1. Російська зовнішня торгівля скоротилася до трирічного мінімуму після загрози вторинних санкцій США.
- У січні експорт товарів із рф становив $28,9 млрд, повідомив Центробанк рф. Це на 14,1% менше, ніж роком раніше, і мінімальне значення з січня 2021 р.
- Скоротився і імпорт: на 12,6% порівняно з січнем 2023 р., до $21 млрд.
- Зовнішньоторговельний оборот у січні також мінімальний з початку 2021 року - $49,9 млрд.
- Експортний виторг надходить із запізненням приблизно на два місяці.
- Січневий провал відображає передусім падіння цін на нафту наприкінці року: середня ціна Urals у листопаді 2023 р. становила $72,84, а у грудні $64,23.
- Також є труднощі з розрахунками, що посилилися після того, як наприкінці грудня президент США видав указ, що дозволяє вводити вторинні санкції проти банків, які допомагають обходити обмеження.
- Цього року в росії прогнозується скорочення і імпорту, і експорту, насамперед нафтогазового.
2. На три великих російських НПЗ, які зазнали атаки українських дронів за останні два дні, припадає близько 12% потужностей росії з переробки нафти.
- Рязанський нафтопереробний завод, у який у середу вранці поцілили безпілотники, виробляє 17,1 млн тонн нафти на рік і є одним з основних постачальників моторного палива для російських регіонів, розташованих біля Москви, завод був змушений зупинити дві основні переробні установки.
- Крім того, ще три безпілотники поцілили по Новошахтинському заводу нафтопродуктів у Ростовській області, внаслідок чого підприємство призупинило роботу. Потужність цього НПЗ становить 5,6 млн тонн на рік.
- Днем раніше, у вівторок, унаслідок влучання дрона було також пошкоджено НПЗ, що належить "Лукойлу", під Нижнім Новогородом. На НПЗ "Лукойл-Нижегороднафтооргсинтез" пошкоджено установку АВТ-6, яка забезпечує понад 50% виробництва НПЗ. Завод може переробляти близько 17 мільйонів тонн нафти на рік. На ньому виробляють 11% бензину, що випускається в росії.
3. Ціни на бензин у РФ досягли піку на тлі атак дронів на НПЗ.
- Ціна бензину АІ-95 на Санкт-Петербурзькій міжнародній товарно-сировинній біржі досягла максимуму за півроку.
- Зростання цін викликано призупиненням роботи НПЗ на тлі атак українських БПЛА.
- Ціна бензину АІ-95 на Санкт-Петербурзькій міжнародній товарно-сировинній біржі перевищила 60 тис. рублів за тонну - це максимум з кінця вересня минулого року.
4. Згідно з даними Міжнародного енергетичного агентства, дохід росії від експорту нафти у лютому знизився через посилення моніторингу західних санкцій проти Кремля.
- Експортні поставки нафти і нафтопродуктів з росії в лютому 2024 року скоротилися на 140.000 барелів на добу до січня, склавши 7,64 мільйона барелів на добу, прибуток від продажів знизився на 1% до $15,7 мільярда, йдеться в доповіді Міжнародного енергетичного агентства.
- Зменшення потоків російської нафти за кордон було здебільшого викликано скороченням закупівлі Індією, яка скоротила обсяги на 420 000 барелів на день у лютому порівняно 1,2 млн барелів на день на місяць раніше.
- Постачання з росії до Китаю зросли на 100.000 барелів на добу до 2,2 мільйона барелів, повернувшись на рівень листопадового піку, але їх обсяг може бути й вищим, оскільки вантажі на 350.000 барелів на добу ще не мають фіксованого пункту призначення.
5. Євросоюз може запровадити квоти на імпорт продовольства з росії та білорусі, зокрема, на постачання зерна. Відповідну пропозицію підготувала Єврокомісія.
- Обмеження на російський та білоруський продовольчий імпорт не торкнуться транзиту через країни ЄС.
- Досі заходів проти російського продовольства в ЄС не було, хоча проти української сільгосппродукції існують обмеження.
- Наприкінці лютого Латвія першою в ЄС ухвалила тимчасову заборону на імпорт сільгосппродукції з росії та білорусі.
- На початку березня сейм Польщі прийняв ухвалу про введення санкцій на імпорт продовольства з цих двох країн.
- Згідно з оцінкою Євростату, у 2023 році до ЄС ввезли понад 1,5 млн тонн російського зерна проти 970 тис. тонн 2022-го.
6. Голови комітетів із закордонних справ у парламентах 23 країнах відмовилися визнати законними вибори президента росії на окупованих територіях України.
- Ініціативу підтримали зокрема США, Німеччина, Великобританія, Іспанія, Італія, Нідерланди, Чехія, Ізраїль, держави Балтії та інші європейські країни.
- "Ми однозначно відкидаємо легітимність виборів, проведених росією на окупованих українських територіях. Подібні дії росії на міжнародно-визнаній території України є абсолютно нелегітимними і не будуть визнані світовою спільнотою", - йдеться у заяві парламентаріїв.
7. Австрія оголосила персонами нон грата двох дипломатів російського посольства за дії, «несумісні з їхнім дипломатичним статусом», наказавши їм покинути країну протягом тижня.
- Завдяки цьому кількість російських дипломатів, яких Австрія вислала з 2020 року досягла 11 .
8. Підземні сховища газу в Європі заповнені на 60 відсотків, випливає із даних GIE.
- Сумарно у сховищах знаходиться понад 66 млрд куб м газу. Відбір газу становив 308 млн куб м, а закачування склало 27 млн куб м.
- Опалювальний сезон минулого року в Європі закінчився на початку січня із запасами у ПСГ близько 55 відсотків.
- Середня ціна газу знаходиться не вище за $290 за тис куб м.
- У лютому середня ціна склала менше $290 за тис. куб м.
9. Шведський розробник комп'ютерних ігор Embracer виходить з росії.
- Заснована в 2008 році, Embracer володіє дванадцятьма компаніями, у тому числі розробниками ігор Lara Croft GO, Tomb Raider, Dead Island, Deus Ex, Warhammer 40000.
Більше на https://t.me/UA_ONews