118-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 248 днів. Іменинники — Антон (Антоній), Євстафій (Євстахій, Остап), Іван, Мартин. У Того відзначають День незалежності, в Сьєра-Леоне — День незалежності, у Південній Африці — День свободи, а у США — День садження дерев.
Головні події 27 квітня
• Володимир Мономах — великий князь київський, 1113
• Загибель Фернана Магеллана, 1521
• «Нова гармонія» Роберта Оуена, 1825
• Квітнева революція в Афганістані, 1978
Всі події 27 квітня
631 • На 18-у місяці правління вбито 9-літнього шаха Ардашира III. Новим правителем Держави Сасанідів став узурпатор Фаррухан Шахрвараз, колишній полководець Хосрова II.
1113 • Переяславський князь Володимир Всеволодович (Мономах), прийнявши пропозицію місцевої знаті посісти київський престол, прибув до міста, де його урочисто зустріла делегація на чолі з митрополитом Никифором. Завдяки здібностям дипломата та полководця і за допомогою численних шлюбів своїх синів, дочок та онук, за правління Володимира Мономаха та його сина Мстислава, Русь пережила останній у своїй історії період єдності.
1289 • Єгипетський султан Кілаун аль-Альфи захопив Тріполі (Ливан), що привело до падіння останнього з чотирьох міст-держав хрестоносців, створених на території Леванта після Першого хрестового походу.
1296 • Поблизу шотландського міста Данбар відбулась битва між між англійськими військами під проводом Едуарда I та шотландськими силами під керівництвом Іоанна I. У результаті поразки Шотландія опинилась під владою англійців.
1509 • Папа римський Юлій II, невдоволений захопленням Венецією папських міст Рімімні та Фаєнца в 1503 році, оголосив про тимчасове відлучення Венеції від церкви. Влада республіки заборонила публікувати папський інтердикт на всіх своїх територіях.
1521 • На філіппінському острові Мактан у сутичці з туземцями загинув 41-річний португальський мореплавець Фернан Магеллан. Першу навколосвітню експедицію, три чверті якої вже було здійснено, закінчив його заступник Хуан Себастьян Елькано. В результаті цього плавання було остаточно доведено, що Земля має форму кулі.
1522 • У ході Ітілійської війни біля Бікокки північніше Мілана відбулась битва, в якій французько-венеційська армія зазнала поразки від папсько-іспано-імперських військ.
1565 • Іспанський конкістадор Мігель Лопес де Лагаспі у супроводі 400 озброєних солдатів прибув на Філіппінські острови і заснував Сан-Мігель — перше іспанське поселення на Філіппінах (нині — місто Себу).
1597 • У Гринвічі в день святого Георгія на святкуванні на честь ордена Підв'язки, на якому була присутня королева Єлизавета I, відбулась прем'єра п'єси Вільяма Шекспіра «Віндзорські насмішниці».
НОВА ІСТОРІЯ
1746 • У битві біля Каллоден-Мора шотландські повстанці під керівництвом претендента на англійський престол Карла Едуарда Стюарта були розбиті англійськими військами, на чолі яких стояв Вільям Август, брат англійського короля Георга II. Це було останнє повстання католиків, що зберегли вірність династії Стюартів, проти Ганноверської династії, яка правила Британією з 1714 року. Незважаючи на підтримку короля Франції Людовика XV, 26-річний Едуард, внук короля Якова II, вигнаного з країни під час "Славної революції", втратив усі шанси на англійський престол.
1773 • Англійський парламент прийняв «чайний акт», який дозволяв майже збанкрутілій Ост-Індській компанії завезти у північно-американські колонії півмільйона фунтів чаю з мінімальним митом. Це привело до монополізації чайної торгівлі на американському ринку, що викликало протести колоністів і, після прийнятих Великобританією жорстких заходів, до війни за незалежність.
