17 лютого: це цікаво знати

17 лютого: це цікаво знати

Ніколи і нічого не просіть. Ніколи і нічого. Особливо у тих, то сильніший за вас. Самі попросять і самі все дадуть.
М. Булгаков «Майстер і Маргарита»

За церковним календарем 17 лютого вшановують преподобного Ісидора Пелусіотського, благовірного великого князя Георгія Всеволодовича Володимирського, преподобного Кирила Новоєзерського, мученика Іадора, священомученика Аврамія – єпископа Арвільського, преподобного Миколу сповідника – ігумена Студійського.

У народі цей день відомий як початок звіриних (вовчих) весіль, тому святого Миколу Студійського називали «вовчим сватом». Цей день вважається одним із самих холодних у лютому — стоять сильні морози і йде сніг: «На Миколу Студеного снігу навалить гору», «Лютневий Миколай і голодний, і холодний. Студений ліс і гай — знов кожуха вдягай». Ці морози називаються «миколиними».

Наші пращури 17 лютого звертали увагу на ялинкові гілки: якщо довгі сухі гілки згинаються — буде заметіль, а якщо випрямляються — погода буде хорошою.

Іменинниками 17 лютого є:
Микита, Кирило, Георгій, Сидір, Аврам, Йосип

17 лютого народились:

1879 — Королів-Старий, український письменник, перекладач, журналіст, художник, культурно-освітній діяч, видавець. Автор роману «Чмелик», збірки казкових оповідань «Нечиста сила», трьох п'єс-казок, спогадів,статей.
1892 — кардинал Йосип Сліпий, визначний церковний та науковий діяч.
1918 — Володимир Щербицький, радянський партійний і державний діяч, перший секретар ЦК КП УРСР (1972 – 1989).
1930 — Георгій Якутович, український митець-графік, ілюстратор, художник кіно. Оформив фільми «Тіні забутих предків», «Захар Беркут».

Події 17 лютого в Україні:

1919 — Директорія УНР звернулася по допомогу в боротьбі з більшовиками до Антанти і США.
1955 — Одеська кінофабрика перетворена в Одеську кіностудію художніх фільмів.

17 лютого святкують:

Міжнародний день спонтанного прояву доброти

17 лютого в історії:

1852 р. — для публіки вперше відкрли художнє зібрання петербурзького Ермітажу. Основою музею стала колекція картин, закуплена російською імператрицею Катериною II в Німеччині в 1764 році.

1876 р. — Джуліус Вольф з Істпорта (штат Мен, США) виготовив перші консерви із сардинами.

1906 р. – у Москві народилася російська радянська дитяча поетеса і драматург Агнія Барто. Почала друкуватися з 19 років. Лаконізм і яскрава образність — характерні риси кращих її творів («Вірші дітям» відзначені Сталінською премією у 1950 році). Авторка кіносценаріїв («Слон і мотузочок», «Підкидьок»). Твори Барто видані в українських перекладах Наталі Забіли, Оксани Іваненко, Марії Пригари, Грицька Бойка.

1947 р. — в рамках пропагандистської кампанії радіостанція «Голос Америки», заснована в 1942 році для роз'яснення американської політики і підняття морального духу її союзників у Європі, Азії та Африці, провела свою першу радіотрансляцію російською мовою на Радянський Союз. На думку самих же американців, перша програма виявилась вкрай невдалою — сухий виклад поточних подій, розповідь про політичну систему США і обговорення властивостей «нового синтетичного матеріалу пирібензаміну» на фоні еклектичного музичного ряду при поганій якості звучання навряд чи справила враження на радянську аудиторію. Лише з початку 1960-х після кардинального технічного переоснащення «Голос Америки» став однією з найпопулярніших радіостанцій в СРСР.

1963 р. – народився Майкл Джордан, американський баскетболіст. Джордана часто називають найкращим гравцем у баскетбол усіх часів та народів. Він багаторазовий переможець чемпіонату Національної баскетбольної асоціації в складі команди «Чикаго Буллз», дворазовий олімпійський чемпіон. За свою кар'єру в НБА провів 1072 гри, його доробок за цей час склав 32292 очки, 6672 підбирання, 5633 результативні передачі, 2514 перехоплень та 893 блокшоти. Олімпійським чемпіоном Джордан ставав у 1984 році у статусі аматора та в складі «Дрім тім» та в 1992 році вже в статусі професіонала.

1996 р. — у шестиматчевому турнірі, який тривав протягом тижня, чемпіон світу з шахів Гарі Каспаров з рахунком 4:2 обіграв шаховий суперкомп'ютер Deep Blue компанії IBM. Це був перший випадок, коли машина не виграла партію у діючого чемпіона світу. Наступного року у матчі-реванші переможцем вже вийшов комп'ютер.

2008 р. — Косово проголосило незалежність від Сербії. До кінця року його визнали 46 держави.