Цей день в історії - 25 грудня

Цей день в історії - 25 грудня

359-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 6 днів. Іменинники - Олександр, Спиридон (Свирид). У християнському світі відзначають Різдво Христове, на Тайвані - День конституції, в Конго - День дітей, в Анголі і Мозамбіку - День сім'ї.

Головні події

• Різдво Христове, 336

• Карл Великий - імператор Заходу, 800

• Іштван Святий - король Угорщини, 1000

• Свен Вилобородий - перший датський король Англії, 1013

• Україна - республіка рад, 1917

• Розпад СРСР, 1991

Всі події

1 до н. е. - Гіпотетично цього дня у Віфлеємі у Діви Марії від Святого духа народився Ісус, центральна фігура у християнстві. Більшість людей, які вважають себе християнами вірять, що це Бог, який втілився як людина, щоб дати всім людям Спасіння. Згідно з мусульманським віровченням є одним з найбільших пророків. Точна дата народження Ісуса достовірно невідомі - за перші два століття нашої ери нема жодної документованої згадки ні про рік, ні, тим більше, про число і місяць народження Ісуса Христа.

336 - Перше задокументоване святкування Різдва у Римі. Саме з цього року римсько-католицька церква щороку відзначає 25 грудня як день народження Ісуса Христа.

СЕРЕДНІ ВІКИ

800 - У Римі папа Лев III коронував франкського короля Карла Великого імператором - з цього дня його повний титул звучав так: "Карл наймилостивіший, величний, Богом коронований, великий миротворець, Римської імперії правитель і милістю Божою король франків і лангобардів". Урочистості з цієї нагоди відбулись у базиліці св. Петра і сам папа, стоячи на колінах, привітав імператора. Карл став другим, після візантійського імператора, хто прийняв цей високий титул, хоча римське право вважало імператорську гідність неподільною.

820 - Під час Різдвяного богослужіння у соборі Святої Софії в Константинополі змовниками вбито Лева V Вірменина. Новим імператором Візантії став звільнений з в'язниці Михаїл II Травл, перший представник Аморійської (фрігійської) династії.

1001 - За підтримки папи римського Сильвестра II короновано Іштвана Арпада, який став першим королем Угорського королівства, отримавши як політичну так і духовну владу.

1013 - Після втечі короля Етельреда Нерозумного і капітуляції Лондона під натиском датчан збори місцевої знаті проголосили короля Данії і Норвегії Свена Вилобородого королем Англії. Він помер всього через п'ять тижнів після сходження на престол і його синові Кануту довелось знову йти війною проти Етельреда, відновленого вітенагемотом на престолі.

1066 - Вільгельм I Завойовник став першим нормандським королем Англії.

1130 - При підтримці папи римського Анаклета I нормандський герцог Рожер II, проголошений у вересні королем Сицилії об'єднав Сицилію і Південну Італію в єдину державу - Сицилійське королівство.

1137 - У Буржі на престол франків коронований Людовик VII Молодий.

1194 - У Палермо на престол Сицилії короновано Генріха VI з династії Гогенштауфенів і його дружину Констанцію, дочку Рожера II, сицилійського короля з роду Отвілів.

1559 - Після смерті Павла IV новим папою під іменем Пій IV обраний Джованні Анджело Медічі. В період його понтифікату закінчився Тридентський собор.

НОВА ІСТОРІЯ

1745 - Пруссія і Австрія завершили другу Сілезьку війну підписанням миру в Дрездені. Прусський король визнав обрання Франца Стефана, чоловіка австрійської ерцгерцогині Марії Терезії, імператором Священної Римської імперії в обмін на отримання Сілезії.

1917 - в Харкові відбувся І Всеукраїнський з'їзд рад робітничих, солдатських та частини селянських депутатів, який проголосив Україну республікою рад та федеративною частиною Російської республіки, а також обрав Тимчасовий ЦВК рад України.

1926 - Після смерті імператора Йошихіто новим імператором Японії став його син Хірохіто.

1933 - Український сатирик Остап Вишня, звинувачений в контрреволюційній діяльності, засуджений до розстрілу, заміненому пізніше десятьма роками тюремного ув'язнення.

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ

1941 - Після семиденної атаки японських військ з моря і суші і захоплення частини території міста, британський гарнізон, що захищав Гонконг, був змушений капітулювати.

1978 - Після багаточисельник прикордонних конфліктів в Кампучію вступили в'єтнамські війська. Метою інтервенції було повалення режиму Пол Пота і створення нового, пров'єтнамського політичного керівництва країни. 7 січня в'єтнамські війська зайняли Пномпень, де було сформовано уряд на чолі з Хенг Самріном. "Червоні кхмери" Пол Пота перейшли до партизанської війни.

1989 - Надзвичайний воєнний трибунал виніс смертний вирок президенту Румунії Ніколае Чаушеску і його дружині Єлені, номінально другій особі країни в період комуністичної диктатури, звинуваченим в особливо тяжких злочинах проти народу - смерті 60 тисяч чоловік, зловживанні владою і переведенні на особисті рахунки в банках Європи 2 мільярдів доларів. Вирок був негайно приведений до виконання - страта Чаушеску відбулась у військових казармах міста Тирговіште. Наступного дня румунське телебачення в двогодинній програмі показало суд над Чаушеску і документальні кадри про злочини, здійснені за 24 роки його правління.

