1. Торгівля російською нафтою з Китаєм та Індією зупиняється через санкції, що збільшують витрати на доставку.
- Після введення санкцій США 10 січня торгівля російською нафтою з Азією опинилася під серйозним тиском.
- Китай скоротив імпорт російської нафти до шестимісячного мінімуму – лише 717 000 барелів на добу, і ця тенденція, ймовірно, поглиблюватиметься.
- В Індії перебої з постачанням досягли 450 000 барелів на добу, а через санкції США російські судна змушені розвантажувати нафту до 27 лютого, що створює додатковий тиск на російський експорт.
- Маржа на російську нафту зросла до 3-5 доларів за барель через підвищення ставок фрахту.
- При цьому кількість вантажів, які пропонуються Індії на березень, значно впала, а попередні обсяги постачання вже скоротилися в грудні та січні.
- Китайські нафтопереробні заводи змушені знижувати обсяги переробки на 400 000 барелів на добу через відсутність дешевої російської нафти, а незалежні заводи в провінції Шаньдун втратять до 1 мільйона барелів щоденних постачань найближчим часом.
- росія, яка забезпечувала 36% імпорту нафти Індії та п'яту частину імпорту Китаю у 2024 році, тепер швидко втрачає своїх основних клієнтів.
2. США минулого року запровадили до росії на третину більше санкцій, ніж у 2023 році, увівши 2295 нових обмежень. Це вчетверо більше за кількість заходів, вжитих за цей же період Євросоюзом.
3. Найбільший банк Нідерландів ING Group залишає росію після більш ніж 30-річної присутності.
- Банк ING повідомив у вівторок, що домовився про продаж російського бізнесу.
- Угода, яка має отримати дозвіл регулюючих органів, як очікується, буде закрита у III кварталі та «приведе до припинення роботи ING на російському ринку», йдеться у повідомленні.
- Покупець придбає всі акції АТ "ІНГ Банк (Євразія)", до нього перейде весь російський бізнес, який почне працювати під новим брендом.
- ING був одним із перших західних банків, що прийшли до росії після розпаду СРСР; він почав надавати корпоративні послуги у 1993 р.
- Після початку війни з 2022 року, «ІНГ Банк (Євразія)» не розвивав бізнес із російськими компаніями, скоротив операції, його кредитний портфель зменшився більш ніж на 75% .
4. Найбільша авіакомпанія Узбекистану почала облітати росію після удару по азербайджанському літаку.
- Національна авіакомпанія Узбекистану Uzbekistan Airways із 20 січня почала виконувати рейси до країн Європи в обхід повітряного простору росії та Білорусі.
- Усі польоти в європейському напрямку тепер здійснюються через територію Азербайджану та Туреччини, повідомляє агентство «Фергана» із посиланням на заяву перевізника. Таке рішення ухвалили після катастрофи літака Embraer E190 авіакомпанії Azerbaijan Airlines (AZAL), який 25 грудня зазнав аварії в районі Каспійського моря на шляху з Баку до Грозного.
- Унаслідок трагедії загинули 38 із 62 пасажирів та п’ятеро членів екіпажу. Представник Uzbekistan Airways на пряме запитання про зв’язок зміни маршрутів із катастрофою заявив, що це «лише запобіжні заходи».
- Президент Азербайджану Ільхам Алієв заявив, що причиною падіння літака став обстріл із землі.
- Джерела Reuters та Euronews в уряді Азербайджану уточнили, що літак могли збити ракетою з комплексу «Панцирь» під час атаки безпілотників на Грозний.
- Через три дні після трагедії путін провів телефонну розмову з Алієвим і вибачився за «трагічний інцидент, що стався в повітряному просторі росії». У відповідь Алієв вимагав, щоб росія взяла на себе відповідальність за цю подію.
5. Президент Польщі Анджей Дуда заявив, що постачання російського газу до Європи не можна відновлювати навіть після досягнення мирної угоди між москвою та Києвом.
- За його словами, газопроводи «Північні потоки», які залишаються невикористаними з 2022 року, «мають бути демонтовані».
