154-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 212 днів. Іменинники — Олександр, Олексій, Тимофій. В Італії святкують День Республіки, в Болгарії — День пам'яті борців за незалежність, а в Бутані — День коронації.
Головні події 2 червня
• Захоплення Риму вандалами, 455
• Помер Джузеппе Гарібальді, 1882
• Перша Італійська Республіка, 1946
• Коронація Єлизавети II, 1953
• Новочеркаський розстріл, 1962
Всі події 2 червня
455 • Через три дні після вбивства імператора Петронія Максима війська короля вандалів Гейзеріха, який запевнив папу Лева II не спалювати місто і не вбивати його жителів, безперешкодно увійшли в Рим і розграбували його протягом двох тижнів. Вандали спустошили імператорські палаци, зняли з Капітолію позолочений дах, вивезли трофеї імператора Тіта, захоплені ним при штурмі Єрусалима в 73 році, і багато інших цінностей. Разом із награбованим в Карфаген була вивезена імператриця Ліцинія Євдоксія і її дочки Плацидія і Євдокія.
СЕРЕДНІ ВІКИ
553 • Закінчився Другий Константинопольський собор, п'ятий з семи перших Вселенських соборів, скликаний під час правління імператора Юстиніана I і патріарха Євтихія. На ньому було ще раз засуджене несторіанство, твори і особисто Феодор Мопсуестійський, відкинуто вчення Орігена про передіснування людських душ, розкритиковані деякі аспекти вчення Платона і ряду інших філософів.
597 • Вважається, що цього дня король Кенту Етельберт I прийняв християнство, що стало початком хрещення усієї Англії.
1098 • Після восьмимісячної облоги учасниками Першого хрестового походу захоплена Антіохія (нині — Антакья, Туреччина), що пербувала під владою турків-сельджуків. Місто було розграбоване, а тисячі мусульман вбиті. Через півроку після відпочинку і реорганізації хрестоносці вирушили на завоювання Єрусалиму і захопили його 14 липня 1099 року.
1420 • В Труа король Англії Генріх V одружився з Катериною, дочкою французького короля Карла VI. Згідно з підписаним 21 травня 1420 року договором їх син мав успадкувати обидва престоли, але несподівана смерть Генріха V, а потім і Карла VI не дала можливість здійснитись цим планам.
1572 • Згідно з універсалом Сигізмунда II Августа польний гетьман коронний Юрій Язловецький отримав право найняти на королівську службу 300 козаків, які стали першими з реєстрового козацтва і подальшому входили до Війська Запорозького.
НОВА ІСТОРІЯ
1682 • Після бунту стрільців у Москві боярська Дума прийняла рішення, затверджене Земським собором, що "першим" царем буде Іван V, а Петро I — "другим" царем.
1793 • Максиміліан Робесп'єр, член Комітету з захисту Республіки, ініціював «Владу терору», знищення всіх підозрюваних у ворожості до Французької Республіки.
1848 • У Празі розпочався Слов'янський конгрес, скликаний з метою протидії проголошеному німецьким парламентом у Франкфурті над Майном об'єднанню всіх німецьких земель Німеччини й Австрії, включно з Чехією. В ньому взяли участь представники всіх слов'янських народів, що населяли Австрійську імперію, а також Балкани.
1865 • Генерал Конфедератів Едмунд Сміт підписав запропонований Північними штатами акт про припинення військових дій очолюваної ним армії, останньої армії сил Півдня. Ця подія вважається формальним закінченням чотирирічної громадянської війни в США, що забрала життя 620 тисяч людей, найкривавішої війни в американській історії.
1882 • У своєму домі на острові Капрера поблизу Сардинії, де він проживав останні роки, на 75-у році життя помер Джузеппе Гарібальді, народний герой Італії, військовий вождь Рісорджименто, національно-визвольного руху італійців проти іноземного панування і за об'єднання роздробленої Італії.
1892 • В Києві відкрито першу в Російській імперії лінію електричного трамваю, яка сполучила Велику Жандармську вулицю з Царською площею (нині — вулиця Саксаганського і Європейська площа).
1897 • Як відповідь на численні чутки про смерть американського гумориста Марка Твена, "The New York Journal" процитував телеграму письменника, надіслану з Лондона: "Чутки про мою смерть значно перебільшені".
