167-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 198 днів.
Іменинники - Денис, Дмитро, Лук'ян, Павло, Юліан. Міжнародний день захисту дітей Африки.
Головні події 16 червня
• Полярна експедиція Руальда Амундсена, 1903 • Завершення Першої російської революції, 1907 • Перша жінка-космонавт, 1963
Всі події 16 червня
632 - На трон Перської імперії зійшов Єздігерд III, останній шах Сасанідської династії.
1426 - 11-тисячна армія гуситів під проводом Сигізмунда Корибутовича під Устям (нині - Усті-над-Лабем, Чехія) завдала поразки 13-тисячній німецькій армії й наступного дня зруйнувало місто.
1407 - Війська імператора Чжу Ді (Ді I) китайської Держави Мін захопили в полон правителя держави Дайнгу імператора Хо Куі Лі і його синів, що поклало край в'єтнамській династії Хо.
1633 - Суд інквізиції у Римі виніс рішення про покарання Галілео Галілея за єресь, котре було зачитане йому 21 червня.
Нова історія
1671 - У Москві страчено верховоду бунтівників у селянській війні 1670-71 років донського отамана Степана Тимофійовича Разіна - він був четвертований на ешафоті біля Лобного місця на Красній площі.
1775 - Російські війська під командуванням генерала Петра Текелія, які поверталися з турецького походу, повністю зруйнували Січ, а все майно та козацькі архіви було вивезено до Петербурга.
1836 - За ініціативою Вільяма Ловетта в Лондоні створено Асоціацію Робітників, яка стала основою Чартистського руку.
1846 - Джованні Марія Мастай де Феретті обрано папою римським. Він взяв ім'я Пій IX і його понтифікат став найтривалішим, після апостола Петра, в історії Римо-католицької церкви - 31 рік, 7 місяців та 22 дні.
1874 - При Кембріджському університеті відкрито Кавендишську лабораторію, яка стала одним зі світових центрів експериментальної фізики, біології та інших фундаментальних наук.
1898 - Конгрес США прийняв рішення про анексію Республіки Гаваїв, яке було схвалене президентом Вільямом Мак-Кінлі 7 липня.
1903 - У місті Дірборн (штат Мічиган) Генрі Форд і ще 19 бізнесменів заснували компанію Ford Motor. Форд отримав 25,5 акцій компанії і посади віце-президента та головного інженера.
1903 - На яхті «Йоа» Руальд Амундсен відплив з Осло (нині - Осло) у свою першу арктичну експедицію на пошуки Північно-Західного проходу - морського шляху через Північний Льодовитий океан уздовж північного берега Північної Америки через Канадський Арктичний архіпелаг, яку він успішно завершив через два роки.
1907 - Через політичну кризу, що паралізувала роботу уряду Росії, імператор імператор Микола II видав маніфест, яким розпустив другу Думу, яка пропрацювала лише 103 дні, і всупереч закону змінив виборче законодавство. Ця подія знаменувала завершення і поразку Першої російської революції, головним здобутком якої стала конституція 1905 року, що гарантувала основні громадянські свободи, багатопартійність і запровадження парламенту.
1910 - Капітан королевського флоту Великобританії Роберт Скотт на судні «Терра Нова» відплив в експедицію для підкорення Південного полюсу Землі.
1911 - Шляхом злиття трьох компаній - Tabulating Company (заснованої Германом Холерітом), Computing Scale Company і International Time Recording Company - утворено компанію Computing-Tabulating-Recording, попередницю IBM (1924).
1920 - Римська католицька церква канонізувала Жанну д'Арк.
1925 - У місті Гурзуф в Криму біля підніжжя гори Аю-Даг на Чорноморському узбережжі дитячий табір-санаторій «Артек» відкрив свою першу зміну.
1934 - У Харкові розпочав свою роботу перший з'їзд письменників України, на якому було створено Спілку радянських письменників України (СРПУ) як складову частина Спілки письменників СРСР, створеної того ж року. Статут СРПУ визначав єдино дозволений для радянської літератури творчий метод — соціалістичний реалізм, в основу якого було покладено засади «партійності та народності». Першим керівником СПРУ став Іван Юліанович Кулик (Ізраїль Юделевич).
Новітня історія
1940 - Литва окупована радянськими військами.
1940 - Щоб зберегти Францію як союзницю і її збройні сили, британський прем'єр Вінстон Черчілль запропонував створити нову державу з подвійним громадянством під назвою «Нерозривний союз Франції і Англії». Пропозиція знайшла підтримку з боку генерала де Голля, але французький уряд Поля Рейно, не дійшовши згоди, змушений був подати у відставку. Формування нового уряду було доручено 84-літньому герою Першої Світової війни маршалу Анрі Петену, котрий зразу ж запропонував німцям перемир'я і пізніше у Віши сформував колабораціоністський пронімецький уряд.
1943 - У місті Карпентерія (штат Каліфорнія) вчетверте і найбільш вдало одружився Чарлі Чаплін. Його жінкою стала 18-літня Уна, дочка драматурга Юджина О'Ніла.
