211-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 154 дні. Іменинники - Євдокія, Лазар, Леонід, Маргарита, Марина. В Україні відзначають День працівників торгівлі, у Вануату святкують День незалежності.
Головні події 30 липня
• Заснування Багдаду, 762
• Святополк Окаянний - Великий князь київський, 1015
• Перша дефенестрація, 1419
• Вотергейтський скандал, 1974
Всі події 30 липня
101 до н. е. - 50-тисячна римська армія Гая Марія в битві на Рудійських полях розбила кімврів, очолюваних Бойоріксом, що загрожували столиці імперії. Після цієї перемоги Гай Марій був вшосте обраний консулом Риму.
Середні віки
762 - За розпорядженням халіфа Абу Джафара аль-Мансура на березі річки Тігр почалось зведення його нової резиденції, яка стала основою міста Багдад, що за два століття стало найбільшим культурним та економічним центром Близького Сходу з близько мільйоном жителів.
1015 - В ході боротьби за спадщину Володимира Великоговбито його сина князя ростовського Бориса. До кінця року були вбиті ще два його брата - муромський князь Гліб і древлянський Святослав, що дало можливість Святополку Окаянному посісти Київський престол.
1071 - У Вишгороді освячено храм на честь благовірних князів Бориса і Гліба - перших святих на Русі.
1419 - В Празі почалось повстання проти короля БогеміїВацлава IV і католицького духовенства, під час якого радикальні гусити захопили владу і викинули з вікон ратуші 7 міських радників (Перша дефенестрація). Після смерті короля Вацлава в серпні масові виступи охопили всю Чехію і спричинили війну, що тривала у Чехії п'ятнадцять років.
1502 - Під час своєї четвертої подорожі Христофор Колумб, висадившись на острові Гуанаха (нині - департамент Іслас-де-ла-Байя, Гондурас), вперше зустрів представників народу майя.
1619 - В Джеймсатуні (колонія Вірджинія) почав свою роботу перший в Америці вибірний орган влади - Палата міщан. Прийняті за шість днів сесії закони, що стосувались цін на тютюн, заборону азартних ігор, продажу спиртного та ін., вимагали зматвердження у Лондоні.
Нова історія
1792 - В Париж з піснею, написаною саперним офіцером Клодом Жозефом Руже де Лілем, увійшов Марсельський батальйон добровольців. Бойова пісня, складена спеціально для Рейнської армії, з цих пір стала називатись «Марсельєза» і згодом стала гімном Франції.
1858 - Офіцер британської індійської армії Джон Хеннінг Спік відкрив озеро Вікторія (сучасна територія Танзанії, Кенії та Уганди) і витік ріки Ніл.
1863 - Міністр внутрішніх справ Російської імперії П. А. Валуєв підписав циркуляр, спрямований в Київський, Московський і Петербурзький цензурні комітети, про обмеження видання книг і заборону викладання у школах українською мовою. Валуєвський указ дозволяв друк «тільки таких твори цією мовою, які належать до галузі красного літератури».
1903 - У Брюсселі за участю 43 делегатів від 26 організацій почався II з'їзд РСДРП, на котрому остаточно сформувалась партія більшовиків і проголошено програмці цілі Російської соціал-демократичної робітничої партії - організація соціалістичного суспільства шляхом соціалістичної революції і диктатури пролетаріату.
1907 - У Петербурзі підписано Російсько-японську угоду, в якій було задекларовано незалежність і цілісність Китаю, поділ Манчьжурії на російську (північну) і японську (південну) сфери впливу, визнання Кореї сферою інтересів Японії, а Внутрішньої Монголії - Росії.
1912 - На японський престол зійшов 123-й Імператор Тайсьо.
1930 - Відбувся фінал першого чемпіонату світу з футболу - збірна Уругваю в себе вдома, на стадіоні «Сентенаріо» в Монтевідео за присутності 76 800 глядачів перемогла команду Аргентини з рахунком 4:2 і стала першим чемпіоном світу з футболу.
1932 - Незважаючи на розпал Великої депресії, в Лос-Анжелесі почались X Олімпійські ігри, що зібрали 1332 атлетів із 37 країн. Президент США Герберт Гувер став першим главою держави, який не відвідав Олімпіаду, що відбувалася в його країні.
1935 - Американське видавництво «Penguin» випустило першу книгу в м'якій обкладинці кишенькового формату. Ідея випуску дешевих, малих за розміром книг стала революційною у книговидавництві і дала змогу масовими тиражами випускати найрізноманітніші твори.
1937 - Керівництво Народного комісаріату внутрішніх справ СРСР видало таємний оперативний наказ № 00447 «Про репресування колишніх куркулів, карних злочинців та інших антирадянських елементів», який дав можливість т. зв. "трійкам" НКВС виносити вироки всім, кого радянська влада з тих чи інших причин вважала ворогом. Операція за цим наказом стала найбільшою масовою операцією Великого терору - починаючи з серпня 1937 р. і до листопада 1938 було ув'язнено від 800 000 до 820 000 людей, з них від 350 000 до 445 000 були страчені, решта була відправлена до ГУЛАГу. Наказ НКВС № 00447 був оприлюднений лише в 1992 році.
