«Жива віра, віра, що не спиняється перед жертвами – та, що перемагає.»
Олег Ольжич
У народному побуті 12 січня колись варили шлунки свиней і різали гусей, а потім на нутрощах гадали на зиму. І ще вірили, що саме цього вечора нечиста сила влаштовує найстрашніші та найжорстокіші шабаші, а тому намагалися ввечері ніде поодинці не ходити, а у дворі, щойно сідало сонце, з ланцюгів спускали собак.
«Без пса і двір німий», казали колись по селах і не було двора, де б собака не гримів ланцюгом. Про життя пса, його звички та прикмети, пов’язані з ним, існує безліч легенд.
Зокрема, не можна бити пса ногами, бо ноги хворітимуть. Пес виє проти ночі – біду врочить: якщо виє, тримаючи голову вгору – на пожежу, коли схиливши до низу – хтось помре. Щоб запобігти цьому, радили спустити його з прив’язі і прогнати з двору.
Або ж: якщо дівчина на Святвечір, Новий рік або Андрія виносить сміття у двір й у ту мить десь у селі гавкає пес, з того боку варто чекати сватів. І ще – якщо кудись йдеш, а назустріч біжить пес – ознака того, що тобі пощастить.
За церковним календарем 12 січня вшановують мученицю Анісію; преподобного Зотика, пресвітера; апостола від 70ох Тимона; мученика Філітера Нікомидійського; преподобну Феодору Кесарійську; преподобну Феодору Царгородську; святого Макарія, митрополита Московського.
Іменинниками ж 12 січня є:
Онисій, Федір, Макар, Ірина, Антон.
12 січня народились:
1873 – Василь Кричевський – видатний український архітектор, графік, творець стилю українського модерну в архітектурі, перший художник українського кіно, автор дизайну національного герба України – «Тризуб». Фундатор мистецької освіти в Україні.
1878 – Василь Пачовський – український поет, мислитель. Автор творів «Сон української ночі», «Світова місія України».
«Вдивім ся в себе, побачимо себе, спізнаймо своє «я», високе з природи, перебудуймо себе, перекуймо сльозаву тугу на крицьову енерґію – а тодї до нас стосувати ся будуть і прийдуть до нас учити ся, бо в нашій душі є велике творче жерело духа, на яке ми повинні і можемо бути гордї!» (Василь Пачовський)
1894 – Василь Еллан-Блакитний (Василь Михайлович Елланський) – український поет, журналіст, політичний і державний діяч, публіцист і письменник.
«Ні слова про втому! Ні слова про спокій! Хай марші лунають бадьорі й гучні… Хоч ніч облягає, – та в пітьмі глибокій Вже грають-палають досвітні вогні…» (Василь Еллан-Блакитний)
1906 – Сергій Корольов – провідний учений у галузі ракетобудування і космонавтики. Головний конструктор штучних супутників Землі та космічних кораблів.
1909 – Марія Примаченко – українська народна художниця, представниця народного примітивізму («наївного мистецтва»).
Події 12 січня в Україні:
1939 – у місті Полтава почали курсувати перші шість таксі.
1944 – опубліковано звернення президії Верховної Ради УРСР і ЦК КП(б)У до населення окупованих областей України. У ньому виголошено заклики до боротьби з окупантами та українськими націоналістами.
1950 – в СРСР знову запроваджена смертна кара за зраду, шпигунство і саботаж.
1954 – лпубліковані «Тези про 300-річчя возз’єднання України з Росією», схвалені ЦК КПРС. Тези були написані на замовлення голови агітпрому спеціально організованою з цією метою в 1952 р. групою провідних московських і київських істориків.
1955 – у Дніпропетровську відкрито регулярний рух поїздів по новому залізничному мосту через Дніпро, довжина мосту – 1,5 км.
1974 – В’ячеслав Чорновіл звернувся із заявою до голови президії Верховної Ради УРСР. У ній повідомлялося, що, починаючи з 12 січня 1972 р. (дня його арешту і початку широких репресій проти течії шістдесятників в українському літературно-громадському житті), він щорічно, як в ув’язненні так і після, відзначатиме одноденною голодовкою аж до справедливого перегляду його та інших аналогічних справ.
Це цікаво знати:
- Кістки людини на 50% складаються з води.
- У тілі дорослої людини близько 75 кілометрів нервів.
- Люди із блакитними очима більш чутливі до болю, ніж всі інші.
- Майже половина всіх кісток людини знаходиться у зап’ястях і ступнях.
- Нервові імпульси в людському тілі переміщаються зі швидкістю приблизно 90 метрів у секунду.
- При народженні в тілі дитини близько 300 кісток, у дорослому віці їх залишається всього 206.
- Найдужчий м’яз у людському організмі – язик.
- Жінки моргають приблизно в 2 рази частіше, ніж чоловіки.
- Чхнути з відкритими очима неможливо.
- Людське око здатне розрізняти 10 000 000 колірних відтінків.
- Доросла людина робить приблизно 23 000 вдихів (і видихів) за день.
- Права легеня людини вміщає в собі більше повітря, ніж ліва.
- Площа поверхні людських легенів приблизно дорівнює площі тенісного корту.