7 жовтня: це цікаво знати

7 жовтня: це цікаво знати

Осінь — у барвистому намисті.
Як циганка — з бубоном в руці.
Поцілунок — чистий і вогнистий
на моїй зоставила щоці.

Євген Гуцало

За народним календарем 7 жовтня – день Фекли (Текли) Загравниці. Їй молилися, аби вберегла хліб від пожежі, який з цього дня починали молотити на токах. Зазвичай цю роботу доручали найстаршому чоловіку в родині. Починали молотити хліб з того самого зажинного першого снопа, який влітку після збирання врожаю ставили в кутку хати. Випікали особливий хліб, який потрібно було розділити на всіх членів сім’ї, а залишки віддати худобині. Вважали, що саме так всі долучаються до священної їжі, яка дає достаток і благополуччя.

Вважалося, що день Фекли є останнім для збору царя грибів – боровика. Також підмічали, що з Фекли ночі ставали темнішими, а день вже зменшувався «кінськими кроками».

Існувало повір’я – що цього дня зав’яжеш, ніколи не розв’яжеться. Тобто зав’язані цього дня знайомства залишаться на довгі роки і перейдуть у міцну дружбу, а подружнє життя – не розв’яжеться довіку.

За церковним календарем 7 жовтня вшановують преподобного Феодосія Манявського; преподобномученицю рівноапостольну Феклу; преподобного Никандра, пустинножителя, Псковського чудотворця; преподобномученика Галактіона Вологодського; преподобного Копрія; святого царя Стефана Сербського та сина його святого царя Владислава Сербського.

Іменинники 7 жовтня:

Владислав, Данило, Фекла, Галактіон.

Ім’я Владислав має слов’янське походження і означає «той, що володіє славою». Владислави з дитинства дуже прив’язані до своєї мами. Намагаються її ніколи не хвилювати. У школі тактовно ставиться до дівчаток. Дорослим Владиславам у жінках подобається витонченість та беззахисність. З дітей більше любить дочку. Надає перевагу сімейному затишку.

7 жовтня відзначаємо:

  • Всесвітній день архітектора.
  • Міжнародний день житла (Всесвітній день Хабітат).
  • Міжнародний день лікаря.

Події 7 жовтня:

1253 – коронація галицько-волинського князя Данила Романовича (Галицького) королівською короною, надісланою Папою Іннокентієм IV.

1571 – біля Лепанто (Греція) відбувся останній в історії бій гребного флоту, в ньому втратив ліву руку іспанський письменник Сервантес.

1913 – уперше у світі на заводі Генрі Форда в Детройті весь виробничий процес збирання автомобілів почав виконуватися на конвеєрі.

1918 – перервані російсько-українські мирні переговори через розбіжності з питань територіальної приналежності Донбасу і Криму.

1943 – Остапа Вишню звільнили з ув’язнення в радянських таборах.

1950 – війська ООН увійшли в Північну Корею.

1959 – радянський супутник Луна–3 зробив перші знімки зворотного боку Місяця.

1977 – прийнята третя і остання Конституція СРСР.

1988 – у Ризі вперше з 1940 року піднятий латвійський прапор.

1992 – Нацрада Азербайджану проголосувала проти вступу країни до СНД.

2006 – вбито російську опозиційну журналістку Анну Політковську.

Чи знаєте ви, що:

В українській історіографії Данила Романовича Галицького вважають найвидатнішим з усіх правителів західних князівств.

Данило Галицький (1201–1264) відновив і розбудував Галицько-Волинську державу. Сприяв розвитку міст, залучаючи туди ремісників і купців. За його правління були побудовані міста Холм, Львів, Кременець, Данилів, Стіжок. За часів його князювання Галицько-Волинська держава, маючи кордони по Карпатах, Дніпру та Дунаю, була фактично найбільшою державою Європи, праобразом першої української національної держави.

«Історичною заслугою Данила Романовича було об’єднання в одне князівство земель Галичини і Волині, роз’єднаних після смерті Романа… Данилові не вдалося здійснити свого найголовнішого наміру – визволити західні землі з-під ординського ярма. Але державна організація, яку він створив, була настільки сильна, що ханські орди не змогли її зруйнувати, і Галицько-Волинське князівство знову підвелося із занепаду і набрало нової сили» (Іван Крип’якевич)

На тлі тих складних обставин, в яких йому доводилося жити і діяти, його досягнення були справді видатними. Водночас із відновленням і розширенням володінь батька Данило Галицький стримував польську та угорську експансію. Подолавши могутність бояр, він досяг найвищого розвитку своїх володінь серед держав Східної Європи.

Проте, не всі його плани вінчалися успіхом. Данилові не вдалося втримати Київ, як і не вдалося здійснити свою найважливішу мету – позбутися монголо-татарського ярма. І все ж, він спромігся звести тиск монголо-татар до мінімуму.

Намагаючись відгородитися від впливів зі Сходу, Данило звернувся на Захід, тим самим подавши західним українцям приклад, який вони наслідуватимуть в усі наступні століття.