- «Я можу лише сподіватися, що європейські лідери зроблять висновки і ухвалять рішення ніколи не відновлювати прокачування газу цими газопроводами. "Північні потоки" мають бути демонтовані. Вони становлять велику загрозу для України, Польщі, Словаччини та інших країн Центральної Європи», — сказав Анджей Дуда в інтерв’ю BBC.
- Президент також наголосив, що можливе відновлення постачання газу через «Північні потоки» стане не лише енергетичною, а й економічною загрозою.
- За його словами, це означатиме «економічне домінування росії над Європою». Відновлення цих газопроводів стане кроком назад для європейської енергетичної незалежності, в той час як їх демонтаж символізуватиме відхід від багаторічної залежності від російського газу.
6. Сікорський: Трамп вплинув на рішення Угорщини підтримати санкції проти рф.
- Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський заявив, що рішення Угорщини відкликати вето щодо продовження санкцій проти росії було пов’язане із заявою Дональда Трампа.
- президент США чітко назвав путіна агресором і пригрозив москві санкціями, якщо не розпочнуться мирні переговори.
- За словами Сікорського, це була перша така жорстка позиція Трампа, яка змусила Будапешт змінити свою позицію.
- Також міністр розкритикував принцип одностайності в ЄС, який часто блокує ухвалення важливих для Польщі рішень.
- Ключовим завданням польського головування у ЄС є узгодження 16-го пакету санкцій проти рф до третьої річниці її вторгнення в Україну.
7. Експорт ЗПГ з росії у 2024 році виріс на 4% у річному вираженні, до рекордних 33,6 млн тонн, випливає з даних аналітичної компанії Kpler.
- Попередній рекорд було встановлено в 2022 році - тоді росія експортувала 32,9 млн тонн ЗПГ.
- Крім того, у грудні було побито рекорд щомісячних поставок, показник досяг історичної позначки 3,25 млн тонн.
- При цьому частка Європи у структурі загальних відвантажень у 2024 році зросла — на 4 відсоткові пункти, до 52%.
8. Німеччина продовжує закуповувати значні обсяги російського зрідженого природного газу (ЗПГ) через порти інших країн ЄС, попри офіційний відхід від прямих поставок російського палива.
- Згідно з доповіддю екологічних організацій, у 2024 році національна енергетична компанія Sefe закупила 58 вантажів російського ЗПГ через французький порт Дюнкерк — у 6 разів більше, ніж у 2023 році.
- Ця практика викликає занепокоєння через складнощі відстеження російського газу в енергосистемі ЄС.
- Хоча Німеччина заборонила імпорт російського ЗПГ у власні порти, газ продовжує надходити через Францію та Бельгію.
- У звіті зазначено, що Німеччина все ще отримує 3-9,2% газу з росії через інші країни ЄС, і ця ситуація дозволяє державам перекладати відповідальність одна на одну.
- Зазначається, що відсутність прозорості на газовому ринку ЄС призводить до "обілення" російського газу, коли офіційне походження перепризначається, наприклад, як "бельгійський газ".
- Це викликає критику з боку екологічних організацій і ставить питання щодо ефективності санкцій проти росії у газовій сфері.
9. Канада та Велика Британія запровадили нові санкції проти Білорусі.
- Канада та Велика Британія оголосили про введення нових санкцій проти білоруських посадовців та організацій у відповідь на нещодавні президентські вибори, які міжнародна спільнота вважає сфальсифікованими.
Канада:
- Запровадила санкції проти 10 громадян Білорусі та 12 білоруських компаній і установ, відповідальних за порушення прав людини та підтримку російського вторгнення в Україну.
- Серед підсанкційних осіб – дружина Олександра Лукашенка, Галина Лукашенко.
До списку організацій потрапили:
- Головне управління по боротьбі з організованою злочинністю та корупцією
- Комітет державної безпеки (КДБ)
- Дев’ять підприємств військово-промислового комплексу, які постачають обладнання до росії для війни проти України.
Велика Британія:
- У координації з Канадою ввела санкції проти 6 осіб та 3 організацій оборонного сектору Білорусі.