1810 • Людвіг ван Бетховен написав фортепіанну п'єсу «Багатель № 59». Вона була опублікована лише в 1865 році німецьким музикознавцем Людвігом Нолем, який дав п'єсі її сучасну назву — «До Елізи».
1825 • Поселенці комуни «Нова гармонія» Роберта Оуена в штаті Індіана (США) прийняли конституцію, яка визначала правила співжиття громади і мала стати "комуністичною колонією"; було також сформовано орган місцевого саморядування, які опікувались освітою, наукою, літературою, економікою, торгівлею, сільським господарством.
1848 • Спеціальним декретом уряду Другої Французької республіки рабство заборонене у французьких колоніях — за державний кошт раби були примусово викуплені у їх власників і оголошені віьними людьми.
1865 • Через декілька днів після закінчення громадянської війни поблизу Мемфіса на Міссісіпі вибухнув пароплав «Султана», на борту якого знаходилось біля 2100 пасажирів. 1700 з них, в основному ветеранів армії Півночі, що повертались додому з полону, загинули. Це найбільша аварія в історії судноплавства в США.
1906 • У Петербурзі вийшов з друку перший номер щотижневика «Український вісник», названого так за аналогією з першим щомісячним літературно-художнім, науковим та суспільно-політичним журналом на Лівобережжі, який виходив при Харківському університеті з 1816 по 1819 роки.
1908 • У Лондоні почались перші змагання IV Олімпійських ігор. У змаганнях з 22 видів спорту взяло участь 2008 спортсменів, більше, ніж в усіх попередніх Олімпіадах разом взятих, з 22 країн.
НОВІТНЯ ІСТОРІЯ
1940 • За наказом Генріха Гімлера поблизу Кракова (Польща) створено концентраційний табір Освенцим (Аушвіц). Він став першим концтабором, призначеним для масового знищення людей. За оцінками спеціалістів, у Освенцимі за роки Другої світової війни було вбито від 1 до 4-х мільйонів людей.
1941 • Німецькі війська увійшли в столицю Греції Афіни. До 11 травня вся континентальна частина країни і всі острови, крім Кріта, були окуповані німцями. В ході протистояння німецьким та італійським окупантам загинуло близько 16 тисяч греків. Греція була звільнена лише в 1944 році силами британських військ.
1945 • У містечку Донго, провінція Комо, при спробі втечі під виглядом німецького солдата італійськими партизанами заарештовано керівника фашистської Італії Беніто Муссоліні.
1956 • Рокі Марчіано, чемпіон світу у надважкій ваговій категорії, залишив професійний ринг. За час своїх виступів він провів 49 боїв і в усіх отримав перемоги (43 нокаутом). Титул чемпіона світу він захищав шість разів, причому три рази — у боях з попередніми чемпіонами.
1959 • Мао Цзедун залишив пост глави уряду, щоб повністю зосередитись на партійній роботі. Головою КНР обрано Лю Шаоци.
1960 • Лі Син Ман, вчетверте з 1948 року обраний президентом Південної Кореї, вимушено подав у відставку через масові заворушення, викликаних авторитарними методами його правління. Після його зміщення було проголошено Другу Республіку на чолі з прем'єр-міністром Чан Мьоном, яка проіснувала лише рік.
1960 • Частина Тоголенду, колонії Франції, стала незалежною Республикою Того.
1961 • Велика Британія визнала незалежність С'єрра-Леоне.
1963 • Лідер Кубинської революції Фідель Кастро Рус прибув з першим візитом до Москви. В ході візиту, що тривав більше місяця, Кастро задекларував приналежність Куби до світового соціалістичного табору і підписав угоди по товарообміну з СРСР на умовах довготривалого пільгового кредиту.
1978 • В ході Квітневої революції військові частини, які знаходились під впливом Народно-демократичної партії Афганістану, за підтримки танків та авіації захопили Кабул і усунули від влади першого президента країни Мухаммеда Дауда, вбивши його і всю його родину. Через кілька днів Афганістан було проголошено демократичною республікою на чолі із Головою Революційної ради Нур Мухаммедом Таракі і взято курс на побудову соціалізму.
