Цей день в історії - 10 травня

Цей день в історії - 10 травня

130-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 235 днів.

Іменинники - Семен (Симеон), Степан (Стефан). У США відзначають День книги, в Мікронезії - День проголошення держави, в Азербайджані - День квітів.

Головні події 10 травня• Вінстон Черчілль - прем'єр-міністр Великобританії, 1940 • Битва за Францію, 1940 • Нельсон Мандела - президент ПАР, 1994

Всі події 10 травня

1503 - Під час своєї останньої подорожі до Нового Світу Христофор Колумб відкрив Кайманові острови, котрі були ним названі Черепаховими через неймовірно велику кількість цих тварин на островах.

Нова історія

1664 - У Версалі за присутності кололя Людовика XIV відбулась прем'єра комедії Мольєра «Тартюф, або Ошуканець». Прем'єра на театральній сцені відбулась 5 серпня 1667 року в «Пале-Рояль». До сьогодні п'єса Мольєра є в репертуарі багатьох театрів світу.
1774 - Після смерті Людовика XV на французький престол зійшов його внук Людовик XVI, котрий закінчить своє життя на гільйотині французької революції.
1865 - Після поразки Півдня у громадянській війні, президент конфедератів Джефферсон Девіс намагався втекти, але в цей день був схоплений в місті Ірвінвіль (штат Джорджия) і, закований в кандали, поміщений в каземат. Через два роки Девіса було звільнено і решту свого життя він провів у Канаді, не проявляючи ніякої політичної активності.
1869 - В селищі Промонторі (штат Юта) з'єднались дві вітки першої американської трансконтинентальної залізніці довжиною 2900 кілометрів.
1870 - Законодавчі збори Північно-Західного краю і Землі Руперта прийняли Закон про Манітобу і 15 липня території увійшли до складу Канади як провінція Манітоба. Це була перша провінція, яка приєдналась до створеного три роки перед тим британського домініону.
1871 - Підписано Франкфуртський мирний договір між Францією та Німеччиною, що завершив війну 1870-71 років. До Німеччини, як переможця, відійшли Ельзас і Лотарінгія, а на Францію накладались ще репарації на суму в 5 мільярдів франків.
1872 - У Нью-Йорку Національна асамблея жінок-суфражисток висунула на пост президента США кандидатуру Вікторії Клафлін Вудхалл, котра згодом програла вибори.
1906 - В Таврійському палаці в Санкт-Петербурзі відбулось перше засідання Державної думи Росії, вибори до якої проходили з 26 березня по 20 квітня. Вибори Депутатів Думи відбувалися не безпосередньо, а через обрання вибірників окремо за чотирма куріям - землевласницькою, міською, селянською та робітничою. РСДРП , національні соціал-демократичні партії, Партія соціалістів-революціонерів і Всеросійський селянський союз оголосили виборам в Думу першого скликання бойкот і більшість в ній отримали кадети (конституційні демократи). Перша дума пропрацювала 72 дні і розпущена 22 липня із-за нездатності конструктивно працювати.
1913 - На Корпусному аеродромі в Санкт-Петербурзі відбулось випробування першого у світі багатомоторного літака «Русский Витязь», збудованого Ігорем Сікорським. Він мав, як для свого часу, вражаючі розміри - довжину 20 метрів, розмах крил - 27, масу 4 тонни і був оснащений чотирма двигунами. 2 серпня на ньому був встановлений світовий рекорд тривалості польоту - 1 година 54 хвилин. Проіснував «Русский Витязь» до 11 вересня, коли він постраждав унаслідок падіння на нього двигуна, який ввідірвався від іншого літака, що пролітав над «Русским Витязем».
1918 - Британський трансатлантичний лайнер «Олімпік», перший із серії з суперлайнерів (інші два - «Титанік» і «Британіка»), переобладнаний в роки Першої світової війни у військове судно, пропливаючи затокою Ла-Манш, на повному ходу протаранив носовою частиною німецький підводний човен U-103, розрубавши його навпіл. U-103 затонув, врятуватись вдалось 31 німецьким морякам. Після війни «Олімпік» був знову реконструйований під пасажирське судно і був у експлуатації до 1935 року, здійснивши 258 трансатлантичних плавання.
1924 - Директором ФБР призначено Едгара Гувера, котрий займав цей пост 48 років аж до своєї смерті у 1972 році.
1933 - На площі Опери в Берліні студентами-нацистами спалено близько 25 тисяч книг «неарійського духу», серед котрих були праці Фрейда, Маркса, Брехта, Манна, Ремарка, Хемінгуея та інших авторів, що стало початком епохи державної цензури і контролю над культурою. За спаленням спостерігало більше 40 тисяч людей. Такі ж акції пройшли також у Бонні, Мюнхені та інших містах Німеччини. З 1947 року 10 травня у Німеччині відзначається як День книги.
1937 - Компанія Бі-Бі-Сі провела першу у світовій історії телетрансляцію (була показана церемонія коронації англійського короля Георга VI).

