Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій, станом на 25.01.2025

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок  санкцій, станом на 25.01.2025

1. Українські дрони паралізували найбільший НПЗ «Роснафти».

- Рязанський нафтопереробний завод (НПЗ) «Роснафти», який є одним із п’яти найбільших у росії, зупинив відвантаження продукції після масованої атаки українських дронів.

- Завод потужністю 13,7 млн тонн нафти на рік, що постачає паливо в тому числі для Московського регіону, зазнав значних пошкоджень. У ніч на п’ятницю українські безпілотники (за даними Міноборони рф, понад 120 БПЛА) завдали удару по підприємству.

- У результаті виникла пожежа на естакаді для залізничного наливу палива, загорівся резервуар об’ємом 20 тисяч тонн, а також постраждали інші ємності. Окрім того, вогонь охопив установку гідроочищення авіакеросину, яка забезпечувала всі потужності заводу з цього виду палива.  

- Через пожежу відвантаження залізничним транспортом обсягом близько 30 тисяч тонн на добу було повністю зупинено.  

- Рязанський НПЗ, на який припадає 5% усієї нафтопереробки росії, є стратегічним об’єктом для енергетичної системи країни.  

- Пошкодження такого важливого об'єкта ще більше посилює проблеми паливного сектора рф, який уже потерпає через санкції, падіння експорту та обмеження доступу до технологій.

- Атаки на критичну інфраструктуру демонструють ефективність українських дронів і слабкість російської протиповітряної оборони навіть у важливих промислових регіонах.

2. росія втратила рекордний за 12 років обсяг «тіньового» капіталу.  

- У 2024 році російська економіка зіткнулася з безпрецедентним відтоком «тіньового» капіталу, що став черговим ударом по фінансовій стабільності країни.

- Згідно зі статистикою Центрального банку рф, $9,6 млрд було виведено за межі країни через операції, які не підпадають під жодну стандартну категорію, як-от імпорт, інвестиції чи виплати за боргами.  

Рекордний «витік» за десятиліття.

- Цей показник на третину перевищив рівень 2023 року ($7,2 млрд), на 60% перевищив показник першого року війни у 2022-му ($6 млрд) і зріс у 96 разів порівняно з довоєнним 2021 роком. Останній раз подібний рівень фіксувався у 2012 році ($10,4 млрд), а також у кризові 1990-ті, коли економіка росії була буквально «решетом» для валюти.  

- Причини та наслідки  

- Центробанк рф пояснює ці цифри як «статистичні розбіжності» у платіжному балансі, але слід відзначити, що це пряме свідчення масштабного «сірого» відтоку капіталу.

- Аналіз ситуації вказує на те, що значна частина цих коштів могла бути виведена через нелегальні схеми, ухилення від санкцій чи втечу бізнесу від ризиків, пов'язаних із зростаючою ізоляцією росії.  

Економіка на межі  

- Такі тенденції є серйозним викликом для російської економіки, яка й без того страждає від санкцій, відсутності інвестицій та падіння доходів від експорту.

- «Тіньовий» відтік капіталу ще більше посилює дефіцит валюти в країні та підриває довіру до фінансової системи.  

- Ці дані вчергове демонструють деградацію російської економіки під тиском міжнародних санкцій та геополітичної ізоляції, а також відсутність ефективного контролю за фінансовими потоками в країні.

3. Один із останніх європейських банків в росії зупинив перекази в євро.  

- Італійський банк UniСredit - один із останніх західних банків, які продовжують працювати в росії - зупинив вихідні грошові перекази в євро для фізичних осіб.  

- Обмеження на перекази пов'язані із рішенням банку-кореспондента. При цьому Юнікредит Банк продовжує приймати вхідні перекази.

- З вересня виведення валюти за кордон для клієнтів призупинив також Райффайзенбанк — найбільший із західних банків, що залишилися в росії, який, за власними оцінками, обслуговував майже половину всіх зовнішніх платежів в економіці після початку війни та запровадження західних санкцій.  

