Життя обчислюється миттєвостями, які хотілося б зупинити.
Леонід Сухоруков
13 серпня відзначається день пам'яті праведника Євдокима. У народі цей день називали Євдокимове заговіння, оскільки з 14 серпня починається Успенський піст. У минулі часи наші пращури слідкували на Євдокима за сходом сонця: якщо воно при сході яскраво-червоне і незабаром ховається у хмари — можна чекати дощу.
За церковним календарем 13 серпня відзначають Передсвято винесення чесного Хреста Господнього. Також 13 серпня вшановують священномученика Веніаміна і з ним убитих мучеників Сергія, Юрія та Іоанна, праведника Євдокима і мученицю Юлітту.
Іменинниками 13 серпня є:
Євдоким, Улита, Яким, Веніамін, Сергій.
13 серпня народились:
1898 - Володимир Заболотний, український архітектор, засновник і президент Академії архітектури України, автор проекту будинку Верховної Ради України.
1904 — Олександр Кістяківський, видатний український біолог, орнітолог. Автор праць «Фауна України», «Визначник птахів УРСР».
13 серпня відзначають:
- Всесвітній день лівшей
Події 13 серпня:
1648 — розгром армією Б.Хмельницького польського війська під Пилявцями.
1677 — розпочалася Перша чигиринська оборона від турецько-татарських військ.
1907 — у Нью-Йорку з'явились перші таксі.
1914 — царський уряд Росії ввів військову цензуру та заборонив випуск друкованих видань українською мовою.
1919 — Ленін наказав мобілізувати всіх більшовиків України на військові роботи.
2002 — видатний російський хірург Ренат Акчурін представив у Москві унікальний прилад, за допомогою якого можна робити надзвичайно складні операції на серці без його зупинки.
Чи знаєте ви, що:
13-те серпня вважається днем, коли було закінчено («в лето» 1073 року) першу давньоруську енциклопедію «Ізборник Святослава» — найдавнішу пам'ятку писемності Київської Русі.
«Ізборник» створювався для чернігівського князя Святослава Ярославича. Вважається, що він був переписаний з болгарського ориґіналу — збірника царя Симеона.
Існує ще «Ізборник» 1076 року. Тогочасна Русь вимагала книги, де читач міг знайти відповідь на питання: „Як жити людині?” Саме цим принципом і користувався її укладач Іоан, як визначальним і формував свою „хрестоматію” так, аби вона сприяла духовному зростанню читачів, формуванню їх естетичної свідомості.
Цікаво, що висловами зі збірника користувалися для написання своїх творів Володимир Мономах, Даниїл Заточник та ін.