1981 • Компанія Xerox анонсувала вихід інформаційної системи STAR 8010, першого масового комп'ютера з мишкою і графічним інтерфейсом. Система мала 385 КБайт оперативної памяті, вінчестер на 40 МБайт, комплектувалась монітором і могла працювати в локальних мережах. Однак новий продук Xerox, на розробку якого було затрачено 9 років і 50 мільйонів доларів, виявився вкрай непопулярним головним чином через свою надвисоку ціну — 16,5 тисяч доларів. Та й миша, вперше продемонстрована Дагласом Енгельбартом у Стенфордському науковому центрі в 1968 році, стала популярною лише через три роки, коли з'явилася в комплекті з Apple Macintosh.
1987 • Міністерство юстиції США заборонило приватний візит до країни президента Австрії і колишнього Генерального секретаря ООН Курта Вальдхайма в зв'язку з його причетністю до депортації євреїв під час Другої світової війни.
НАШ ЧАС
1992 • У Белграді прийнято конституцю нової держави — Сербія та її єдиний союзник Чорногрія проголосили створення Федеративної Республіки Югославія, котра змінила вже неіснуючу Соціалістичну Федеративну Республіку Югославію, з якої вийшли Словенія, Хорватія, Боснія і Герцеговина та Македонія. Територія нової федерації склала 102 тисячі км2, чисельність населення — 10 мільйонів чоловік. Країна проіснувала до лютого 2003 року, коли трансформувалась у ще одне державне утворення — Сербію і Чорногорію.
1992 • Україна і 12 інших колишніх радянських республік стали членами Міжнародного валютного фонду і Світового банку.
1993 • У Сінгапурі вперше після 1949 року відбулась зустріч представників Китайської Народної Республіки і Китайської Республіки (Тайвань) на вищому рівні.
1995 • Верховна Рада прийняла постанову про заснування ордену Богдана Хмельницького. Ухвалена Президентом Леонідом Кучмою 3 травня того ж року, ця відзнака стала першою державною нагородою незалежної України, призначеною для нагородження громадян України за особливі заслуги у захисті державного суверенітету, територіальної цілісності, у зміцненні обороноздатності та безпеки України. Вперше вручення ордена III ступеня відбулося 7 травня 1995 року.
1997 • У Техасі військове угруповуваня під назвою "Республіка Техас", захопило двох заручників і умовою їх звільнення поставило надання незалежності від США штату Техас. На наступний день заручники були звільнені, а керівники групи Річард Макларен та Роберт Отто згодом були засуджені до 99-и і 50-и років ув'язнення.
2014 • Під час церемонії канонізації понтифіків, яка відбулася у Ватикані, папа римський Франциск оголосив святими своїх попередників Івана XXIII і Івана Павла II. папа римський Іван XXIII (Анджело Ронкаллі), який помер у червні 1963 року, був беатифікований Іваном Павлом II 3 вересня 2000 року, а самого Івана Павла II (Кароль Войтила), який помер 2 квітня 2005 року, проголосив блаженним його наступник на папському престолі Бенедикт XVI за рекордний термін — уже 1 травня 2011 року.
Народились 27 квітня
1791 — †2 квітня 1872 • Семюел (Фінлі Бріз) Морзе, американський художник-портретист, педагог і винахідник у галузі телеграфії (телеграфний апарат — 1837, телеграфна азбука — 1838).
1822 — †23 липня 1885 • Улісс Сімпсон Грант, 18-й президент США (1869-77), головнокомандуючий армією Півночі в роки громадянської війни в США (1861-65 рр.).
1896 — †29 квітня 1937 • Воллес Х'юм Карозерс, американський хімік, винахідник (творець першого синтетичного полімеру — нейлону).
