Арктика, військові бази Естонії чи Калінінград. Можливі сценарії старту війни Росії проти НАТО

Арктика, військові бази Естонії чи Калінінград. Можливі сценарії старту війни Росії проти НАТО

Ріст співпраці між Росією, Китаєм, Іраном та Північною Кореєю викликає занепокоєння серед країн НАТО. Альянс намагається уникнути прямого протистояння, однак аналітики розмірковують над тим, яким чином супротивники найпотужнішого військового Альянсу, зокрема Росія, можуть втягнути НАТО у безпосередній конфлікт.

Серед версій захоплення Арктики з попередньою кібератакою на Велику Британію, захоплення Росією військових баз Естонії, а також, наприклад, спроба захоплення країн Балтії з попереднім колапсом Сувалкського коридору між Білоруссю і Калінінградом.

Війна може початися з Арктики – книга генерала Девіда Річардса

Версія про “арктичний сценарій” належить екскерівнику британських збройних сил генералу Девіду Річардсу. У книзі The Retreat from Strategy він припускає такий початок третьої світової війни:

“2031 рік. Китай і Росія здійснюють повномасштабну гібридну та кібератаку на Велику Британію. Паралельно відбуваються атаки на підводні газо- та нафтопроводи, диверсії на вітряних електростанціях і перерізання телекомунікаційних кабелів на морському дні. Почалася третя світова війна”

Військові дії, за версією Річардса, можуть розпочатися з Арктики.

Між 2020 і 2030 роками, каже він, Китай і Росія постійно розширюють свою присутність і спроби контролю над Арктикою шляхом інвестицій та помітного збільшення військової присутності їхніх збройних сил.

А на початку 2031 року Росія заявляє про анексію острова Свальбард, який росіяни називають Шпіцбергеном. У книзі Річардса Росія оголошує у своїх ЗМІ про те, що “віднині Шпіцберген вважається частиною Батьківщини”.

Відтак, союзники по НАТО зіткнулися б з стратегічною дилемою: поступитися контролем над Шпіцбергеном або застосувати вимогу договору про взаємну оборону та завдати ядерного удару.

Видання Financial Times, яке аналізує згадану книгу, закликає не ігнорувати описаний у ній сценарій на тлі останніх подій, зокрема, пошкодження підводних оптоволоконних кабелів між Фінляндією, Німеччиною, Швецією та Литвою – диверсію, у якій підозрюють Китай.

Крім того, посол США з питань Арктики Майкл Сфрага нещодавно заявив, що Сполучені Штати уважно стежать за діями Росії та Китаю в Арктиці, і їхня недавня військова співпраця в регіоні надсилає "тривожні сигнали".

Першими захоплять естонські бази для встановлення російського ППО – розвідка

Очільник військової розвідки Естонії полковник Антс Ківіселг стверджує, що якби Росія напала на Естонію, щоб натиснути на НАТО, то завданнями її підрозділів було б захоплення естонських військових баз або аеродромів, щоб розгорнути там російську ППО.

Без протиповітряної оборони росіяни в Балтії були б легкою мішенню для винищувачів п’ятого покоління НАТО, які можуть прилетіти дуже швидко.

Саме тому, кажуть аналітики, армія Путіна прагнутиме транспортувати підрозділи ППО туди, звідки можна було б прикривати повітряний простір Балтійського моря – наприклад, на острови Готланд або Хійумаа.

При цьому йдеться не про гіпотетичні підрозділи швидкого реагування, а про цілком реальні зусилля Росії – останні знімки з космосу показують швидкий розвиток інфраструктури на військових базах Росії поблизу естонського кордону.

Відомо про російські наміри розширення баз поруч із країнами Балтії та Фінляндією у рамках поточних військових реформ Москви.

Крім того, дослідження естонських аналітиків російської військової діяльності поблизу північних кордонів НАТО стверджує, що Росія активно розбудовує свою військову інфраструктуру на кордоні з Естонією, і готується до тривалої війни.

Сувалкський коридор як шлях до захоплення Балтії

Інститут вивчення війни (ISW) раніше публікував ще один можливий сценарій.

Згідно з ним, росіяни віддадуть пріоритет перерізанню Сувалкського коридору, що пролягає між північно-західною Білоруссю (навколо Гродно) і російським ексклавом Калінінградом. Це перешкодило б НАТО посилити або постачати країни Балтії, в той час як російські бронетанкові та повітряно-десантні частини намагалися б захопити їх.

Цей сценарій також передбачає досить швидку атаку росіян, “щоб не дати НАТО часу на доставку суттєвого підкріплення зі США, Франції, Німеччини та Великої Британії до Сувалкського коридору та країн Балтії”.

Торік у Білорусі тривали військові навчання у кількох десятках кілометрів від кордонів із Польщею та Литвою, неподалік від Сувалкського коридору.

План евакуації поранених солдатів уже розроблено

НАТО уже розробило план масштабного транспортування поранених у разі війни з Росією.

Як повідомляла агенція Reuters, посилаючись на одного із генералів альянсу, для цього планують задіяти госпітальні потяги, оскільки "повітряна евакуація може виявитися неможливою".

Майбутній сценарій медичної евакуації відрізнятиметься від досвіду в Афганістані та Іраку, заявив в інтерв’ю Reuters генерал-лейтенант Александр Солфранк, керівник командування матеріально-технічного забезпечення НАТО.

За його словами, російські засоби ППО та реактивні літаки загрожували б польотам медичної евакуації так, як це не могли робити повстанці в Афганістані чи Іраку. Це, ймовірно, створило б потребу в госпітальних потягах, які могли б транспортувати більше постраждалих одночасно, ніж літаки.

"З міркувань планування необхідно розглянути всі варіанти доставки великої кількості поранених до медичних установ, включаючи потяги, але потенційно також автобуси", - вважає Солфранк.

Німецькі військові очікують, що Росія зможе напасти на країну НАТО вже у 2029 році, нагадує Reuters.

Війна Росії проти України спричинила найгостріше протистояння між Росією та Заходом з часів Кубинської ракетної кризи 1962 року, додають у агентстві.

Солфранк також заявив, що у конфлікті з Росією західні військові, швидше за все, зіткнуться з набагато більшою зоною бойових дій, більшою кількістю поранених військовослужбовців і принаймні тимчасовою відсутністю переваги в повітрі поблизу лінії фронту.

"Завдання полягатиме в тому, щоб швидко забезпечити високоякісну допомогу, у гіршому випадку, великій кількості поранених", - сказав він, не уточнивши, скільки поранених військових очікує НАТО.