"Війна - 23.07.2025" - Костянтин Машовець

"Війна - 23.07.2025" - Костянтин Машовець

Огляд

Сьогодні ми зробимо виняток, розглянемо один напрямок, який, поряд з Покровським, на даний момент є одним із найскладніших для ЗСУ.

Новопавлівський (він же, Південно-Донбаський) напрямок.

Розглянемо за звичайною схемою - склад сил і засобів противника, що діють на даному напрямку, поточна ситуацію на даний момент і можливі дії противника в майбутньому.

1. Склад сил і засобів противника

На цьому напрямку командуванням противника розгорнуто угруповання військ (сил) \ УВ "Восток", основу якого складають сили і засоби зі складу «Восточного военного округа» (штаб - Хабаровськ). До складу УВ «Восток» входять чотири загальновійськові армії (ЗВА) - 5-та, 29-та, 35-та і 36-та ЗВА, а також один армійський корпус (АК) - 68-й АК.

Всі вони, на даний момент, розгорнуті і діють своїми основними силами в південній частині Донецької області (умовно - від р. Вовча до Азовського моря) і в південно-східній частині Запорізької області (Гуляйпільський напрямок).

Найпотужнішою армією в цьому угрупованні є 5-та ЗВА, до складу якої входять 127-ма мотострілецька дивізія (мсд) та дві окремі мотострілецькі бригади (омсбр) — 57-ма та 60-та омсбр. Далі йде 35-та ЗВА (2 мотострілецькі бригади – 38-ма та 64-та омсбр, так, та сама, що "прославилася" під Ірпенем та Бучею, а також 69-та окрема бригада прикриття (обрп) та 36-та ЗВА (37-ма омсбр та 5-та окрема танкова бригада \отбр). Крім них, до цього угруповання входять також 29-та ЗВА (до складу якої входить 36-та омсбр та ряд приданих частин штибу 430-го окремого мотострілецького полку (омсп), а також 68-й АК, який розгорнув на цьому напрямку кілька полкових (батальйонних) тактичних груп своєї 18-ї кулеметно-артилерійської дивізії (кулад), але його «штатну» 39-ту омсбр, на даний момент перекинуто на Покровський напрямок, де вона намагається штурмувати Новоекономічне (на південь від річки Вовча, ймовірно, залишилися лише окремі підрозділи цієї бригади).

Крім чотирьох загальновійськових армій і армійського корпусу, в тому ж напрямку діє ряд інших, дуже примітних формувань зі складу «штатних», або приданих «Восточному военному округу» (ВВО). Наприклад, 14-та окрема бригада спеціального призначення (обр СпП), тактичні загони якої використовуються командуванням противника переважно як «елітна» штурмова піхота та своєрідні «інфільтраційні групи переднього краю». У цій же якості командування противника використовує 336-ту окрему бригаду морської піхоти (обрмп), а також низку окремих підрозділів 40-ї обрмп. Також тут розгорнуті зведені тактичні роти та батальйони навчальних центрів ВВО (наприклад, 212-го та 392-го окружних навчальних центрів молодших спеціалістів).

Разом з тим, з'єднання повітряно-десантних військ, які дислокуються на території округу - 11-а та 83-а окремі десантно-штурмові бригади (одшбр), на даний момент, знаходяться на Сумському напрямку, де діють в районі Яблунівки.

Сумарна чисельність УВ «Восток», а також оцінка рівня його оснащення основними видами озброєння та військової техніки (ОВТ) не фігурують у відкритих джерелах і тому оцінюються зовсім по-різному, з досить суттєвим рознесенням думок. Тому наведу лише ті показники, з якими мені самому доводилося стикатися...

Особовий склад - є оцінка в 85-90 тисяч (мені здається найбільш вірогідною), але я бачив і 75 тисяч, і навіть "більше 100 тисяч".

Танки – найчастіше згадується оцінка у 225-240 одиниць, але є й сміливіші заяви, такі як 350-370 одиниць. Хоча, є і зовсім «екзотичні» - «більше 600 одиниць» або навпаки - «менше 200».

Бойові броньовані машини (ББМ) всіх типів, включаючи тягачі МТ-ЛБ та бронеавтомобілі – найбільш вірогідною цифрою здається 620-650 одиниць. Але багато експертів стверджують, що їх «набагато менше» - не більше 360-370 одиниць.

Ствольна артилерія, в тому числі 120-мм міномети - багато фахівців, мабуть, не мають точного і чіткого розуміння того, скільки їх є в розпорядженні командування УВ "Восток". Принаймні, саме в цьому показнику "діапазон думок" максимально широкий - від 220-240 "стволів" (сюди, мабуть, не входять міномети), до 550-600 "стволів" (іноді зустрічаються навіть "понад 750 одиниць").

Найбільшу "одностайність" можна зустріти лише щодо реактивних систем залпового вогню (РСЗВ). Якщо узагальнити всі "думки" з цього приводу, то можна прийти до висновку, що противник сконцентрував їх на цьому напрямку, у кількості, десь - "від 150-160 одиниць, до 210-220 одиниць".

