"Епоха депопуляції. Вижити у світі, який став сірим" ч.1 - Юрій Ніколов

"Епоха депопуляції. Вижити у світі, який став сірим" ч.1 - Юрій Ніколов

Людство вже народжує менше, ніж помирає. Якщо Китай вирішить повоювати, то побачить як припиняється рід купи сімей з однією дитиною. Третина всіх народжень у світі зараз відбувається в Африці на південь від Сахари. Пік населення планети буде приблизно через 30-40 років, але це вже зі стариками. Які вмиратимуть не залишаючи по собі нікого.

Цей тренд притаманний всім куточкам світу незалежно від бідності/багатства і релігій/культур. Автор статті у «Foreign affairs» Ніколас Еберстадт з Американського інституту підприємництва вбачає таку причину - люди все більше цінують автономію, самореалізацію та зручність. А діти, з їхніми численними радощами, є квінтесенцією незручностей. Більше того, молоді чоловіки, які мають мало сімейних зв'язків і зобов'язань, можуть бути менш схильні до ризику, а також прагнути спільноти, приналежності і відчуття мети, які може запропонувати військова служба.

В общім, чи буде це катастрофою я вже мабуть не дізнаюсь. Бо пік подій очікується ближче до кінця сторіччя. Але мій 11-річний шкет хапоне по повній. Дуже прошу звернути вашу увагу у цьому лонгрідіщі на освіту. Виявляється хоч індуси та африканці ще продовжують народжувати, але у них катастрофічно багато дітей без базових навичок – не можуть «читати і відповідати на базові запитання» або «додавати, віднімати і округляти цілі числа і десяткові дроби». Тобто вигрібатимуть освічені. І якщо ви думаєте як забезпечити своїх дітей, то краще не грошами, а інвестиціями у їх освіту.

Епоха депопуляції

Хоча мало хто ще бачить, що це наближається, люди ось-ось увійдуть в нову еру історії. Назвемо її «епохою депопуляції». Вперше з часів Чорної Смерті у 1300-х роках населення планети зменшиться. Але якщо останній вибух був спричинений смертельною хворобою, яку переносили блохи, то наступний буде повністю зумовлений вибором, зробленим людьми.

З падінням народжуваності все більше і більше суспільств вступають в епоху повсюдної і безстрокової депопуляції, яка зрештою охопить всю планету. Попереду нас чекає світ, що складається з суспільств, які скорочуються і старіють. Чиста смертність - коли в суспільстві більше смертей, ніж народжень - також стане новою нормою. Під впливом невпинного падіння народжуваності сімейні структури та умови життя, які досі можна було уявити лише в науково-фантастичних романах, стануть звичними, нічим не примітними рисами повсякденного життя.

Люди не мають колективної пам'яті про депопуляцію. Востаннє загальна чисельність населення планети зменшувалася близько 700 років тому, після бубонної чуми, що прокотилася більшою частиною Євразії. За наступні сім століть населення світу зросло майже у 20 разів. І лише за останнє століття людська популяція збільшилася вчетверо.

Останню глобальну депопуляцію вдалося зупинити завдяки репродуктивній здатності, щойно закінчилася «чорна смерть». Цього разу причиною скорочення чисельності людства, вперше в історії виду, є дефіцит репродуктивної здатності. Революційна сила рухає депопуляцію, що насувається: всесвітнє зменшення бажання мати дітей.

Досі спроби урядів стимулювати дітонародження не змогли повернути рівень народжуваності до рівня, необхідного для відтворення населення. Майбутня державна політика, незалежно від її амбітності, не зможе зупинити депопуляцію. Скорочення населення світу майже неминуче. У суспільстві буде менше працівників, підприємців та інноваторів - і більше людей, які залежать від догляду та допомоги. Однак проблеми, які піднімає ця динаміка, не обов'язково рівнозначні катастрофі. Депопуляція - це не смертельний вирок, а радше новий складний контекст, в якому країни все ще можуть знайти шляхи до процвітання. Уряди повинні вже зараз готувати свої суспільства до соціальних та економічних викликів старіючого і депопуляційного світу.

У Сполучених Штатах та інших країнах мислителі і політики не готові до нового демографічного порядку. Більшість людей не можуть осягнути прийдешні зміни або уявити, як тривала депопуляція змінить суспільство, економіку і владну політику. Але лідерам ще не пізно зважати на, здавалося б, нестримну силу депопуляції і допомогти своїм країнам досягти успіху в світі, який стає сірим.