Новітня історія

1940 - Після відставки уряду Невілла Чемберлена Вінстон Черчілль очолив коаліційний уряд Великобританії. Песимістично налаштований щодо готовності країни до війни, він, тим не менш, відкинув ідею пошуку шляхів до перемир'я і надихнув країну на опір, коли Британська імперія півтора роки практично самотужки воювала проти гітлерівської Німеччини.
1940 - Авіанальотом на аеродроми Бельгії і ударом сухопутних військ по Голландії та Люксембургу розпочалась реалізація німецького плану «Гельб», яка привела до капітуляції Голландії, Бельгії і Франції. За п'ять тижнів Битви за Францію вбитими, пропалими безвісті і пораненими союзні війська втратили 357 тисяч чоловік, а Німеччина та Італія - 161 тисячу, і ще півтора мільйони французів, бельгійців, нідерландців та британців попало в полон.
1941 - Заступник Гітлера в нацистській партії Рудольф Гесс, сам пілотуючи "Мессершмітт-110", таємно вилетів з Аугсбурга до Шотландії, де планував провести сепаратні переговори з британським керівництвом. Не розрахувавши пального, Гесс був змушений вистрибнути з парашутом; після приземлення його заарештовали, а на Нюрнберзькому процесі засудили на довічне ув'язнення.
1946 - У Бухаресті почав роботу Перший Румунський Народний Трибунал, який за тиждень розглянув справи 24 високопоставлених діячів режиму маршала Йона Антонеску і 13-х з них засудив до страти, визнавши винними у військових злочинах (6 з них заочно, а трьом вирок був згодом змінений на довічне ув'язнення). Вирок було виконано 1 червня 1946 року.
1960 - Американський атомний човен "Тритон" завершив першу підводну кругосвітню подорож, котра тривала 84 дні. Маршрутом було обрано шлях, пройдений експедицією Магеллана три століття перед тим. Одним із з завдань експедиції "Тритона" було тестування психологічної атмосфери колективу з 183 людей, котрі довгий час перебувають у замкнутому просторі, виконуючи складні нестандартні завдання.
1961 - Перший радянський чемпіон світу з шахів Михайло Ботвинник в матч-реванші переміг рижанина Михайла Таля і втретє чемпіона світу з шахів. В 1963 році він програв Тиграну Петросяну.
1963 - Група Come On» ">The Rolling Stones підписала контракт з компанією Decca і на Olympic Studios записала свої перші пісні «Come On» і «I Wanna Be Loved».
1972 - «У зв'язку з переведенням на іншу роботу» з посади першого секретаря ЦК КП України звільнено Петра Шелеста. Спочатку його перевели на посаду заступника голови Ради Міністрів СРСР, а через рік змусили вийти на пенсію і заборонили оселятися на Україні.
1986 - Ударник групи Motley Crue Томмі Лі одружився на актрисі Хітер Локлір (серіал "Район Мелроуз"). Пара розлучиться через вісім років - Хітер вийде заміж за гітариста групи Bon Jovi Річі Самбора, а Томмі одружиться з Памелою Андерсон.

Наш час

1994 - У штаті Іллінойс страчено серійного вбивцю Джона Вейна Гейсі, винуватого у смерті 33 молодих чоловіків і хлопчиків. У в'язниці Гейсі зайнявся живописом і після страти його роботи було куплено з аукціону за 20 тисяч доларів Джо Ротом, котрий спалив усі картини. Тіла жертв Гейсі знаходили аж до 1998 року.
1994 - 76-річний Нельсон Мандела приніс присягу як президент Південно-Африканської Республіки. Він став першим чорношкірим на цьому посту і перебував на чолі країни до 14 червня 1999 року.
1997 - У В'єтнамі почався гучний судовий процес на 77 високопоставленими урядовими службовцями, корумпційні дії котрих завдали країні збитків на 280 мільйонів доларів.
2001 - Естонський дует Танел Падар і Дейв Бентон переміг у 46-му міжнародному музичному конкурсі «Євробачення».
2004 - У Франції відкрився 57-й Каннський фестиваль, головне жюрі якого очолив Квентін Тарантіно. «Золоту пальмову гілку» виграв американський фільм Майкла Мура «Фаренгейт 9/11», в якому подається критичний погляд на на президентство Джорджа Буша, війну з терором, і його висвітлення в засобах масової інформації. Фільм став найкасовішим документальним всіх часів.
2012 - Донецький «Шахтар» усьоме став чемпіоном України з футболу.