- Обидва банки влітку минулого року отримали припис Європейського ЦБ, який вимагає різко скоротити обсяги російського бізнесу. Грошові перекази для російських клієнтів ЄЦБ вимагає зменшити втричі і настільки ж скоротити кредитування російських компаній.

4. На Мальті заморозили діяльність компаній, які обслуговували російських мільйонерів.

- Фінансовий регулятор Мальти (MFSA) призупинив діяльність компаній Family Office Limited та Family Office Malta Limited, які обслуговували елітних клієнтів із росії.

- У листопаді 2024 року регулятор заборонив їм розширювати бізнес, вимагав передати поточні операції та зберегти документи для подальшої перевірки через відмову надати необхідну інформацію.  

- Компанії займалася питаннями реєстрації яхт, отриманням громадянства Мальти та фінансовими консультаціями для клієнтів із капіталом понад $30 млн.

- Вони допомогли створити понад 200 юридичних осіб на Мальті, які використовувалися для управління активами, включно з елітними яхтами та нерухомістю.  

- Призупинення діяльності цих компаній демонструє посилений контроль Європи за фінансовими потоками російських олігархів, які шукають шляхи збереження активів в умовах міжнародної ізоляції.

5. Ціни на матеріали для ремонту квартир у росії зросли на 12,8% за 2024 рік і в середньому досягли 10 тисяч рублів за квадратний метр.

- Найбільше подорожчали сухі будівельні суміші – на 25,9%, сантехніка – на 17,6%, підлогові покриття – на 13,2%. Зросли ціни і на електрику (на 9,6%), шпалери (на 8,4%) та керамічну плитку (на 7,1%).

- Причиною стало здорожчання сировини, транспортування, а також інфляція. Метал, цемент, щебінь, деревина, утеплювачі – все це стало дорожчим.  

- Незважаючи на падіння попиту, ціни на будівельні матеріали продовжують зростати.

- Кількість покупок будівельних матеріалів знизилась на 4–7%.

- Основний попит зараз формують власники квартир у новобудовах, однак через високі ставки на іпотеку ринок первинного житла теж скорочується.  

- На 2025 рік прогнозують подальше підвищення цін на 5–10%.

6. Саудівська Аравія купила в росії зброю на понад 2 млрд євро під час війни.

- росія продовжила експорт високовартісного озброєння навіть після повномасштабного вторгнення в Україну, виконуючи контракти, укладені до 24 лютого 2022 року. Серед покупців залишаються Саудівська Аравія, Китай, Індія, Алжир та Єгипет.  

- Згідно з документами, Саудівська Аравія уклала контракт із «Рособоронекспортом» на суму 2,2 млрд євро, який передбачає постачання:  

- 39 зенітних ракетно-гарматних комплексів (ЗРПК) «Панцир-С1М»;

- 10 мобільних командних пунктів;

- сотень ракет, транспортних засобів і систем радіозв'язку.  

- Частина цього обладнання була доставлена в 2023 році, тобто вже після початку війни.  

- Розслідувачам також вдалося отримати документ, який деталізує плани майбутньої співпраці Саудівської Аравії з російськими компаніями, що перебувають під санкціями.

- У планах позначено будівництво об’єктів технічного обслуговування, створення навчального центру площею 15 тисяч м² у Джидді для підготовки персоналу до роботи з комплексами «Панцирь» та зведення заводу в Саудівській Аравії для локального виробництва установок «Панцирь» і боєприпасів до них.  

- Саудівська Аравія утрималася від голосування щодо більшості резолюцій ООН, які засуджують дії росії.  

- Ця угода не лише підриває міжнародні санкції проти росії, але й демонструє геополітичні суперечності, адже Саудівська Аравія одночасно взаємодіє із Заходом і з країною-агресором.

- Це також викликає загрозу вторинних санкцій з боку США та інших союзників України.

Більше на https://t.me/Omelyan_News