ОБЕРТАННЯ ЗЕМНОЇ КУЛІ

Глобальна народжуваність різко впала після демографічного вибуху в 1960-х роках. Протягом більш ніж двох поколінь середній рівень народжуваності у світі невпинно знижувався, коли одна країна за іншою приєднувалася до цього процесу. За даними Відділу народонаселення ООН, у 2015 році загальний рівень народжуваності на планеті був лише вдвічі нижчим, ніж у 1965 році. За підрахунками Відділу народонаселення ООН, за цей період народжуваність знизилася в кожній країні.

І падіння народжуваності продовжувалося. Сьогодні переважна більшість населення світу живе в країнах з рівнем народжуваності, нижчим за рівень відтворення, що за своєю суттю не здатне забезпечити довгострокову стабільність населення. (Як правило, сумарний коефіцієнт народжуваності на рівні 2,1 дитини на жінку наближається до порогу відтворення населення в заможних країнах з високою очікуваною тривалістю життя, але рівень відтворення є дещо вищим у країнах з нижчою очікуваною тривалістю життя або з помітними диспропорціями у співвідношенні хлопчиків та дівчаток).

В останні роки падіння народжуваності не тільки продовжилося, але й, схоже, прискорилося. За даними Програми розвитку ООН, у 2019 році, напередодні пандемії COVID-19, щонайменше дві третини населення світу мешкали в країнах з низьким рівнем відтворення населення. Економіст Хесус Фернандес-Вільяверде стверджує, що відтоді загальний світовий рівень народжуваності, можливо, опустився нижче рівня відтворення населення. І багаті, і бідні країни стали свідками рекордного, приголомшливого падіння народжуваності. Якщо подивитись на земну кулю, то побачимо вражаючу картину.

Почнімо зі Східної Азії. За даними Програми розвитку ООН, у 2021 році весь регіон опинився на межі депопуляції. До 2022 року населення кожної великої країни - Китаю, Японії, Південної Кореї та Тайваню - скорочувалося. До 2023 року рівень народжуваності в Японії був на 40% нижче рівня відтворення населення, в Китаї - більш ніж на 50% нижче рівня відтворення, на Тайвані - майже на 60% нижче рівня відтворення, а в Південній Кореї - на дивовижні 65% нижче рівня відтворення.

Що стосується Південно-Східної Азії, то, за оцінками Програми розвитку ООН, регіон в цілому опустився нижче рівня відтворення приблизно в 2018 році. Бруней, Малайзія, Сінгапур і В'єтнам роками перебувають на рівні, нижчому за рівень відтворення населення. Індонезія, четверта за чисельністю населення країна світу, за офіційними даними, приєдналася до клубу країн з недостатнім рівнем відтворення населення у 2022 році. На Філіппінах зараз зареєстровано лише 1,9 народжень на одну жінку. Народжуваність у збіднілій, охопленій війною М'янмі також нижча за рівень відтворення населення. У Таїланді смертність перевищує народжуваність, і населення країни скорочується.

У Південній Азії народжуваність, нижча за рівень відтворення, переважає не лише в Індії - нині найбільш густонаселеній країні світу - а й у Непалі та Шрі-Ланці; в усіх трьох країнах до пандемії вона була нижчою за рівень відтворення. (Бангладеш перебуває на межі падіння нижче порога відтворення). В Індії помітно знизився рівень народжуваності в містах. Наприклад, у величезному мегаполісі Калькутта державні чиновники охорони здоров'я повідомили у 2021 році, що рівень народжуваності впав до вражаючого показника - одна дитина на одну жінку, що становить менше половини рівня відтворення населення і нижче, ніж у будь-якому великому місті Німеччини чи Італії.

Різке зниження також охопило країни Латинської Америки та Карибського басейну. Згідно з розрахунками Програми розвитку ООН, загальна народжуваність у регіоні у 2024 році становитиме 1,8 народжень на жінку - на 14 відсотків нижче рівня відтворення населення. Але цей прогноз може занижувати реальне зниження, враховуючи те, що коста-риканський демограф Луїс Розеро-Біксбі описав як «запаморочливе» падіння народжуваності в регіоні з 2015 року. У його країні загальний коефіцієнт народжуваності знизився до 1,2 народжень на одну жінку. Куба повідомила, що у 2023 році коефіцієнт народжуваності становив трохи більше 1,1, що вдвічі менше за коефіцієнт відтворення населення; з 2019 року смертність там перевищує народжуваність. В Уругваї коефіцієнт був близьким до 1,3 у 2023 році, і, як і на Кубі, смертність перевищувала народжуваність. У Чилі цей показник у 2023 році становив трохи більше 1,1 народжень на одну жінку. У великих латиноамериканських містах, зокрема в Боготі та Мехіко, цей показник становить менше однієї дитини на жінку.