Новітня історія
1945 - Через декілька хвилин після опівночі за 600 миль на захід від острова Гуам американський крейсер «Індіанаполіс» потоплено японським підводним човном. Перед цим від доставив до місця призначення компоненти атомної бомби, скинутої через декілька днів на Японію. З 1196 членів екіпажу вижило лише 316 моряків. Капітан крейсера Чарльз Батлер Маквей став першим в історії США офіцером, відданим під суд за втрату корабля у військовий час. Його звинуватили в порушенні правил маневрування у ворожих водах. Однак суд врахував бездоганну репутацію капітана, кавалера ордену Пурпурового серця і медалей Срібна та Бронзова Зірка, і помилував його. У 1949 році Маквей пішов у відставку у чині контр-адмірала, але так і не зміг пережити сором суду і в 1969 році покінчив життя самогубством.
1954 - В Мемфісі "на розігріві" перед виступом популярних кантрі-співаків відбувся перший концертний вихід Елвіса Преслі, котрий закінчився оваціями і викликом на біс.
1956 - Фраза «In God We Trust» («В бога віруємо») затверджена в якості американського національного девізу.
1966 - Збірна Англії на стадіоні Вемблі виграла фінальний матч у збірної ФРН з рахунком 4:2 і вперше за 36 років стала чемпіоном світу з футболу. Згодом завдяки телеповторам гол Джеффа Херста на останній хвилині основного часу, зарахований за сигналом судді на лінії - радянського арбітра Тофіка Бахрамова, визнали помилковим, а прапорець Бахрамова преса назвала "прапором Бога".
1971 - Американські астронавти Девід Скотт і Джеймс Ірвін на космічному кораблі «Апполон-15» здійснили посадку на поверхню Місяця. Вони перебували на Місяці 66 години 55 хвилин, здійснивши три виходи на поверхню Місяця загальною тривалістю 18 годин 35 хвилин. На спеціальному модулі «Lunar Rover» астронавти проїхали по місячній поверхні 27,9 км.
1974 - Вотергейтський скандал досягнув свого апогею - Верховний суд США зобов'язав президента Річарда Ніксона надати спеціальному прокуророві Леону Яворському магнітофонні записи розмов у Білому домі, на котрих були зафіксовані докази того, що Ніксон намагався "пригасити" скандал і віддав розпорядження директору ФБР закрити справу. В цей же день юридичний комітет Конгресу США проголосував за третій пункт щодо імпічменту президента (перші два стосувались протидії правосуддю і зловживання владою) - зневага до Конгресу у формі протидії виконанню ним своїх функцій. Під тиском фактів і початої проти нього процедури імпічменту 9 серпня 1974 року Річард Ніксон став першим президентом США, котрий подав у відставку.
1980 - Нові Гебриди проголошені незалежною державою - Республікою Вануату.
1980 - Ізраїльський Кнессет законодавчо визначив Єрусалим столицею країни.
1984 - На американському телеканалі NBC почався показ телесеріалу «Санта-Барбара». Всього було знято 2 137 серій, які транслювались до 15 січня 1993 року. В Україні серіал йшов на каналі УТ-2 з вересня 1995-го (показ розпочався зі 732 серії) по 1997 рік.
Наш час
1995 - Росія і Чечня підписали угоду про припинення вогню, поступовий вивід з республіки федеральних військ і роззброєння незаконних військових формувань.
2012 - На півночі і сході Індії, у тому числі в столиці Нью-Делі, внаслідок відключення електрики без світла залишилися понад 600 млн осіб у 10 індійських штатах — це найбільша в історії аварія в енергосистемі.
Народились 30 липня
1511 - 27 червня 1574, Джорджо Вазарі, італійський архітектор (архітектурний ансамбль Уфіцци), історик мистецтва.
1863 - 7 квітня 1947, Генрі Форд, американський підприємець, конструктор автомобілів, засновник корпорації "Форд Мотор". 155 років з дня народження.
1889 - 29 липня 1982, Володимир Кузьмич Зворикін, американський вчений-винахідник, "батько" телебачення (патенти на іконоскоп, кінескоп, система передачі кольорового зображення).
1898 - 31 серпня 1986, Генрі Мур, англійський скульптор. 120 років з дня народження.
1909 - 9 березня 1993, Сиріл Норткот Паркінсон, англійський історик.
1907 - 23 січня 1981, Роман Андрійович Руденко, генеральний прокурор СРСР (з 1953 р.), обвинувачувач від СРСР на Нюрнбергському процесі.
1939 - Пітер Богданович, американський кінорежисер (Паперовий Місяць, Останній кіносеанс, Маска, Техасвіль, Клан Сопрано). Сьогодні 79-а річниця.
