Росія прориває українську оборону на окремих ділянках поля бою «Після 970 днів війни», - заявив Ллойд Остін, міністр оборони США, перебуваючи з візитом у Києві 21 жовтня, - «Путін не досяг жодної стратегічної мети». Публічно пан Остін висловив впевненість, впевненість і ясність: «Москва ніколи не переможе в Україні». У приватних розмовах його колеги в Пентагоні, західні чиновники і багато українських командирів все більше занепокоєні напрямком війни і здатністю України стримувати російський наступ протягом наступних шести місяців.
Українським військам вдалося утримати Покровськ, місто на сході Донбасу, що є прикрістю для пана Путіна. Але на інших ділянках фронту Росія прокладає собі шлях крізь українську оборону. У Куп'янську на півночі її війська розрізали українські формування надвоє біля річки Оскіл. У Часів Ярі на сході вони перетнули головний канал Сіверський Донець після шести місяців спроб. Далі на південь російські війська зайняли висоти у Вугледарі та його околицях (на фото) і просуваються до Курахового з двох напрямків. У Курську, всередині Росії, Україна втратила близько половини території, яку вона захопила на початку цього року.
Проблема полягає не стільки у втраті території, яка є обмеженою і коштувала Росії величезної ціни - 600 000 загиблих і поранених з початку війни, за американськими оцінками, і 57 000 загиблих тільки в цьому році до жовтня, за даними української розвідки, - скільки в постійному зниженні чисельності та якості українських військ. Українські підрозділи недоукомплектовані і перенапружені, виснажені великими втратами. Незважаючи на новий закон про мобілізацію, який набув чинності в травні, армія, за винятком кількох бригад, намагається набрати достатню кількість поповнення, оскільки молоді люди неохоче йдуть на службу, яка в кращому випадку є невизначеною, а в гіршому - односторонньою місією. Західні партнери в приватному порядку закликають українське керівництво знизити призовний вік до 25 років, щоб збільшити потенційний резерв новобранців. Але політична чутливість і побоювання з приводу вже тривожної демографічної кризи стоять на заваді будь-яким змінам.
У своєму нещодавньому есе Джек Вотлінг з Королівського інституту об'єднаних збройних сил, аналітичного центру в Лондоні, називає кілька причин погіршення стану України. Однією з них є нестача перехоплювачів протиповітряної оборони, що дозволяє російським розвідувальним дронам встановлювати те, що він називає «безперервним і щільним спостереженням». Це, в свою чергу, викликає удари балістичних ракет і безпілотників по українській артилерії в тилу, а також планерні бомби по військах на фронті, що дозволяє Росії здійснювати повільне, але впевнене просування невеликими підрозділами, часто використовуючи мотоцикли, тому що танки занадто легко помітити. Обмеженість українських запасів снарядів - за словами Івана Гаврилюка, заступника міністра оборони України, Росія наразі має перевагу в артилерійському обстрілі два до одного, - а також танків і бронетехніки поглиблює цю проблему. Чим менше вогневих засобів і бронетехніки, тим більше покладаються на піхоту і тим більші втрати.
Росія не позбавлена власних серйозних проблем. Наступного року вона витратить третину свого національного бюджету на оборону, при цьому морить голодом цивільну економіку. Інфляція, можливо, вдвічі перевищить офіційний річний показник у понад 8%. У 2025 році звичайні російські сім'ї вперше почнуть відчувати економічний біль, каже представник європейської розвідки, додаючи, що є перші ознаки втоми від війни серед тих, хто тісно пов'язаний з конфліктом, наприклад, серед матерів і членів сім'ї.
На полі бою Росія продовжує покладатися на грубу тактику, яка призводить до масових жертв. Рішення запозичити тисячі північнокорейських військових, які, як вважається, прямують на Курський фронт, показує, що російські підрозділи також розтягнуті. Російський генеральний штаб і міністерство оборони чинять «сильний тиск» на Кремль з метою мобілізації більшої кількості людей, каже європейський чиновник. «Росія зараз не має достатніх сил для масованої мобілізації», - каже високопоставлений чиновник НАТО. «Якщо вони досягнуть прориву, то не зможуть ним скористатися». У короткостроковій перспективі ризик того, що російські війська рушать на захід, до Дніпра чи Одеси, невеликий.
Але криза в російській військовій економіці, швидше за все, триватиме довше. Російська оборонна промисловість частково залежить від оновлення запасів радянських часів, які стають дефіцитними в таких критично важливих галузях, як бронетехніка. Тим не менш, вона значно випереджає західні виробничі лінії. Європейський Союз стверджує, що виробляє понад 1 млн. снарядів на рік; Росія виробляє втричі більше, і до того ж отримує підтримку від поставок з Північної Кореї та Ірану.
«Я просто не знаю, чи зможемо ми виробляти достатньо, чи давати достатньо», - каже людина, знайома з потоком американської допомоги, хоча нещодавнє зобов'язання виділити 800 мільйонів доларів на розвиток власного виробництва безпілотників в Україні можна тільки вітати. «Ми не можемо дати їм більше, не наражаючись на серйозні ризики в інших місцях». Що стосується людських ресурсів, то Росія також залишається платоспроможною. Її армія набирає близько 30 тисяч чоловік щомісяця, каже офіційний представник НАТО. Цього недостатньо для виконання внутрішніх завдань, каже інший чиновник, але цього достатньо, щоб покрити навіть гігантські втрати останніх місяців.
Росія не може воювати вічно. Але занепокоєння серед американських, європейських та українських посадовців викликає те, що за нинішніх тенденцій, переломний момент в Україні настане раніше. «Москва, схоже, робить ставку на те, що зможе досягти своїх цілей на Донбасі в наступному році, - пише пан Уотлінг, - і нав'язати українським військовим такий рівень втрат і матеріальної деградації, що вони більше не будуть здатні запобігти подальшому просуванню вперед». Це, попереджає він, дасть Росії важелі впливу на будь-які подальші переговори.
Похмурі настрої проявляються і в зміні американської мови. Такі високопосадовці, як пан Остін, все ще звучать впевнено, обіцяючи, що Україна переможе. Ті, хто займається плануванням у Пентагоні, кажуть, що на практиці амбіції початку 2023 року - українська сила, здатна повернути свою територію або примусити Росію до переговорів за допомогою добре продуманого броньованого удару - поступилися місцем вузькому зосередженню на запобіганні поразці. «Зараз ми все більше думаємо про те, як Україні вижити», - каже людина, яка бере участь у цьому плануванні. Інші висловлюються делікатніше. «Наступні кілька місяців, - зазначив Джим О'Брайен, головний європейський чиновник Державного департаменту, на конференції в Ризі 19 жовтня, - це можливість для нас підтвердити, що Україна може залишатися на полі бою протягом наступних кількох років»