Народжуваність нижче рівня простого відтворення населення прийшла навіть до Північної Африки та Близького Сходу, де демографи довгий час вважали, що ісламська віра слугувала оплотом проти стрімкого падіння народжуваності. Незважаючи на пронатальну філософію своїх теократичних правителів, Іран вже близько чверті століття залишається суспільством з неповним відтворенням населення. Туніс також опустився нижче рівня відтворення. У Туреччині, яка перебуває в стані суб-процесу відтворення населення, народжуваність у Стамбулі у 2023 році становила лише 1,2 дитини на жінку - нижче, ніж у Берліні.

Протягом півстоліття загальний рівень народжуваності в Європі постійно знижувався. Народжуваність у Росії вперше впала нижче рівня відтворення у 1960-х роках, за часів Брежнєва, а після розпаду Радянського Союзу в Росії на 17 мільйонів смертей більше, ніж народжень. Як і в Росії, у 27 країнах нинішнього Європейського Союзу народжуваність сьогодні приблизно на 30 відсотків нижча за рівень відтворення. Разом вони повідомили про трохи менше 3,7 мільйона народжень у 2023 році - порівняно з 6,8 мільйона у 1964 році. Минулого року у Франції було зареєстровано менше народжень, ніж у 1806 році, коли Наполеон виграв битву при Єні; Італія повідомила про найменше народжень з часу свого возз'єднання 1861 року; а Іспанія - найменше з 1859 року, коли вона почала збирати сучасні цифри народжуваності. У Польщі у 2023 році народилося найменше дітей за весь післявоєнний період, так само як і в Німеччині. З 2012 року ЄС є зоною нетто-смертності, а у 2022 році в ньому було зареєстровано чотири смерті на кожні три народження. Програма розвитку ООН відзначила 2019 рік як піковий рік для населення Європи і підрахувала, що в 2020 році континент вступив у період, який стане довгостроковим скороченням населення.

Сполучені Штати залишаються головним виключенням серед розвинених країн, які чинять опір тенденції депопуляції. З відносно високим для багатої країни рівнем народжуваності (хоча і набагато нижчим за рівень відтворення населення - трохи більше 1,6 народжень на жінку в 2023 році) і постійним припливом іммігрантів, Сполучені Штати демонструють те, що я назвав на цих сторінках у 2019 році «американською демографічною винятковістю». Але навіть у Сполучених Штатах депопуляція вже не є чимось немислимим. Минулого року Бюро перепису населення спрогнозувало, що чисельність населення США досягне піку близько 2080 року і після цього почне безперервно зменшуватися.

Єдиним великим бастіоном, що залишився проти глобальної хвилі зниження рівня народжуваності до рівня, нижчого за рівень відтворення населення, є країни Африки на південь від Сахари. З її приблизно 1,2 мільярдами населення і прогнозованим середнім коефіцієнтом народжуваності 4,3 дитини на жінку на сьогоднішній день, цей регіон є останнім на планеті ретранслятором моделей народжуваності, які були характерні для країн з низьким рівнем доходу під час демографічного вибуху в середній половині ХХ століття.

Але навіть там показники падають. За оцінками Програми розвитку ООН, рівень народжуваності в країнах Африки на південь від Сахари впав більш ніж на 35% з кінця 1970-х років, коли загальний рівень народжуваності на субконтиненті становив вражаючі 6,8 народжень на жінку. У Південній Африці рівень народжуваності, схоже, лише трохи перевищує рівень відтворення населення, а інші країни на півдні Африки значно відстають. Ряд острівних країн біля африканського узбережжя, включаючи Кабо-Верде і Маврикій, вже перебувають на рівні, нижчому за рівень відтворення населення.

За оцінками Програми розвитку ООН, поріг відтворення для світу в цілому становить приблизно 2,18 народжень на одну жінку. За останніми середніми прогнозами на 2024 рік, які є медіаною прогнозованих результатів, світова народжуваність лише на три відсотки перевищить рівень відтворення, а за низькими прогнозами, які є нижньою межею прогнозованих результатів, планета вже на вісім відсотків не дотягує до цього рівня. Цілком можливо, що людство вже опустилося нижче планетарного показника чистого відтворення населення. Однак безсумнівним є те, що для чверті світу скорочення населення вже відбувається, а решта світу слідує за цими першопрохідцями в депопуляції, яка чекає на них попереду.