1910 • Чарльз Стюарт Роллс, один із співзасновників компанії Rolls-Royce, став першим, хто літаком без посадки перелетів Ла-Манш туди й назад. На жаль, наступного місяця він же став і першим британцем, що загинув у авіаікатастрофі, — під час польоту його біплан розламався у повітрі.
1924 • Президент Келвін Кулідж підписав законопроект, прийнятий Конгресом США про надання громадянства всім індіанцям, що проживали в адміністративних кордонах країни. Перед громадянською війною 1861-65 років громадянство, як правило, не надавалось індіанцям і метисам; після війни громадянство могли отримати представники "дружніх племен" (які проживали на території штатів, а не індіанських територій) і індіанки, що вийшли заміж за американців, в 1919 році — всі індіанці, що брали участь в Першій Світовій війні, і лише у 1924-у — громадянство було надане всім індіанцям, які народились і проживали на території США, що склало близько третини корінного населення США.
1936 • Скинувши президента Хуана Батіста Сакаса генерал Національної гвардії Анастасіо Сомоса став диктатором Нікарагуа. 1 січня 1937 року він офіційно став 33-м президентом країни і правив країною практично без перерви до 1956 року, коли був убитий терористом.
НОВІТНЯ ІСТОРІЯ
1944 • В Алжирі на базі Комітету національного звільнення створено Тимчасовий уряд Французької республіки на чолі з генералом де Голем.
1944 • Розпочалась радянсько-американська військова операція «Френтік», яка передбачала човниковий рух американських бомбардувальників за трикутником Англія — Італія — Україна (Миргород — Полтава) для завдання масованих авіаційних ударів по важливих військових і промислових об'єктах Німеччини і її сателітів. За період операції в Полтаві обслуговувались 1030 американських літаків, зокрема 529 «Літаючих фортець», 395 «Мустангів», 106 «Лайтнінгів»; за 18 рейдів здійснено 2207 літако-вильотів, на об'єкти противника скинуто 1955 тонн авіабомб. Ударів зазнали 12 важливих об'єктів у глибокому тилу противника, у повітряних боях знищено щонайменше 100 німецьких літаків, на землі — понад 60. Літаки-розвідники виконали 117 бойових вильотів і сфотографували 174 цілі. Останній американський літак залишив полтавський аеродром 22 червня 1945 року.
1946 • В Італії розпочався конституційний референдум, на якому 54,3% тих, хто взяв у ньому участь, висловилось за ліквідацію в країні монархії і проголошення республіки, перша конституція якої була прийнята через півтора роки.
1953 • Через 16 місяців після смерті короля Георга VI у Вестмінстерому палаці на британський престол короновано його дочку 27-річну Єлизавету II. 9 вересня 2015 року 89-літня королева Єлизавета II стала найдовше правлячим монархом Великої Британії — тривалість її перебування на престолі склала 63 роки і 217 днів.
1962 • У місті Новочеркаську Ростовської області (Росія) військами жорстоко придушено демонстрацію робітників, що протестували проти підвищення цін, — за офіційною статистикою загинуло 26 і було поранено 39 чоловік. Пізніше за рішенням Верховного суду РРФСР було розстріляно ще 7 демонстрантів, а 105 — ув'язнено. Із всіх військових наказ стріляти по неозброєних людях відмовився виконати лише Герой Радянського Союзу генерал-лейтенант Матвій Шапошников, за що він був виключений з Компартії і позбавлений звань. Жертви «Новочеркаського розстрілу» були реабілітовані указом президента РФ Бориса Єльцина у 1996 році.
1962 • В столиці Чилі Сантьяго в рамках відбіркового турніру до Чемпіонату світу з футболу відбувся матч між збірними командами Чилі та Італії, який увійшов в історія як «Битва в Сантьяго»: через необ'єктивне суддівство англійського рефері між футболістами під час матчу спалахували бійки, що привели до розбитих обличь і численних вилучень з поля із застосуванням місцевої жандармерії. Матч закінчився з рахунком 2-0 на користь господарів. Канал BBC, який показав гру через кілька днів у запису, назвав його «можливо найдурнішим, найжахливішим, найогиднішим і найганебнішим в історії футболу».