2. Поточна ситуація

Станом на вечір 22.07.2025 противник (УВ «Восток») продовжував наступ на Південно-Донбаському напрямку, зосереджуючи зусилля на своєму правому фланзі – вздовж південного берега річки Вовча та по обидва боки траси Запоріжжя-Донецьк (тобто в смугах своїх 36-ї та 29-ї ЗВА).

Крім того, противник продовжував активно атакувати на ряді ділянок в смугах 5-ї та 35-ї ЗВА, очевидно, намагаючись забезпечити прикриття з південного флангу обом вищезазначеним арміям.

Починаючи з 19.07.2025 темпи просування противника на Південно-Донбаському напрямку продовжують збільшуватися (станом на звітну дату вони склали майже 16 квадратних кілометрів за добу).

Зокрема:

- У напрямку Новохатське - Зелений Гай передові/штурмові підрозділи 36-ї омсбр противника (29-та ЗВА), мабуть, вже зуміли просунутися від Новохатського до східної околиці Зеленого Гаю і розпочали за нього бої.

- Кілька днів тому підрозділам цієї ж бригади вдалося просунутися в напрямку Піддубне - Іскра по трасі Запоріжжя - Донецьк, але їх подальші атаки в бік Іскри, поки що, не увінчуються успіхом.

- У напрямку Мирне - Олександроград досить активно наступає 430-й омсп (також зі складу 29-ї ЗВА), за півтори доби його підрозділи просунулися тут на 5,5 км

- Також достатньо активно наступають підрозділи 37-ї омсбр противника (зі складу 36-ї ЗВА) з Мирного у бік Воскресенки. Є інформація, що вони вже намагаються закріпитися у східній частині Воскресенки, незважаючи на контратаки ЗСУ на південь від населеного пункту. Більше того, очевидно, 37-й омсбр активно допомагає 430-й омсп противника, окремі штурмові групи якого намагаються прорватися на Воскресенку з півночі.

- У смузі дії 5-ї ЗВА її 127-ма мсд (ймовірно, силами підрозділів 394-го мотострілецького полку) веде інтенсивний наступ з рубжу Зелене Поле – Новопіль у бік Темирівки, вздовж дороги Гуляйполе – Велика Новосілка. Судячи з усього, низці ворожих штурмових груп вдалося зачепитися за Темирівку.

- Своєю чергою, в смузі 35-ї ЗВА, ймовірно, підрозділи 69-ї обрп вперто атакують передові позиції ЗСУ, аби добитися повного захоплення села Малинівка, намагаючись в подальшому просунутися на північ у бік села Полтавка. Поки що бої за Малинівку тривають з перемінним успіхом для сторін. ЗСУ продовжують утримувати північну частину населеного пункту, а в південній та центральній частинах закріпився противник.

3. Ймовірні дії противника протягом найближчого часу на Південно-Донбаському напрямку

Виходячи з попередніх та поточних дій противника, стає зрозумілим, що його командування (УВ "Восток") прагне повністю взяти під контроль досить значний район місцевості між річками Вовча та Ворона, на стику трьох областей - Дніпропетровської, Донецької та Запорізької (орієнтовно - Гаврилівка - Зелений Гай - Темирівка - Новомиколаївка). При цьому основними рубежами (найближчими завданнями), очевидно, для 5-ї ЗВА є рубіж Комишуваха - Темирівка, для північного угруповання (36-а і 29-а ЗВА) - Гаврилівка - Новоселівка.

Тому найближчим часом на цьому напрямку слід очікувати продовження дуже акцентованих атак противника в смузі його 29-ї ЗВА в напрямку Піддубне – Іскра (по обидва боки траси Запоріжжя – Донецьк), а в смузі 36-ї ЗВА, очевидно, буде організований противником "штурм" Воскресенки "з трьох сторін" та спроба подальшого прориву в бік Новоселівки. Судячи з усього, обидві ці армії мають досить недвозначний наказ від «старших товариСЧей» - якнайшвидше вийти на східний берег річки Вовча на ділянці Новоселівка - Іскра.

Своєю чергою, 5-та ЗВА, ймовірно, намагатиметься провести аналогічні дії південніше, на річці Ворона, вперто просуваючись у бік Комишувахи, захоплюючи при цьому Темирівку.

Десь 1,5-2 роки тому я писав, що вихід противника на стик трьох українських областей, у разі його оперативно-стратегічного наступу в Південній операційній зоні, цілком імовірний. При цьому, мені здається, я навіть називав Темирівку як ймовірний район, куди противник ймовірно буде прагнути прорватися. Нажаль, саме так й відбувається…

В зв’язку з цим, у оперативному сенсі, слід зазначити, що в разі зайняття противником зазначеного району на стику трьох областей буде сформоване достатньо вигідне для нього положення, щодо ПРОДОВЖЕННЯ ним наступальних дій, проте ВЖЕ не лише у Донецькій, а й у Дніпропетровській, а також Запорізькій (на Гуляйпільскому напрямку) областях.