- Серед підсанкційних осіб:
- Дмитро Павличенко – командир спецпідрозділу “Алмаз”
- Сергій Зубков – заступник начальника Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю та корупцією
- Андрій Паршин – начальник управління КДБ по Мінську та Мінській області
- Валерій Вакульчик – колишній голова КДБ
- Василь Герасимов – командир внутрішніх військ МВС
- Олег Шаруба – заступник міністра внутрішніх справ.
До переліку організацій додано:
- ВАТ “Мінський завод колісних тягачів”
- ВАТ “Білоруський оптико-механічний завод”
- ВАТ “Пеленг”
- Ці заходи спрямовані на посилення тиску на режим Лукашенка за систематичні порушення прав людини та підтримку агресії росії проти України.
10. Санкції зробили нафту з Близького Сходу найдорожчою за останні роки.
- Попит на заміну російської нафти, що опинилася під санкціями, призвів до того, що ціни на нафту з Близького Сходу досягли небачених висот.
- У звичайний час нафта з Дубая та сусідніх регіонів торгується з дисконтом до Brent, оскільки її переробка у продукти, такі як бензин і дизель, є дорожчою.
- Проте через агресивну скупівлю близькосхідної нафти Індією та Китаєм ціни злетіли до рекордних рівнів.
- Останніми днями різниця між Brent і Dubai, які торгуються на ICE Futures Europe, сягнула максимуму з2015 року.
- Зараз нафта Dubai коштує більш ніж на $2 дорожче за Brent, хоча ще три місяці тому вона продавалася з дисконтом у $1,43.
- Очікуючи впливу нових санкцій США на здатність росії експортувати нафту до Китаю та Індії, ці країни почали шукати альтернативу на Близькому Сході, що і спровокувало зростання цін на нафту Dubai відносно Brent.
- російська нафта продовжує втрачати позиції, демонструючи економічну поразку Кремля на енергетичному фронті.
11. Єврокомісія, ймовірно, перенесе публікацію плану поступової відмови від імпорту російського палива, включаючи зріджений природний газ (ЗПГ), на місяць.
- Це рішення пов'язане з необхідністю досягнення єдності серед усіх 27 країн-членів ЄС, оскільки група з десяти держав виступає за посилення санкцій проти росії через обмеження поставок природного газу та ЗПГ.
- Виконавчий орган блоку може представити план 26 березня, на місяць пізніше, ніж спочатку планувалося.
- Очікується, що дорожня карта викладе кроки, необхідні державам-членам Європейського Союзу для повного позбавлення від російського палива, що є частиною зусиль щодо припинення фінансування вторгнення путіна в Україну.
- Російський ЗПГ залишається важливим джерелом енергії для Європи. У 2024 році ЄС закупив рекордні 15,5 млн тонн цього палива з росії. Найбільшими імпортерами стали Франція, Іспанія та Бельгія.
- Окрім того, низка європейських країн продовжує купувати ядерне паливо у Москви, що підкреслює залежність від енергоресурсів рф, попри санкції.
- Ця ситуація ускладнює розробку єдиного плану, який би враховував інтереси всіх країн ЄС, зокрема тих, які найбільше залежать від російських енергоресурсів.
12. Євросоюз готує новий раунд санкцій, який завдасть чергового удару по росії.
- Брюссель планує заборонити продаж ігрових консолей, таких як Sony PlayStation і Microsoft Xbox, у відповідь на використання їх для керування російськими безпілотниками.
- Це ще один доказ того, як росія змушена імпровізувати через санкції, використовуючи напівпровідники з побутової техніки для військових цілей.
- Продажі консолей уже були припинені виробниками ще у 2022 році, але ЄС прагне перекрити всі можливі канали, включно з торгівцями в межах блоку, які постачають консолі в росію, навіть уживані.
- Окрім цього, новий пакет санкцій передбачає заборону на експорт хімікатів, необхідних для військової промисловості рф, обмеження імпорту російського СПГ і алюмінію.
- Торік ЄС імпортував понад 130 тисяч тонн російського алюмінію, що становило 6% загального обсягу.
- Це черговий крок, спрямований на подальшу ізоляцію російської економіки та скорочення її можливостей вести війну проти України.
Більше на https://t.me/Omelyan_News