Понад півмільйона доларів, 60 тон гуманітарної допомоги - саме стільки за понад 5 років зібрала для України невелика група волонтерів у Кремнієвій долині. Кілька українців з Каліфорнії не змогли залишатися осторонь, коли у Києві розпочалась Революція Гідності, а згодом на Сході України спалахнула війна.
Благодійна організація "NOVA UKRAINE" народилась у центрі Кремнієвої долини в місті Пало Альто. Пять років тому молоді українські айтішники вирішили зібратись і якось допомоти своїй країні. Як саме - нам розповість один із співзасновників організації.
''Наприкінці 2013 року, коли на Майдані Незалежності в Києві зароджувалася Революція Гідності, у Ніка з’явилось бажання заснувати благодійну організацію допомоги Україні. Своєю ідеєю він поділився з Остапом Коркуном, на той час працівником компанії Фейсбук.
"Ми збирали гроші тут і відправляли туди, щоб там купували одяг, знімали квартиру для бійців самооборони Майдану. Робили різні речі, які підтримували Майдан. Коли ж він закінчився, то ми бачили, що в нас тут вже є сформована група, і ми б хотіли допомагати Україні довготривало", - каже Микола Білогорський.
Тож у 2014 році створили організацію "NOVA UKRAINE" – Нова Україна. Спочатку передавали гроші родинам Небесної сотні. Коли почалася російська агресія на Сході України, до організації почали приєднуватися нові люди.
"Це ще одна кімната, кімната мого старшого сина, тут я зберігаю нові речі", - демонструє волонтерка. У кімнаті ж молодшого сина автомобільні крісла для українських дітей. В гаражі - готові до відправки пакунки. Лише за 2019 рік Аня заповнила 1000 декларацій на пересилку.
Речі жертвують не лише етнічні українці. "Сусіди нам приносять одяг, іграшки дитячі. Сусіди в нас є корейці, мексиканці, індуси. Вони знають, чим ми займається, ми дуже хвилювались, що нас поліція спитає, що ви тут робите. Кожен день вам щось возять, коробки носите", - розповідає Аня.
З часу заснування "NOVA UKRAINE" відправила понад 60 тон допомоги в Україну. Речі для сімей учасників АТО, дитячих будинків і для дітей з особливими потребами по всій Україні.
У минулому менеджер фармацевтичної компанії, волонтерською діяльністю Аня почала займатися в Україні під час Революції Гідності. Потрапивши наприкінці 2014-го до США, жінка відчувала потребу продовжувати допомагати. "Тобто я розуміла, що я по-іншому не можу, що я маю допомагати, щось робити, але вже на відстані. І перша людина, з якою я мала тут зв'язки, вона була на той час волонтером з "NOVA UKRAINE", - каже Аня.
Інший напрямок діяльності "NOVA UKRAINE" – освіта. За нього відповідає Мілена Неймарк. Вона, зокрема, пишається програмою, що допомагає українським дівчатам брати участь у математичних Олімпіадах.
У рамках освітніх програм, у 2018-му організація профінансувала проект «Прометеус», який дозволяє українським вчителям пройти онлайн-курс підвищення кваліфікації.
Благодійники також фінансують перебування дітей учасників АТО в дитячих таборах.
Окрім збору коштів через Інтернет, "NOVA UKRAINE" також організовує концерти і благодійні заходи збору коштів.
"У мене є, як у багатьох емігрантів, почуття вини. Щоб його полегшити - що ми тут, а вони там, що ми не стояли на Майдані, не воювали в АТО, але ми виконуємо свою роль тут, і це допомагає", - каже Микола Білогорський.
"Для мене Україна важлива. Навіть якщо Україною ми називаємо тих кількох дітей, яким ми допомогли, чи відділення лікарні якому, ми щось купили, чи ще щось - це все одно все разом Україна", - каже Остап.
Головна мета організації - не лише матеріальна допомога, а розбудова нового громадянського суспільства в Україні, кажуть активісти.