1943 - В окупованій німцями Вінниці було знайдено поховання з 509 тіл, які належали людям, страченим радянським НКВС в 1937-38 роках. До жовтня було ексгумовано 9439 трупа, які Міністерством пропаганди нацистської Німеччини були оголошені жертвами «жидобільшевиків», що було підтверджено в 2000-х роках.
1955 - Папа римський Лев XII відлучив від церкви президента Аргентини Хуана Домінго Перона. Рішення було відмінено через вісім років.
1960 - В Нью-Йорку відбулась прем'єра фільму Альфреда Хічкока «Психо», який сьогодні вважається одни з кращих фільмів Хічкока та світового кінематографу.
1963 - На кораблі «Восток-6» відправилась у політ перша у світі жінка-космонавт 26-літня Валентина Володимирівна Терешкова. Здійснивши за 71 годину 48 обертів навколо Землі, 19 червня Терешкова успішно повернулась на Землю.
1967 - В Монтереї (штата Каліфорнія) за присутності 50 тисяч глядачів пройшов знаменитий поп-фестиваль, зірками якого були групи The Who, The Mamas and The Papas, Buffalo Springfield, The Grateful Dead, The Byrds і Jefferson Airplane, Дженіс Джоплін, Отіс Реддінг, Джиммі Хендрікс, котрий у фіналі майстерно спалив свою гітару.
1971 - Малюнок Ель Греко «Бездоганна концепція», викрадений в Іспанії 35 років перед тим, знайдений агентами ФБР у Нью-Йорку.
1976 - В Соуето (Південна Африка) почались масові антирасистські виступи студентів, в яких взяли участь понад 20 тисяч чоловік. Під час придушення протестів загинуло 176 (за деякими даними - понад 700) чоловік. На честь цих подій 16 червня оголошено в ПАР Днем молоді.
1977 - Леонід Ілліч Брежнєв, перший секретар Комуністичної партії СРСР (з 1964 р.), обраний Головою президії Верховної ради СРСР, вперше в Радянському Союзі сумістивши вищий партійний і державний пости. У 1976 році Брежнєв став другим, після Йосифа Сталіна, партійним лідером у війському чині маршала.
1978 - У Нью-Йорку пройшла прем'єра фільму «Смалець» з Джоном Травольтою і Олівією Ньютон-Джон у головних ролях. Дві пісні з фільму, «Grease» і «You’re the One That I Want», стали платиновими хітами (продані тиражем більше 2 мільйонів), а «Summer Nights» - золотим синглом.
1981 - Письменника Володимира Войновича за дії, що принижують звання громадянина СРСР, позбавлено громадянства.
1987 - Карім Абдул-Джаббар підписав дворічний контракт з "Los Angeles Lakers" на суму 5 мільйонів доларів і став найвище оплачуваним спортсменом світу.
1983 - Генеральний секретар ЦК КПРС Юрій Андропов зайняв пост голови Президії верховної ради СРСР.
Наш час
1996 - В Росії пройшли вибори президента країни, в яких взяло участь 16 кандидадтів. За результатами першого туру чинний президент Росії Єльцин отримав 35,28% голосів, а його головний опонен комуніст Геннадій Зюганов - 32,03%. Це єдині на сьогоднішній день вибори президента Росії, які пройшли у два тури.
1998 - Вперше в прямому ефірі по Інтернету було показно роди - 40-річна американка з Флориди, котра погодилась на цей експеримент, народила хлопчика по імені Шон.
1998 - Рух Талібан розпорядився закрити в Афганістані більше ста приватних шкіл, в котрих навчалися дівчатка. За новим законом освіту могли здобувати дівчата лише віком до 8 років, а коло уроків обмежується лише вивченням Корану.
1999 - Присягу в якості нового президента Південно-Африкансько Республіки дав Табо Табо Мбекі, учень і соратник Нельсона Мандели.
2000 - Американський Сенат прийняв закон про визнання дійсними електронних підписів на онлайнових контрактах.
2001 - Відбулась офіційна церемонія відкриття падаючої Пізанської вежі, аварійні та реставраційні роботи на котрій тривали понад 10 років. Вежа, збудована у кінці 12-го століття як символ Пізанської республіки, почала нахилятись практично зразу із-за просідання фундаменту під вагою 14,5-тонної споруди. Шляхом видалення частини грунту під баштою і закріплення противаг, масою декілька сотень тон, вдалося зменшити нахил башти на 40 сантиметрів, тобто такого, який Пізанська вежа мала у 1838 році (зараз відхилення від віртикалі у верхній точці становить 4,5 метра). Доступ туристів на вежу був відкритий з листопада.
2010 - Парламент Бутану прийняв закон про контроль і розповсюдження тютюну - країна стала першою у світі, яка заборонила вирощування, збирання, виробництво і розповсюдження тютюну і тютюнових виробів.
