«Оподаткування – це мистецтво общипувати гусака так, щоб він не кричав» - заявив в інтерв’ю Данило Гетманцев (Слуга народу). відтоді стало очевидно, що «велике общіпівництво» стає справою часу. У 2025 р. питання явно стало руба.
Від початку рокі підприємців-ФОПів обрадували поверненням сплати ЄСВ та військовим збором, однаковим для всіх. Повернулися податкові перевірки.
На перший погляд, марно було чекати чогось іншого, під час війни. На другий, до ініціатив уряду виникає вічне питання – перед законом рівні всі, чи хтось «рівніший»? Конкретно – чи не виходить так, що додаткове оподаткування ФОПів проходить непомітно для крупного бізнесу?
ФОПи завжди були об’єктом атаки податкових органів – ті весь час горлають мовляв, ФОПи сплачують маленькі податки порівняно з іншими підприємствами. При цьому поза увагою лишається соціальна функція ФОПів, бо саме вони борються з безробіттям і саме вони є формою працювати легально для самозайнятих осіб і дрібних підприємців. Дорікання податкової реально стосуються не ФОПів, які чесно платять, а громадян які отримують дохід від діяльності і взагалі не оформлюють ФОП. І лишаються поза увагою податкової. Але.
Цікаві дані дає статистика, за якої виходить так, що населення у 2024 р. податків сплатило майже удвічі більше ніж бізнес – 500 і 303 мільярди відповідно. Як таке могло статися?
А сталося це через те, що крупний бізнес створює численні схеми ухиляння від податків, які влада починає помічати тільки тоді коли вони прориваються у пресу. За прикладами довго ходити не доводиться.
Голова партії «Національна платформа» Катерина Одарченко, з посиланням на польське видання «WarsawPoint» фактично звинуватила в ухиленні від податків мережу АЗС «ОККО». За словами пані Одарченко холдинг OKKO Groupe вдається до низки інструментів – доходи компанії виводяться до офшорів, ще компанія навмисно штучно завищує податкові кредити, аби занижувати прибутки і відповідно податки.
А ще холдинг торгує білоруським пальним обходячи європейські санкції. Уявіть як після такого українським урядовцям говорити на Заході про необхідність посилення санкцій?
Характерна деталь, це не єдиний скандал в якому засвітилася «ОККО». Щойно холдинг ОККО Group звинуватили у фактичному захопленні влади у селищі Славсько на Львівщині, яке серед шанувальників гірських лиж є відомим курортом. Справа в тому що у Славсько ОККО будує готельний комплекс «GORO Mountain Resort», який називають, не багато не мало, конкурентом Буковелю. Так чи ні, але факт очевидний, на будівництво готелів під час війни холдинг гроші має. Чи не завдяки податковим схемам, про які вже голосять польські ЗМІ?
Доречне питання, чи не отут уряд має шукати резерви для поповнення бюджету, а не в оБщипування ФОПів які й так потерпають через падіння купівельної спроможності населення, російські обстріли та вимикання світла?
Якщо ви думаєте, що холдинг «ОККО» єдиний такий – ви сильно помиляєтеся. Достатньо переглянути новини у ЗМІ. Уряд хвалиться, що гральний бізнес у 2024 р. сплатив податків на 70% більше ніж роком раніше (16 мільярдів грн). Але. У лютому Бюро економічної безпеки повідомило, що воно викрило одного з найбільших ліцензіатів азартних ігор в Інитернеті на несплаті податків на 1,2 мільярди грн. Вражає? Місяцем раніше БЕБ розповіло про підозру найбільшому забудовникові Закарпаття в ухиленні від податків на суму 40 мільйонів грн.
От де перспектива! Але уряд займається не цим. Уряд «общипує» ФОПів.
Хоча варто нагадати як свого часу спеціальна представниця США з питань відновлення України Пенні Пріцкер відкритим текстом казала українським урядовцям, що вони не тим займаються. Що їм треба не податки збільшувати, а боротися з тіньовими схемами та контрабандою, ще наводити лад на митниці.
Поради пані Пріцкер проігнорували – тепер дивуються псуванню стосунків із США. Натомість влада зайнялася «великим общіпівництвом».