Цей день в історії - 30 березня

Цей день в історії - 30 березня

89-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 276 днів. Іменинники - Макар, Олексій. Міжнародний день захисту Землі.

Головні події 30 березня

• Сицилійська вечірня, 1282 • Продаж Аляски, 1867 • Помер Дмитро Донцов, 1973 • Замах на президента Рейгана, 1981

Всі події 30 березня

1282 - На Великдень на Сицилії спалахнуло повстання проти влади Карла I Анжуйської, який правив островом з 1266 року. Протягом шести тижнів, три тисячі французьких чоловіків і жінок були вбиті повстанцями і король Карл втратив контроль над островом.

Нова історія

1791 - Національні збори Франції законодавчо затвердили визначення метра: одна сорокамільйонна частина довжини паризького меридіана. Під час правління Наполеона метрична система набула поширення по всій Європі. У 1889 році із платино-іридієвого сплаву було виготовлено точний міжнародний еталона метра.
1814 - Війська Шостої антинаполеонівської коаліції у складі російських та прусських корпусів атакували й після запеклих боїв увійшли в Париж. Битва за Париж стала однією з найкривавіших для союзників, які втратили за один день боїв понад 8 тисяч солдат (з них понад 6 тисяч росіян) і останньою в кампанії 1814 року, після якої імператор Наполеон зрікся влади.
1842 - Американський лікар Кроуфорд Вільямсон Лонг з міста Джефферсон (штат Джорджия) вперше у лікувальній практиці застосував ефір як анестезуючий засіб при видаленні пухлини на шиї пацієнта.
1856 - У Парижі представиниками Росії, Великобританії, Франції, Туреччини, Сардинії, Австрії та Прусії підписано мирний договір, що завершив Кримську війну 1853—1856 рр. Поразка Росії ослабила її вплив на Балканах і повністю змінила міжнародну обстановку в Європі, знищивши європейську систему, що спиралася на віденські трактати 1815 року.
1858 - Хаймен Ліпмен з Філадельфії отримав патент на олівець з гумкою на торці.
1867 - У Вашингтоні підписано договір, за яким Росія по ціні 1,9 цента за акр продала США Аляску, Алеутські острови та острови у Беринговій протоці. Загальна сума угоди склала 7,2 мільйонів доларів золотом, що в цінах 2009 року становить 109 мільйонів.
1863 - Датський принц Вільгельм Георг з династії Глюксбургів обраний королем Греції під іменем Георг I.
1870 - Набула чинності 15-а поправка до Конституції США, котра забороняла дискриминацію за расовою ознакою при наданні виборчого права.
1885 - Після того, як російська армія захопила афганську територію на південь від річки Амудар'ї між російськими і британськими військами відбулась битва на Кушці. Цей інцидент поставив Росію на межу війни з Великобританією, яка була відвернена зусиллями дипломатів, які отримали від представників російського царя запевнення в намірах поважати в майбутньому територіальну цілісність Афганістану.
1917 - Тимчасовий уряд Росії визнав право Польщі на незалежність.
1930 - В Німеччині до влади прийшов уряд рейхканцлера Генріха Брюнінга, представника католицької партії "Центр", дії котрого фактично сприяли встановленню в країні фашистської диктатури.