1967 • В Британії вийшов перший альбом Дейвіда Боуі «The World of David Bowie».
1977 • У місті Фарго (штат Північна Дакота) до двох пожиттєвих термінів ув'язнення засуджено Леонарда Пелтієра, звинуваченого у вбивстві двох поліцейських. Сумнівність судового процесу викликала масовий рух на захист Пелтієра — на його підтримку виступили Європарламент, Всесвітня рада церков, Міжнародна Амністія, матір Тереза, Вупі Голдберг, Олівер Стоун, Роберт Редфорд та інші поважні особи. Незважаючи на це, Пелтієр до сих пір відбуває покарання.
1979 • Папа римський Іван Павло II прибув з офіційним візитом до Польщі. Це було перше в історії відвідання комуністичної країни главою католицької церкви.
НАШ ЧАС
1993 • Компанія Apple програла судовий процес проти Microsoft і Hewlett-Packard, порушений у зв'язку із звинуваченнями останніх у "використанні духу і стилю інтерфейса Macintosh".
1996 • У день святкування 50-річчя проголошення Італійської республіки сепаратисти з Північної Ліги, очолюваної Умберто Боссі, почали активну кампанію за відділення самопроголошеної Республіки Паданія, до котрої була віднесена територія Італії на північ від Флоренції, від південної частини країни.
1999 • На проведених у Південно-Африканській Республіці виборах перемогу здобув Африканський Національний Конгрес і новим президентом ПАР став Табо Мбекі, заступник Нельсона Мандели за часів його керівництва країною.
2010 • У Великобританії сталось одне з найбільших масових вбивств — 52-річний таксист Деррік Берд застрілив 12 чоловік, поранив 25, після чого покінчив життя самогубством. Імовірною причиною цього вчинку Берда поліція назвала сварку з братом (який був застрелений першим) із-за заповіту.
2010 • Депутати Національної асамблеї Квебеку одностайно прийняли законопроект про визнання Голодомору 1932–1933 року геноцидом українського народу та проголосили День пам'яті жертв Голодомору.
2012 • У ході судового процесу, який розпочався в грудні 2011 року визнав колишнього президента Єгипту Хосні Мубарака винним у тому, що він не запобіг вбивству демонстрантів силами безпеки країни під час масових протестів у країні в січні-лютому 2011 року і засудив його до довічного ув'язнення. Суд також визнав Мубарака непричетним до розгону демонстрацій, а також у інкримінованих йому фінансових махінаціях і економічному шахрайстві. У січні 2013 року, апеляційний суд скасував вирок про довічне ув'язнення і розпочав новий розгляд справи.
2014 • Король Іспанії Хуан Карлос Бурбон заявив про зречення престолу на користь свого сина принца Феліпе, який став правити під іменем Філіп VI.
Народились 2 червня
1740 — †2 грудня 1814 • Донасьєн Альфонс Франсуа де Сад, французький письменник ("120 днів Содоми", "Жюстіна", "Філософія в будуарі").
1743 — †26 серпня 1795 • Алессандро Каліостро (Джузеппе Бальзамо), італійський ілюзіоніст, авантюрист і шарлатан; у 1789 році за єресь, чаклунство і масонство у Римі засуджений судом інквізиції на довічне ув'язнення.
1807 — †19 липня 1876 • Іван Максимович Сошенко, український художник і педагог.
1840 — †11 січня 1928 • Томас Харді, англійський письменник ("Тесс з роду д'Ербервіллів", "Джуд Непомітний"), поет ("Вірші Уессекса").
1868 — †31 травня 1926 • Федір Фердинандович Андерс, український інженер-конструктор, творець першого вітчизняного дирижабля.
1904 — †20 січня 1984 • Джонні (Пітер Джон) Вайсмюллер, американський плавець, п'ятиразовий чемпіон Олімпійських ігор [1924, 1928], автор 67 світових рекордів (першим проплив 100 метрів швидше за хвилину), актор ("Тарзан", "Втеча Тарзана", "Тарзан знаходить сина", "Секретна пригода Тарзана", "Тарзан у Нью-Йорку"). 120 років з дня народження.