НАШ ЧАС

1991 - О 19-00 по Центральному телебаченню СРСР востаннє виступив Президент Радянського Союзу Михайло Сергійович Горбачов і повідомив, що "... в силу обставин, що склались з утворенням Співдружності Незалежних Держав я припиняю свою діяльність на посту Президента СРСР". Відставка Горбачова фактично означала припинення існування СРСР - о 19-38 на куполі Кремлівського палацу у Москві було спущено прапор Радянського Союзу.

2000 - Трагедією закінчилось святкування різдва у китайському місті Луоянг - в пожежі, яка охоило дискотечний зал, розташований на даху міського торгового центру загинуло 300 чоловік; врядуватись вдалось лише дванадцятьом.

2009 - У Великій Британії відбулась прем'єра фільму «Шерлок Холмс» з Робертом Дауні-молодшим і Джудом Лоу у головних ролях. В 2011 році вийшло продовження фільму — «Шерлок Холмс: Гра тіней».

Народились

1 до н.е. - 0 квітня 33, Ісус Христос, центральна фігура у християнстві - Бог, який втілився як людина, щоб дати всім людям Спасіння; за мусульманським віровченням - один з пророків.

1887 - 3 січня 1979, Конрад Ніколсон Хілтон, американський підприємець, засновник мережі готелів Hilton.

1899 - 14 січня 1957, Хамфрі ДеФорест Богарт, американський актор, премії «Оскар» («Африканська королева» [1951]; «Касабланка», «Мати і не мати», «Сабріна»); на думку Американського інституту кіномистецтва - кращий актор американського кіно.

1918 - 6 жовтня 1981, Анвар ель-Садат, президент Єгипту (1970-81 рр.), лауреат Нобелівської премії миру (1978). 100 років з дня народження.

1925 - 27 квітня 1998, Карлос Кастанеда, американський письменник (Вчення Дон Хуана, Сила тиші).

1927 - 18 березня 2003, Олесь Бердник(Олександр Павлович Бердник), український письменник (Поза часом і простором, Покривало Ізіди, Свята Україна), громадський діяч.

1943 - Ганна Шигула, німецька кіноактриса (Знову мертвий, Лулу, Казанова, Загін "Дельта", Берлін. Александерплац, Одруження Марії Браун). 75 років з дня народження.

1949 - Сіссі (Мері Елізабет) Спейсек, американська кіноактриса, лауреат премії «Оскар» (Дочка щахтаря [1980]; Ріка, Дж.Ф.К., Керрі, Мігранти).

1954 - Енні Леннокс, шотландська співачка (Eurythmics: Sweet Dreams are Made of This, Belinda, Never Gonna Cry Again, Love is a Stranger, Who’s That Girl, Right by Your Side, Here Comes the Rain Again, Sexcrime; дует [з Аретою Франклін]: Sisters; соло: It’s Alright, When Tomorrow Comes); володарка Оскара, Греммі і семи Brit Awards.

1976 - Армін ван Бюрен, нідерландський музикант, діджей («Communication», «Push», «Blue Fear»).

Померли

795 - Адріан I, 95-й папа Римський (772-795 рр.); союзник Карла Великого у війні з лангобардами. 1223 роки тому, в 95 років (нар. 700 р.).

820 - Лев V (Лев Вірменин), візантійський полководець, імператор (813-820 рр.); походив із знатного вірменського роду Арцруні. 1198 років тому, в 45 років (нар. 775 р.).

1156 - Петро Високоповажний, французький богослов, монах-бенедектинць. 862 роки тому, в 62 роки (нар. 1094 р.).

1635 - Самюель де Шамплен, французький мандрівник і гідрограф; засновник і губернатор перших французьких поселень у Канаді (Квебек). 383 роки тому, в 68 років (нар. 3 липня 1567 р.).

1921 - Володимир Галактіонович Короленко, російський письменник (Сон Макара, Сліпий музикант). 97 років тому, в 68 років (нар. 27 липня 1853 р.).

1938 - Карел Чапек, чеський письменник ("Війна з саламандрами", "Засіб Макропулоса"); "хрещений батько" терміну "робот". 80 років років тому, в 48 років (нар. 9 січня1890 р.).

1977 - Чарльз Спенсер Чаплін, англійський актор, режисер, сценарист, композитор ("Золота лихоманка", "Вогні великого міста", "Волоцюга", "Нові часи", "Великий диктатор"), один із засновників кінокомпанії United Artists, лауреат премії «Оскар» за внесок у кіномистецтво (1971). 41 рік тому, в 88 років (нар. 16 квітня 1889 р.).

1989 - Ніколае Чаушеску, перший президент Румунії (1974-89 рр.), генеральний секретар компартії Румунії (1955-89 рр.). 29 років тому, в 71 рік (нар. 26 січня 1918 р.).

2016 - Джордж Майкл (Георгіос Кіріакос Панайоту), англійський поп-співак (Wham!: Wake Me Up before You Go-Go; соло: Careless Whisper, Faith, Kissing A Fool, I Want Your Sex, Older). 2 роки тому, в 53 роки (нар. 25 червня 1963 р.).