1899 — †22 березня 1994 • Волтер Бенджамін Ланц(а), амерканський картикатурист, мультиплікатор («Кролик Освальд», «Дятел Вуді»). 125 років з дня народження.
1927 — †25 червня 1999 • Євген Олександрович Моргунов, російський актор ("Самогонники", "Пес Барбос і незвичайний крос", "Операція "И", "Кавказька полонянка", "Петровські ворота").
1932 • Анук Аме (Франсуаза Соря Дрейфус), французька актриса ("Лола", "Солодке життя", "Чоловік та жінка"). Сьогодні 92-а річниця.
1937 — †2 березня 1992 • Сенді Денніс, американська актриса, лауреат премії «Оскар» ("Хто боїться Вірджинію Вульф" [1966]; "Екзекуція").
1938 — †21 листопада 2015 • Роберт «Шериф» Фостер, американський боксер, абсолютний чемпіон світу в напівважкій вазі (1968-70, 1972-74 рр.), чемпіон світу в напівважкій ваговій категорії (WBC: 1968-74 рр.; WBA: 1968-70, 1972-74 рр.).
1944 • Куба Гудінг, американський співак в стилі ритм-енд-блюз; батько актора Куби Гудінга-молодшого. Сьогодні 80-а річниця.
1951 • Пол "Ейс" Фрешлі, американський рок-музикант (Kiss: "Rock and Roll All Nite", "Beth", "Forever", "I Was Made for Lovin’ You"). Сьогодні 73-а річниця.
Померли 27 квітня
823 • Аль-Вакіді, ісламський історик («Книга походів», «Завоювання Сирії»). Пом. 1201 рік тому у 76 років (нар. 747 р.).
1404 • Філіп II (Філіп Сміливий), герцог Бургундії (1363-1404 рр.) з династії Валуа; син французького короля Жана II Доброго. Пом. 620 років років тому у 62 роки (нар. 17 січня 1342 р.).
1463 • Ісидор, митрополит Київський і всієї Русі (1433—1458 рр.), богослов, учасник Флорентійського собору, активний прихильник унії з Римо-католицькою церквою. Пом. 561 рік тому у 78 років (нар. 1385 р.).
1794 • Джеймс Брюс, шотландський мандрівник і письменник; першим з європейців виявив витоки Блакитного Нілу (1770). Пом. 230 років років тому у 64 роки (нар. 14 грудня 1730 р.).
1882 • Ральф Валдо Емерсон, американський письменник, поет, філософ, родоначальник трансцеденталізму. Пом. 142 роки тому у 79 років (нар. 25 травня 1803 р.).
1904 • Михайло Петрович Старицький, український письменник, театральний і культурний діяч. Пом. 120 років років тому у 64 роки (нар. 14 грудня 1840 р.).
1972 • Кваме Нкрума, прем'єр-міністр (1957-60 рр.), президент Гани (1960-66 рр.), скинутий в результаті військового перевороту; ідеолог панафриканізму і "африканського соціалізму". Пом. 52 роки тому у 63 роки (нар. 21 вересня 1909 р.).
1998 • Карлос Кастанеда, американський письменник (Вчення Дон Хуана, Сила тиші). Пом. 26 років тому у 73 роки (нар. 25 грудня 1925 р.).
2007 • Мстислав Леопольдович Ростропович, російський віолончелист, композиторor, диригент. Пом. 17 років тому у 80 років (нар. 27 березня 1927 р.).
2007 • Кирило Юрієвич Лавров, російський актор (Склянка води, Кольє Шарлотти, Бандитський Петербург, Майстер і Маргарита). Пом. 17 років тому у 82 роки (нар. 15 вересня 1925 р.).
2009 • Євгенія Семенівна Мірошниченко, українська оперна співачка; Народна артистка України (1958). Пом. 15 років років тому у 78 років (нар. 12 червня 1931 р.).