1941 - Пол Анка, канадський співак, композитор (33 хіта за тридцять років: Diana, You Are My Destiny, Lonely Boy, Put Your Head on My Shoulder, Puppy Love, You're Having My Baby). Сьогодні 77-а річниця.
1947 - Арнольд Шварценеггер, американський актор (Термінатор, Конан-варвар, Хижак, Правдива брехня, Червона спека, Останній кіногерой) австрійського походження, 5-разовий володар титулу "Містер Всесвіт". Сьогодні 71-а річниця.
1948 - Жан Рено (Хуан Морено-і-Хедерік Хіменес), французький актор (Леон-кіллер, Нікіта, Голуба безодня). Сьогодні 70-а річниця.
1958 - Кейт Буш, англійська рок-співачка (Experimental IV, Running Up That Hill, The Man with the Child in His Eyes, Wow, Wuthering Heights). Сьогодні 60-а річниця.
1961 - Лоуренс Фішберн, американський актор ("Апокаліпсис сьогодні", "Кошмар на вулиці В'язів 3", "Отелло", "Погана компанія", "Червона спека", "Матриця", "Матриця: перезавантаження"). Сьогодні 57-а річниця.
1962 - Енді Грін, британський пілот і автогонщик; першим подолав звуковий бар'єр на автомобілі (1997). Сьогодні 56-а річниця.
1963 - Лайза Кудроу, американська актриса ("Друзі", "Аналізуй"). Сьогодні 55-а річниця.
1964 - Юрген Клінсман, німецький футболіст, чемпіон світу (1990) і Європи (1988). Сьогодні 54-а річниця.
1970 - Крістофер Нолан, англійський кінорежисер (Безсоння, Бетмен: Початок, Початок, Людина зі сталі). Сьогодні 48-а річниця.
1974 - Хіларі Свонк, американська актриса (Безсоння, Наростаючий біль, Вечірні тіні), дворазова володарка премії «Оскар» (Крихітка на мільйон доларів, 2004, Хлопці не плачуть - 1999). Сьогодні 44-а річниця.
1972 - Олесь Геннадійович Санін, український кінорежисер (Мамай, Перебіжчик, Матч, Поводир), актор, оператор, продюсер, музикант і скульптор. Сьогодні 46-а річниця.
Померли 30 липня
1683 - Марія Терезія Іспанська (Марія Терезія Габсбург), дочка короля Іспанії Філіпа IV і Єлизавети Французької, жінка французького короля Людовика XIV, котра вийшла за нього заміж у 1660 році за умовами Піренейського миру, що припинив Франко-іспанську війну 1635-59 рр. 335 років років тому, в 45 років (нар. 10 вересня 1638 р.).
1811 - Мігель Ідальго, національний герой Мексики, "батько мексиканської незалежності" - керівник національного повстання (1810-11 рр.), яке переросло у війну за незалежність від Іспанії. 207 років тому, в 58 років (нар. 8 травня 1753 р.).
1898 - Отто Едуард Леопольд фон Бісмарк, прем'єр-міністр Королівства Пруссія (1862-90 рр.), перший рейхсканцлер Німецької імперії (1871-90 рр.). 120 років років тому, в 83 роки (нар. 1 квітня1815 р.).
1912 - Муцухіто, імператор Японії (1867-1912 рр.), період правління якого відомий під назвою Мейдзі, коли Японія сприйняла цінності західної цивілізації і після перемоги над Росією у війні 1905 року стала великою світовою державою. 106 років тому, в 58 років (нар. 3 листопада 1854 р.).
1947 - Федір Григорович Кричевський, український художник і педагог; один з засновників і перший ректор української Академії академії мистецтв. 71 рік тому, в 68 років (нар. 22 травня 1879 р.).
1978 - Умберто Нобіле, італійський дирижаблебудівник, дослідник Арктики. 40 років років тому, в 93 роки (нар. 21 січня 1885 р.).
1992 - Джо Шустер, канадський художник, автор коміксів про супермена. 26 років тому, в 78 років (нар. 14 липня 1914 р.).
1997 - Бао Даї (Нгуєн Вінь Тхієу), останній імператор В'єтнаму (13-й імператор династії Нгуєн, 1949-55 рр.). 21 рік тому, в 84 роки (нар. 22 жовтня 1913 р.).
2007 - (Ернст) Інгмар Бергман, шведський театральний і кінорежисер, володар «Оскара» (Крізь темінь скла [1961], Сьома печать, Крики і шепіт, Фанні і Александр, Чарівна флейта, Сором). 11 років тому, в 89 років (нар. 14 липня 1918 р.).
2007 - Мікеланджело Антоніоні, італійський кінорежисер, лауреат «Оскара» (Професія: репортер [1966], Забрійський-пойнт [1970], Пасажир [1975]; Червона пустеля, Дама без камелій, Ідентифікація жінки, Любов у місті). 11 років тому, в 95 років (нар. 29 вересня 1912 р.).