2012 - У складі космічного корабля «Шеньчжоу-8», запущенного для першої національної пілотованої стиковки з орбітальної лабораторією «Тяньгун-1», у космос полетіла перша китайська жінка космонавт Лю Ян. Тривалість польоту склала 12 діб 15 годин 25 хвилин 24 секунди.
Народились 16 червня
1723 - 17 липня 1790, Адам Сміт, англійський філософ Адам Сміт, англійський філософ, економіст, автор теорії трудової вартості ("Дослідження природи і причин багатств народів"). 295 років з дня народження.
1752 - 8 жовтня 1800, Салават Юлаєв, башкирський поет, сподвижник російського бунтівника Ємельяна Пугачова.
1829 - 17 лютого 1909, Джеронімо, вождь апачів Джеронімо, вождь індіанців чірікауа-апачі; понад 30 років очолював боротьбу проти вторгнення США на землі свого племені.
1896 - 18 листопада 1966, Жан Пежо, французький автопромисловець.
1937 - Сімеон II (Саксен-Кобург-Гот), болгарський цар (1943-1946) і політик (62-й прем'єр-міністр Болгарії з 2001 по 2006 рік); син царя Бориса III і царівни Іоанни.
1945 - Йєн Метьюз (Макдональд), рок-музикант (Fairport Convention: Book Song; Matthew’s Southern Comfort: Woodstock; solo: I Survived the ’70s, LP: If You Saw Through My Eyes, Tigers Will Survive, Stealin’ Home, Spot of Interference, Discreet Repeat).
1950 - Мітхун Чакраборті, індійський актор кіно (знявся у 233 кінострічках; «Храм кохання», «Танцюрист диско», «Танцюй, танцюй»).
1951 - Роберто Дюран, панамський боксер Роберто Дюран, панамський боксер; з 1972 по 1990 роки володів титулами чемпіон світу за версіями WBA і WBC у чотирьох вагових категоріях (101-13, 69 нокаутів); вважається кращим легковаговиком 20 століття.
1952 - Олександр Геннадійович Зайцев, радянський фігурист, дворазовий Олімпійський чемпіон [1976, 1980].
1955 - Лорі Меткалф, американська актриса (Небезпечна жінка, Дж.Ф.К., Тихоокеанські висоти, Дядько Бак).
1955 - Артемій Троіцький, російський журналіст Артемій Ківович Троіцький, російський журналіст, музичний критик.
1955 - Анатолій Борисович Чубайс, російський політик, колишній віце-прем'єр уряду Росії.
1968 - Максим Сергійович Покровський, російський музикант, співак («Ногу свело!»), актор. 50 років з дня народження.
1970 - Марічка Бурмака (Марія Вікторівна Бурмака), українська співачка («Розлюби», «Не бійся жити», «Сонцем, небом, дощем»), Народна артистка України (2009).
1971 - 13 вересня 1996, Тупак Шакур, американський музикант Тупак Шакур, американський музикант в стилі "гангста-реп". Пропагуючи насильницький спосіб поведінки, сам двічі опинявся за гратами (1994 і 1995 рр.) і був убитий у вуличний перестрілці.
1975 - Фредерік Кьолер, американський актор (Містер Мама, Поцілунок перед смертю).
Померли 16 червня
1578 - Іван Підкова, козацький гетьман, молдовський господар (1577—78 рр.). 440 років років тому, в 45 років (нар. 1533 р.).
1671 - Степан Разін, селянський ватажок Степан Тимофійович Разін, ватажок Селянської війни в Московії (1670-71 рр.). 347 років тому, в 41 рік (нар. 1630 р.).
1752 - Джозеф Батлер, англійський філософ-мораліст. 266 років тому, в 60 років (нар. 29 травня 1692 р.).
1905 - Герман фон Віссман, німецький мандрівник, дослідник Африки. 113 років тому, в 52 роки (нар. 4 вересня 1853 р.).
1944 - Марк Блох, французький історик, засновник сучасної історіографії, герой антифашистського Руху опору в роки Другої Світової війни. 74 роки тому, в 58 років (нар. 6 липня 1886 р.).
1958 - Імре Надь, угорський політик Імре Надь, угорський політик, двічі прем'єр-міністр Угорщини. 60 років років тому, в 62 роки (нар. 7 червня 1896 р.).
1977 - Вернер фон Браун, американський вчений Вернер фон Браун, німецький вчений-ракетник; працюючи у Німеччині під час Другої Світової війни, створив рактету V-2 ("Фау-2"), працюючи у США, очолював американську ракетну, а потім космічну, програми. 41 рік тому, в 65 років (нар. 23 березня 1912 р.).
2001 - Михайло Андрійович Глузький, російський актор (Кавказька полонянка, Премія, ТАРС уповноважений заявити) українського походження. 17 років тому, в 83 роки (нар. 21 листопада 1918 р.).
2017 - Гельмут Коль, німецький політик Гельмут Коль, німецький політик, канцлер Федеративної Республіки Німеччини (1982-98 рр.). 1 рік тому, в 87 років (нар. 3 квітня 1930 р.).