ПРАВО ВИБОРУ

Світове падіння рівня народжуваності все ще багато в чому залишається загадкою. Зазвичай вважається, що економічне зростання і матеріальний прогрес - те, що вчені часто називають «розвитком» або «модернізацією» - є причиною сповзання світу до наднизького рівня народжуваності і скорочення населення країн. Оскільки зниження народжуваності почалося із соціально-економічним піднесенням Заходу - і оскільки планета стає дедалі багатшою, здоровішою, освіченішою та більш урбанізованою - багато спостерігачів вважають, що зниження народжуваності є прямим наслідком матеріального прогресу.

Але правда полягає в тому, що пороги розвитку, за яких народжуваність стає нижчою за рівень відтворення населення, з часом знижуються. Сьогодні країни можуть зійти на рівень народжуваності, нижчий за рівень відтворення населення, за умови низьких доходів, обмеженого рівня освіти, низького рівня урбанізації та крайньої бідності. М'янма і Непал є бідними найменш розвиненими країнами, визначеними ООН, але зараз вони також є суспільствами з неповним відтворенням населення.

У післявоєнний період було опубліковано цілу бібліотеку досліджень, присвячених факторам, які могли б пояснити зниження народжуваності, що набрало обертів у ХХ столітті. Зниження рівня дитячої смертності, розширення доступу до сучасних засобів контрацепції, підвищення рівня освіти та грамотності, збільшення участі жінок у робочій силі та покращення їхнього статусу - всі ці потенційні детермінанти та багато інших факторів були ретельно вивчені вченими. Але вперті винятки з реального життя завжди заважали сформувати якесь залізне соціально-економічне узагальнення щодо зниження народжуваності.

Зрештою, у 1994 році економіст Лант Прітчетт відкрив найпотужніший національний предиктор народжуваності, який коли-небудь був виявлений. Цей вирішальний фактор виявився простим: чого хочуть жінки. Оскільки дані опитувань зазвичай зосереджуються на жіночих уподобаннях щодо народжуваності, а не на уподобаннях їхніх чоловіків чи партнерів, науковці знають набагато більше про бажання жінок мати дітей, ніж чоловіків. Прітчетт визначив, що в усьому світі існує майже однозначна відповідність між національними рівнями народжуваності та кількістю дітей, яких, за словами жінок, вони хотіли б мати. Цей висновок підкреслив центральну роль волі - людської активності - у моделях народжуваності.

Але якщо воля формує рівень народжуваності, то чим пояснюється раптове занурення всього світу на територію неповного відтворення? Чому і в багатих, і в бідних країнах сім'ї з однією дитиною або взагалі без дітей раптом стали набагато більш поширеними? Науковці поки що не можуть відповісти на це питання. Але за відсутності однозначної відповіді буде достатньо кількох спостережень і припущень.

Очевидно, наприклад, що революція в сім'ї - у створенні сім'ї, а не тільки в дітонародженні - відбувається в суспільствах по всьому світу. Це стосується як багатих, так і бідних країн, різних культурних традицій і систем цінностей. Ознаками цієї революції є те, що дослідники називають «втечею від шлюбу», коли люди одружуються в більш пізньому віці або не одружуються взагалі; поширення позашлюбного співжиття і тимчасових союзів; і збільшення кількості будинків, в яких одна людина живе незалежно - іншими словами, на самоті. Ці нові домовленості збігаються з появою народжуваності нижче рівня відтворення в суспільствах по всьому світу - не ідеально, але досить добре.

Вражає те, що ці виявлені уподобання так швидко стали поширеними майже на всіх континентах. Люди в усьому світі тепер усвідомлюють можливість дуже різних способів життя, відмінних від тих, що обмежували їхніх батьків. Безумовно, релігійні переконання, які зазвичай заохочують шлюб і прославляють виховання дітей, у багатьох регіонах, де народжуваність стрімко падає, відходять на другий план. І навпаки, люди все більше цінують автономію, самореалізацію та зручність. А діти, з їхніми численними радощами, є квінтесенцією незручностей.

Сьогоднішні демографічні тенденції повинні поставити під сумнів усі старі уявлення про те, що люди так чи інакше повинні замінювати себе, щоб продовжити свій рід. Дійсно, те, що відбувається, можна було б краще пояснити з точки зору міметичної теорії, яка визнає, що наслідування може впливати на прийняття рішень, підкреслюючи роль волі та соціального навчання в людських домовленостях. Багато жінок (і чоловіків), можливо, менш зацікавлені в народженні дітей, тому що багато інших мають менше дітей. Зростаюча рідкість багатодітних сімей може ускладнити рішення людей повернутися до їх створення - через те, що вчені називають втратою «соціального навчання» - і продовжити низький рівень народжуваності. Саме через волю, навіть у все більш здоровому і процвітаючому світі з населенням понад вісім мільярдів людей, зникнення кожної сімейної лінії може відбутися лише через одне покоління.

