавлівки до самого села (ймовірно, силами 67-го стрілецького полку 90-ї танкової дивізії), противник продовжує спроби закріпитися в ньому і утримати його. Судячи з різноманітної, часом дуже суперечливої інформації, «з місця», діючи невеликими штурмовими групами 67-й сп противника, незважаючи на втрати, наполегливо намагається просуватися вздовж річки Вовча до західних околиць села.

Своєю чергою, підрозділи 114-ї омсбр противника (ймовірно, за підтримки 110-ї омсбр), які намагаються просунутися до тієї ж Андріївки, але з боку села Шевченко, що вздовж річки Орлова, поки що не здатні підтримати зусилля 67-го сп своїм значним просуванням (їм вдалося просунутися на 1 км за тиждень боїв). У свою чергу, сам 67-й стрілецький полк в Андріївці, як божевільне стадо лемінгів, намагається за всяку ціну «закріпитися і утримати» позиції, відправляючи в це село штурмову піхоту, група за групою

Загалом ситуація в районі Андріївки, як в одному з ключових пунктів у тактичному відношенні для оборони Збройних Сил України, дуже напружена. Передові підрозділи 90-ї тд противника, а також її 114-ї та 110-ї омсбр практично без перерви намагаються атакувати/штурмувати в напрямках Шевченко – Андріївка та Петропавлівка – Андріївка.

- На півночі, в смузі наступу 90-ї танкової дивізії противника (6-й і 80-й тп, 428-й мсп і 228-й мотострілецький полк, який нещодавно був сюди перегрупований), його передові підрозділи ведуть запеклі бої вздовж рубежу Надіївка - Срібне, а також на захід від села Слов'янка. Тут ворог має мінімальне просування на захід від населеного пункту Срібне (до 500 м), зав’язавши бої за хутір Запоріжжя.

Наскільки я розумію, саме на цьому напрямку, на даний момент, командування 90-ї тд противника зосередило основні зусилля, намагаючись своїм "тактично глибоким" просуванням на захід, одночасно вирішити дві проблеми - як на Покровському, так і на Новопавлівському напрямках.

- Прикрийте з півдня та південного заходу лівий фланг свого ударного угрупування, що діє на південь та південний захід від Покровська

- І створити загрозу оточення з півночі українського тактичного угруповання, що обороняється в "залишках" Курахівського плацдарму.

Цілком зрозуміле прагнення. Однак навіть перегрупування ще одного мотострілецького полку зі складу дивізії (228-й мсп) з Покровського напрямку на цей напрямок, жодним чином не прискорило реалізацію цього самого прагнення. Так, передові підрозділи 90-ї тд противника повзуть вперед (в середньому 500-600 метрів за 2 дні, навіть до 1 км). Але, Успенівка, ще не повністю взята (за неї ведуться вперті бої), на захід від Слов'янки через зосередження частини сил дивізії на Андріївці, просування також поки що застопорилося. За таких умов «прорив» до кордону з Дніпропетровською областю цілком може виявитися, скажімо так, проблемним для противника.

- Тепер про південний фас і "тиск зі сходу".

Наскільки я розумію, російське командування досі свідомо не застосувало основні сили своєї 8-ї ЗВА (20-та 150-та мсд) у наступі зі сходу проти «залишків» Курахівського плацдарму ЗСУ, обмежившись лише окремими підрозділами з її складу (район села Дачне та на південь). Швидше за все, це відбувається з двох причин.

Для обох дивізій це занадто "вузько" (бо така висока тактична щільність мала б сенс, якби треба було десь "глибоко" прорватися, а тут завдання явно обмежується лише витісненням наших передових частин по дорозі на Улакли, тоді як основну "роботу" виконують підрозділи УВ "Центр" і "Восток", що діють на флангах, північному і південному фасах цих "залишків"). Звідки, напевно, випливає друга причина - російське командування явно тримає основні сили 8-ї ЗВА для чогось іншого.

Як на мене, можливі два варіанти - одна з дивізій буде перекинута «в потрібний час» в смугу 3-ї ЗВА, що діє на Краматорському напрямку, або ж, після ліквідації «залишків» Курахівського плацдарму, ми зможемо побачити їх обох «під Покровськом».

На даний момент на Новопавлівському напрямку 20-а мотострілецька дивізія діє двома мотострілецькими полками (33-й і 255-й мсп), 150-а мотострілецька дивізія - двома мотострілецькими полками і одним танковим полком (103-й, 102-й мсп і 163-й тп). Для смуги шириною 5-6 км по фронту це явно - «занадто». Тому недивно, що безпосередньо в боях діють лише окремі підрозділи лише 103-го, 255-го мсп й частково 163-го тп.

Що стосується, безпосередньо, південного фасу "залишків", то після невеликої паузи, викликаної перегрупуванням та поповненням передових підрозділів, частина сил 36-ї та 39-ї омсбр противника знову перейшли до інтенсивних атакуючих/штурмових дій з півдня, намагаючись згорнути оборону ЗСУ в районі населеного пункту Дачне (атакуючи по дорозі з Янтарного), а також перерізати дорогу Донецьк-Запоріжжя на захід від села Дачне, (атакуючи на схід та північ від села Зеленівка у напрямку Улаклі).

Поки що передові українські підрозділи утримують ворога на південь від дороги, проте ворожі атаки на цих напрямках стають дедалі інтенсивнішими. І що примітно, з використанням бронетехніки.

На мій погляд, цілком можливо, що найближчим часом противник спробує змістити напрямок своїх атак на південному фланзі "залишків" з Улакли і Дачне, трохи на захід - в бік Костянтинополя, Розлива і Богатиря (ну, якби я був на місці російського командування, то думав, перш за все, саме про такий варіант). І цілком ймовірно, що участь в цих атаках своїми основними силами візьме 57-ма омсбр противника.

Таким чином, якщо коротко оцінити ситуацію на всьому Новопавлівському напрямку, то головною її рисою, безсумнівно, є очевидне та яскраво виражене бажання противника повністю «зрізати» місцевий виступ ЗСУ по всій його протяжності – від Надіївки до Роздольного. Причому досягти цього ворог намагається досить звичним та зрозумілим способом – шляхом активізації своїх наступальних дій на його флангах.

Той факт, що поки він обмежується лише активними діями проти «верхівки» цього виступу (тих самих «залишків» Курахівського плацдарму), не повинен вводити нас в оману. Як мінімум, вперте бажання 90-ї тд противника прорватися глибоко на захід від Срібного та якась незрозуміла метушня з перегрупуванням на правому фланзі УВ «Восток» (цілком можливо, що обидві бригади морської піхоти – 40-та та 336-та обр МП з-під Великої Новосілки – можуть бути перенаправлені на Новопавлівський напрямок) наштовхують саме на таку оцінку. Крім того, не забуваймо, що там же знаходиться і вся 36-та ЗВА противника (у складі - 37-ї омсбр + 5-ї отбр), яка після її захоплення явно там «зайва», принаймні в повному складі (там цілком достатньо однієї 5-ї ЗВА).

Іншими словами, те, що на Покровському напрямку "темпи падають", зовсім не означає, що на сусідніх напрямках у ворога така ж ситуація. Новопавлівський – дуже красномовний тому приклад. Більш того, якщо російське командування «поскребёт по своим сусекам» там, воно цілком може знайти додаткові сили і засоби, які явно вивільняються у нього внаслідок скорочення протяжності ЛБЗ на цілому ряді ділянок.