Новітня історія

1939 - Німецький льотчик-випробувач Ганс Дітерле на винищувачі Heinkel He 100 встановив світовий рекорд швидкості польоту - 746,6 км/год. Рекордний політ був зроблений за допомогою спеціальної версії двигуна DB 601, потужністю 2010 кВт (2700 к.с.) і мав термін служби всього 30 хвилин.
1941 - Німецький корпус "Afrika" під командуванням генерала Ервіна Роммеля провів у Лівії першу атаку на англійські позиції.
1944 - В ході Другої світової війни розпочались союзні бомбардування Нюрнберга. Уздовж східного узбережжя Англії вилетіло 795 літаків. Біля берегів Бельгії і Нідерландів німецькі винищувачі збили 95 бомбардувальників - найбільші втрати бомбардувальної авіації за роки Другої світової війни.
1945 - Радянські війська вступили на територію Австрії.
1946 - Військова поліція союзних військ арештувала у Франкфурті близько тисячі нацистів, котрі намагались відновити діяльність фашистської партії.
1946 - Церемонія вручення «Оскарів» вперше транслювалась по радіо.
1948 - Керівник Радянського Союзу Йосиф Сталін розпорядився блокувати всі дороги і залізниці, що сполучали Берлін з Західною Німеччиною. Повну блокаду Берліна було введено 24 червня.
1954 - Після п'яти років роботи у Торонто запущено в дію перший канадський метрополітен - лінію з чотирьох станцій. Сьогодні маршрут Yonge-University-Spadina - найзавантаженіший напрямок у Торонто, довжиною 30 км з 32 станціями.
1972 - Великобританія ввела пряме правління у Північній Ірландії.
1972 - Розпочалась одна з найбільших операцій В'єтнамської війни - в ході операції «Нгуєн Хює» на трьох фронтах перейшли в наступ 10 дивізій і 20 окремих полків північнов'єтнамської армії. Він тривав до червня, однак зазнав невдачі - полоненими, пораненими і вбитими комуністична Північ втратила близько 100 тисяч чоловік; втрати Південного В'єтнаму склали до 60 тисяч чоловік.
1973 - У Монреалі (Канада) на 89-році пішов з життя Дмитро Донцов, журналіст, літературний критик і політичний діяч, який пройшов еволюцію від ортодоксального марксиста до інтегрального націоналіста, який вірив у месіанську роль українського народу, що стоїть в обороні європейської цивілізації від азійського імперіалізму Росії.
1976 - Формальний початок музичного панк-руху - в одному з лондонських клубів у присутності 50 чоловік відбувся перший концерт групи The Sex Pistols.
1981 - 25-річний Джон Хінклі здійснив замах на президента США Рональда Рейгана коли той виходив з вашингтонського готелю Hilton. Схоплений на місці злочину Хінклі пояснив свій вчинок бажанням справити враження на актрису Джоді Фостер, яка зіграла в фільмі "Таксист", головний герой якого намагається вбити сенатора. Після тригодинної операції Рейган вийшов на роботу вже через два тижні, а Хінклі наступного року був визнаний судом психічно хворим і неосудним.
1987 - Картину Вінсента ван Гога "Соняшники" продано за рекордну суму - 39,85 мільйонів доларів. В 1987 році її було продано вже за 40,3 мільйона, а в 1997 році з'явилась інформація, що ця картина, куплена японською страховою компанією, - підробка.
1990 - Естонія заявила про початок підготовки виходу зі складу СРСР.

Наш час

1992 - На 64-й церемонії вручення нагород Американської кіноакадемії найкращою картиною визнано "Мовчання ягнят" з Джоді Фостер і Ентоні Хопкінсом у головних ролях (вони отримали "Оскарів" як кращі актриса і актор). Режисер стрічки Джонатан Демм також став лауреатом. Джек Паланс (Володимир Палагнюк) отримав «Оскара» за виконання кращої чоловічої ролі другого плану у фільмі "Міські ошуканці", Мерседес Руйль - за кращу жіночу епізодичну роль ("Король рибалок"). Номінований у шести категоріях "Термінатор 2: судний день" отримав чотири нагороди за кращий звук, кращі звукові ефекти, кращі відеоефекти і кращий грим.
1995 - Папа римський Іван Павло II випустив свою одинадцяту енцикліку, в котрій він засудив аборти і евтаназію як злочини проти людства, котрі не повинні бути легалізовані.
1998 - Британська компанія Rolls-Royce була куплена німецьким автогігантом BMW за 570 мільйонів доларів.
1999 - Югославський лідер Слободан Мілошевич заявив, що досягнення миру неможливе без припинення бойових акцій НАТО; в іншому ж разі його війська готові битись "до самого кінця." НАТО відповіло нарощенням військової присутності на Балканах і новими авіанальотами.
1999 - Суд міста Портленд (штат Орегон) зобов'язав тютюнову корпорацію Philip Morris виплатити 81 мільйон доларів сім'ї померлого від раку легенів, набутого ним внаслідок сорока років куріння сигарет Marlboro.
2008 - 9 нових країн Шенгенської зони (Угорщина, Словенія, Словаччина, Чехія, Польща, Мальта, Латвія, Литва, Естонія) остаточно вступили у безвізовий простір, відмінивши безвізовий контроль в аеропортах.
2017 - Американська приватна компанія SpaceX, яка працює в галузі будівництва космічного транспорту, уперше в історії здійснила повторний запуск та повернення на землю ракети-носія Falcon 9.