КРАЇНИ ДЛЯ ЛЮДЕЙ ПОХИЛОГО ВІКУ

Сьогодні консенсус серед демографічних експертів полягає в тому, що чисельність населення світу досягне піку наприкінці цього століття, а потім почне зменшуватися. За деякими оцінками, це може статися вже у 2053 році, за іншими - у 2070-х або 2080-х роках.

Незалежно від того, коли почнеться цей перелом, депопуляційне майбутнє різко відрізнятиметься від сьогодення. Низький рівень народжуваності означає, що щорічна смертність перевищуватиме щорічну народжуваність у більшій кількості країн і з більшою різницею протягом наступного покоління. За деякими прогнозами, до 2050 року понад 130 країн планети увійдуть до зростаючої зони нетто-смертності - території, що охоплює близько п'яти восьмих прогнозованого населення світу. До 2050 року країни з нетто-смертністю з'являться в Африці на південь від Сахари, починаючи з Південної Африки. Після того, як суспільство досягне рівня нетто-смертності, лише постійна і постійно зростаюча імміграція може запобігти довготривалому скороченню чисельності населення.

Майбутня робоча сила скорочуватиметься в усьому світі через поширення народжуваності нижче рівня, що не забезпечує відтворення населення. До 2040 року національні когорти людей у віці від 15 до 49 років зменшаться більш-менш повсюдно за межами Африки на південь від Сахари. Ця група вже скорочується на Заході і в Східній Азії. До 2033 року вона почне скорочуватися в Латинській Америці, а через кілька років - у Південно-Східній Азії (2034), Індії (2036) та Бангладеш (2043). До 2050 року дві третини людей у всьому світі можуть побачити, що кількість населення працездатного віку (люди у віці від 20 до 64 років) у їхніх країнах зменшиться - тенденція, яка обмежить економічний потенціал цих країн за відсутності інноваційних коригувань та контрзаходів.

Світ, що депопуляціонує, буде старіти. В усьому світі низька народжуваність, а тепер і наднизька, створює демографічні піраміди, в яких люди похилого віку починають переважати над молодими. У наступному поколінні старі суспільства стануть нормою.

До 2040 року - за винятком, знову ж таки, країн Африки на південь від Сахари - кількість людей віком до 50 років зменшиться. До 2050 року за межами Африки на південь від Сахари буде на сотні мільйонів менше людей віком до 60 років, ніж сьогодні - приблизно на 13 відсотків менше, згідно з кількома прогнозами Програми розвитку ООН. У той же час, кількість людей у віці 65 років і старше буде стрімко зростати: це наслідок відносно високого рівня народжуваності наприкінці ХХ століття і більшої тривалості життя.

У той час як загальний приріст населення сповільниться, кількість людей похилого віку (визначених тут як люди у віці 65 років і старше) зростатиме в геометричній прогресії - скрізь. За межами Африки ця група населення подвоїться і досягне 1,4 мільярда до 2050 року. Зростання чисельності населення у віці 80 років і старше - «супер-старих» - буде ще більш стрімким. У неафриканському світі цей контингент майже потроїться, підскочивши до 425 мільйонів до 2050 року. Трохи більше двох десятиліть тому менше 425 мільйонів людей на планеті навіть не досягли 65-річного віку.

Про те, що буде в майбутньому, свідчать дивовижні прогнози для країн, які перебувають в авангарді завтрашньої депопуляції: країн, де вже понад півстоліття спостерігається стабільно низький рівень народжуваності та сприятливі тенденції щодо тривалості життя. Південна Корея пропонує найбільш приголомшливе бачення депопуляції суспільства всього через покоління. Поточні прогнози свідчать, що до 2050 року в Південній Кореї на кожне народження припадатиме три смерті. За деякими прогнозами Програми розвитку ООН, середній вік населення Південної Кореї наблизиться до 60 років. Понад 40 відсотків населення країни становитимуть люди похилого віку; кожен шостий південнокореєць буде старше 80 років. У 2050 році в Південній Кореї народжуватиметься лише на п'яту частину більше дітей, ніж у 1961 році. На кожного пенсіонера припадатиме заледве 1,2 особи працездатного віку.

Якщо нинішні тенденції народжуваності в Південній Кореї збережуться, населення країни продовжуватиме скорочуватися більш ніж на три відсотки на рік - на 95 відсотків протягом століття. Те, що може статися в Південній Кореї, є передчуттям того, що чекає на решту світу.