Народились 10 травня

1746 - 28 липня 1818, Гаспар Монж, французький математик, основоположник нарисної геометрії.
1760 - 27 червня 1836, Клод Жозеф Руже де Ліль, французький військовий інженер, композитор ("Марсельеза", 1972).
1788 - 14 липня 1827, Огюстен Френель, французький фізик Огюстен Жан Френель, французький фізик; разом з англійцем Томасом Юнгом вважається основоположником хвильової оптики. 230 років з дня народження.
1878 - 3 жовтня 1929, Густав Штреземан, німецький політичний діяч, один із засновників Німецької народної партії, рейхсканцлер і міністр іноземних справ (1923), лауреат Нобелівської премії миру (1926). 140 років з дня народження.
1899 - 22 червня 1987, Фред Астер, американський танцюрист Фред Астер (Аустерліц), американський танцюрист, співак, актор ("Веселі обличчя", "Райдуга", "Давай станцюємо").
1902 - 22 червня 1965, Девід (Олівер) Селзнік, американський кінопродюсер ("Кінг Конг", "Зірка народжується", "Віднесені вітром", "Дуель на Сонці").
1923 - 12 грудня 2003, Гейдар Алієвич Алієв, азербайджанський державний діяч, голова Верховної ради і президент Азербайджану (з 1993 р.). 95 років з дня народження.
1931 - Етторе Скола, італійський кінорежисер ("Ми так кохали одне одного", "Тераса", "Жага кохання"). Сьогодні 87-а річниця.
1938 - Марина Владі (Марина Володимирівна Полякова-Байдарова), французька актриса театру і кіно ("Чарівниця", "Дні кохання", "Королева бджіл", "Ти - ненависть"); вдова Володимира Висоцького. Сьогодні 80-а річниця.
1950 - Наталія Сергіївна Бондарчук, російська кіноактриса ("Соляріс", "Червоне і чорне"); дочка Сергія Бондарчука. Сьогодні 68-а річниця.
1956 - 1 березня 1995, Владислав Миколаєвич Лістьєв, російський тележурналіст, телеведучий, шоу-мен ("Погляд", "Тема", "Поле чудес", "Час пік"); застрелений в під'їзді власного будинку.
1957 - 2 лютого 1979, Сід Вішез, англійської рок-музикант Сід Вішез (Джон Саймон Річі), бас-гітарист англійської панк-групи The Sex Pistols.
1960 - Боно, ірландський рок-музикантБоно (Пол Х'юстон), ірландський рок-музикант, співак (U2: "Sunday Bloody Sunday", "Pride [In the Name of Love]", "With You or Without You"). Сьогодні 58-а річниця.
1965 - Лінда Евангеліста, канадська топ-модель Лінда Евангеліста, канадська топ-модель. Сьогодні 53-а річниця.
1969 - Денніс Бергкамп, голландський футболіст ("Аякс" Амстердам, "Манчестер Юнайтед" Манчестер, "Арсенал" Лондон). Сьогодні 49-а річниця.
1985 - Темба Шері, непальський альпініст; наймолодший з людей, кому вдалось сходження на Еверест (16 років і 14 днів). Сьогодні 33-а річниця.

Померли 10 травня

238 - Максимін Фракієць, римський імператор Максимін Фракієць, 27-й імператор Риму (235-38 рр.), перший з «солдатських імператорів», перший варвар на імператорському престолі. 1780 років років тому, в 65 років (нар. 173 р.).
1521 - Себастіан Брант, німецький письменник, поет («Корабель дурнів»). 497 років тому, в 23 роки (нар. 1498 р.).
1774 - Людовик XV, король ФранціїЛюдовик XV (Людовик Улюблений), король Франції (1715-74 рр.) з династії Бурбонів. 244 роки тому, в 64 роки (нар. 15 лютого 1710 р.).
1829 - Томас Юнг, англійський фізик, медик і мовознавець. 189 років тому, в 56 років (нар. 13 червня 1773 р.).
1977 - Джоан Кроуфорд, американська актриса Джоан Кроуфорд, американська акторка німого й звукового кіно, танцюристка, лауреат премій «Оскар» і «Золотий глобус». Займає 10-те місце у рейтингу найкращих кіноактрис, складеному Американським інститутом кіномистецтва. 41 рік тому, в 74 роки (нар. 23 березня 1903 р.).
2002 - Ів Робер, французький кінорежисер (Високий блондин в чорному черевику). 16 років тому, в 82 роки (нар. 19 червня 1920 р.).