1919 — †1 грудня 1986 • Тарапунька (Юрій Трохимович Тимошенко), український естрадний артист, конферансьє (дует "Тарапунька і Штепсель"). 105 років з дня народження.
1936 • Володимир Степанович Голубничий, український спортсмен, учасник п'яти Олімпіад, дворазовий олімпійський чемпіон зі споривної ходьби на 20 км (1960, 1968 рр.), срібний (1972) і бронзовий (1964) призер.
1938 • Анатолій Максимович Зленко, український дипломат, перший Міністр закордонних справ України (1990—1994, 2000—2003).
1940 • Констянтин II (Костянтин Глюксбург), останній грецький король. В 1967 році після перевороту "чорних полковників" емігрував з країни; в 1973 році за результатами проведеного референдуму Грецію було проголошено республікою.
1941 • (Волтер) Стейсі Кіч, американський актор ("Майк Хаммер", "Вечірня спека", "Техас", "Ігри в дорозі", "Втеча з Лос-Анжелеса", "Мілена").
1941 — †24 серпня 2021 • Чарльз Воттс, англійський рок-музикант, ударник (The Rolling Stones: "[I Can't Get No] Satisfaction", "Honky Tonk Women").
1955 • Дана Карві, американський актор ("Життя суботнього вечора", "Це сталось в раю", "Світ Уейна").
1974 • Гата Камський (Гатаулла Сабіров), американський гросмейстер, міжнародний гросмейстер; виходець з Татарстану. 50 років з дня народження.
1978 • Ніккі Кокс, американська актриса ("Тупий професор II", "Вона сказала "ні", "Небезпечний острів").
Померли 2 червня
1209 • Генріх Барт (Генріх фон Тунна), третій великий магістр Тевтонського ордену (1208-1209 рр.). Пом. 815 років років тому.
1223 • Мстислав III Романович (Мстислав Старий), князь псковський (1178-97 рр.), смоленський (1197-14 рр.), Білгородський (1206), великий князь київський (1212-23 рр.) з роду смоленських Ростиславичів; син великого князя київського Романа Ростиславича, батько князів Ізяслава IV, Ростислава і Світослава. Пом. 801 рік тому десь у 67 років (нар. бл. 1156 р.).
1882 • Джузепе Гарібальді, італійський народний герой, один із лідерів руху за об'єднання Італії. Пом. 142 роки тому у 75 років (нар. 4 липня 1807 р.).
1970 • Брюс (Леслі) Макларен, новозеландський автогонщик "Формули-1" (в 1959 році став наймолодшим переможцем етапу), конструктор спортивних автомобілів; загинув під час випробування нової моделі машини. Пом. 54 роки тому у 33 роки (нар. 30 серпня 1937 р.).
1979 • Лариса Юхимівна Шепітько, український кінорежисер, сценарист ("Ти і я", "Сходження", "Крила", "Спека", "Жива вода"). Пом. 45 років років тому у 41 рік (нар. 6 січня 1938 р.).
1988 • Радж Капур, індійський актор і кінорежисер (Бродяга, Боббі). Пом. 36 років тому у 64 роки (нар. 14 грудня 1924 р.).
1990 • Рекс (Реджинальд Кері) Гаррісон, американський актор, лауреат премії «Оскар» ("Моя прекрасна леді" [1964], "Клеопатра", "Доктор Дулітл"). Пом. 34 роки тому у 82 роки (нар. 5 березня 1908 р.).
2000 • Михайло Абрамович Швейцер, російський кінорежисер ("Втеча містера Мак-Кінлі", "Золоте теля", "Маленькі трагедії"). Пом. 24 роки тому у 80 років (нар. 16 березня 1920 р.).
2000 • Святослав Миколайович Федоров, російський хірург-окуліст, політик. Пом. 24 роки тому у 73 роки (нар. 8 серпня 1927 р.).
2003 • Євген Семенович Матвєєв, російський актор ("Любити по-російськи", "Заповіт", "Матір і мачуха", "Воскресіння", "Піднята цілина"), режисер ("Перемога", "Циган"), сценарист ("Божевільні гроші", "Любов земна") українського походження. Пом. 21 рік тому у 81 рік (нар. 8 березня 1922 р.).