Народились 30 березня

1432 - 3 травня 1481, Мехмед Завойовник, турецький султан Мехмед II (Мехмед Завойовник), турецький султан (1444-46, 1451-81 рр.), найбільший полководець свого часу - завоював Константинополь, поклавши кінець існуванню Візантійській імперії, Кримське ханство, Сербію, Морею, Трапезундську імперію, Боснію, Албанію.
1746 - 16 квітня 1828, Франсиско Гойя, іспанський живописець Франсиско-Хосе де Гойя, іспанський живописець і гравер, академік Мадридської Академії наук.
1844 - 8 січня 1896, Поль Верлен, французький поет-символіст ("Романси без слів"), критик ("Прокляті поети").
1853 - 29 липня 1890, Вінсент ван Гог, голландський живописець Вінсент ван Гог, голландський живописець-постмодерніст ("Нічне кафе", "Пейзаж в Овері після дощу"). 165 років з дня народження.
1937 - (Генрі) Уоррен Бітті, американський актор Уоррен Бітті, американський актор ("Бонні і Клайд", "Небеса чекати не можуть"), режисер, лауреат премії «Оскар» ("Червоні" [1981]; "Дік Трейсі", "Багсі Сігал"). Сьогодні 81-а річниця.
1945 - Ерік Клептон, англійський рок-музикант Ерік (Патрік) Клептон, англійський рок-музикант, співак (група Yardbirds), композитор ("Tears from Heaven"), лауреат премії "Гремі" ("Bad Love" [1990], "Unplugged" [1993]). Сьогодні 73-а річниця.
1950 - Роббі Кольтрейн, шотландський актор («Метод Крекера», «Гаррі Поттер», «Монашки в бігах»). Сьогодні 68-а річниця.
1963 - Олексій Михайличенко, український футболіст Олексій Олександрович Михайличенко, український футболіст ("Динамо" Київ), Олімпійський чемпіон (1988), тернер. Сьогодні 55-а річниця.
1968 - Селін Діон, канадська співачка Селін Діон, канадська співачка, лауреат премії "Оскар" ("Титанік" [1998]). Сьогодні 50-а річниця.
1979 - Анатолій Тимощук, український футболіст Анатолій Олександрович Тимощук, український футболіст. Сьогодні 39-а річниця.

Померли 30 березня

1707 - Себаст'єн ле Претр де Вобан, французький військовий інженер, маршал Франції (з 1703 р.); розробив метод стрільби рикошетом, спосіб поетапного штурму фортець, модернізував штик. 311 років тому, в 74 роки (нар. 15 травня 1633 р.).
1912 - Карл Фрідріх Май, німецький письменник, автор численних пригодницьких романів про пригоди на «Дикому Заході» («Віннету», «Вірна Рука», «Скарб Срібного озера»). 106 років тому, в 70 років (нар. 25 лютого 1842 р.).
1973 - Дмитро Донцов, український філософ Дмитро Іванович Донцов, український літературний критик, публіцист, філософ, політичний діяч. 45 років років тому, в 90 років (нар. 30 серпня 1883 р.).
1977 - Лев(ко) Миколайович Ревуцький, український композитор, педагог, автор фортепіанних творів ("Хустина", "Галицькі пісні", "Друга симфонія"). 41 рік тому, в 88 років (нар. 20 лютого 1889 р.).
2002 - Єлизавета (Єлизавета Анжела Боуз-Лайон), англійська королева-матір, дружина короля Георга VI, матір нинішньої королеви Британії Єлизавети II; остання імператриця Індії. 16 років тому, в 102 роки (нар. 4 серпня 1900 р.).
2011 - Людмила Гурченко,  (Карнавальна ніч, Солом'яний капелюшок, Двадцять днів без війни, П'ять вечорів, Вокзал для двох), співачка (Хорошее настроение, Что знает о любви любовь) українського походження. 7 років тому, в 76 років (нар. 12 листопада 1935 р.).
2013 - Валерій Сергійович Золотухін, російський актор («Бумбараш», «Хазяїн тайги») 5 років років тому, в 72 роки (нар. 21 червня 1941 р.).