Останній тиждень видався на ринках доволі спокійним. Шалені гойдалки в NVIDIA закінчились і літо стало поступово захоплювати інвесторів і спекулянтів. Які змогли запастися попкорном і пивом, щоб дивитись дебати між Байденом і Трампом, адже чемпіонат Європи по футболу для них то далека подія, а президентські дебати рідна забава, яка, тим більше, здатна повипливати на ринки і життя набагато більше, ніж будь-який чемпіонат по футболу. Принаймні так тепер можуть думати і вболівальники збірної України, яким вже і не так важливо тепер вечорами вирішувати задачу із зірочкою по пошуку місця, де можна подивитись футбол і де точно буде світло. Самі дебати переконливо виграв Трамп, значно випереджаючи тепер по ставкам на свою перемогу Байдена, що, правда, може стати для нього пірровою перемогою, адже тепер вся американська преса, орієнтована на демократів, почала в голос кричати, що Байдена треба швиденько міняти, бо дідусь таки старий. А час для цього ще є. Унікальність цих дебатів була саме у тому, що вони проходили ще до висунення офіційних кандидатів від партій. І це дуже погана новина для Трампа, адже сам Байден фактично є єдиним кандидатом, якого Трамп може обіграти у фіналі. І умовний губернатор Каліфорнії, класичний красунчик Кен із посмішкою на мільйон доларів (якщо ви бачите такого у геройському голлівудському кіно і він раптом не головний герой, то він точно буде головним негідником), не буде мати негативу, який вирішує все у фінальному двобію. А от токсичність Трампа нікуди не подінеться. То ж єдина надія Дональда тепер на его Джо Байдена.
А ринок у своїй літній кампанії продовжує триматись історичних максимумів. І ранок п’ятниці індекс S&P500 відкриє на рівні 5482 пункта. Де, власне, інвестори і будуть чекати нових даних, як статистичних, так і політичних. Дорожчає останній тиждень і нафта, яка вже підійшла до відмітки у 87 доларів за барель, відроджуючи надію у саудівського принцу побудувати своє величне футуристичне місто у пустелі, бюджет якого раптом довелось скоротити на порядок. Вся справа у нових побоюваннях великої війни на Близькому Сході. Тепер вже між Ліваном і Ізраїлем. Європейські країни активно відкликають своїх громадян з Бейруту, побоюючись, що Хєзбола може вписатися за своїх друзів з Хамасу і тоді стане занадто спекотно навіть для літа в цій частині земної кулі. Про те саме каже і американська розвідка, а останні кілька років навчили, принаймні українців, завжди довіряти попередженням американської розвідки.
А в українському сегменті єврооблігацій вже кілька тижнів триває зростання. І за останні 5 робочих днів суверенні бонди підросли десь на пункт. Незважаючи на те, що ще тиждень тому інвестори встигли розстроїтись через новини з перемовин про реструктуризацію, а українців так само знов встигли налякати дефолтом. Цим загадковим словом, яке під час війни взагалі то мало що означає. А вся справа в тому що у першому раунді перемовин український Мінфін і комітет кредиторів очікувано не домовились. Очікувано, бо, власне, перша пропозиція завжди така, що від неї відмовляються. Тим більше, що над перемовинами стоїть злий коп з МВФ і тисне на український уряд з вимогою списати боргів як можна більше. Що суперечить, звісно, усталеним теоріям змови про те, що МВФ затягує Україну у боргову яму і хоче закабалити онуків сучасних українців, продавши їх в рабство чи то Соросу, якому ще до того часу дожити треба, чи китайцям з арабами, але на то вони і теорії змови, щоб не мати нічого спільного з реальністю. Але потім інвестори придивились уважніше і побачили позитив, а в Україні новини живуть взагалі не більше дня, принаймні якщо це не та новина, яка обростає мемами, дозволяючись ще кілька днів сміятися над розумовими здібностями деяких депутатів. Тим більше, на ринку є приклад Гани, яка тільки нещодавно пройшла реструктуризацію і ії єврооблігації торгуються на рівні 52% від номіналу, що відкриває привабливе порівняння із поточною ціною провідних українських бумаг, де ціна коливається в районі 29% від номіналу.
Так що дефолт відміняється і ринок очікує другу раунду перемовин. Який не обов’язково закінчиться результативно, але має наблизити всіх до рішення. А навіть якщо рішення не буде знайдено, а це також можливо, бо знов таки над душою стоїть МВФ, то все рівно ніякого гучного дефолту не буде і просто продовжать заморозку поточного стану ще довше. До того часу, коли може щось стане ясно. А на внутрішньому ринку всіх здивували данні українського ВВП за 2-й квартал 2024 року. Який несподівано продемонстрував зростання на 6,5%. Навіть незважаючи на те, що з квітня росіяни відновили атаки української енергетики, що вже почало впливати на спроможність бізнесу працювати на всі 100%. Що дало таки приріст економіки поки ніхто не зізнається. Що наводить на думки про те, що такий приріст забезпечило зростання військово-промислової компоненти. Тим більше, не просто так у Києві світло відключали більше ніж в інших містах, посилаючись на якусь загадкову критичну інфраструктуру, якої у столиці значно більше, ніж де інде. Цілком можливо, що просто саме у Києві понакопано під землею багато цікавого, де можна збирати важливі речі для передавання привітів Путіну. І це щось таки працює.
А на валютному і борговому ринку ситуація спокійна. Гривня продовжує коливатись десь коло позначки у 40,5 гривень за долар на міжбанківському ринку. Із помірним спредом у 20-30 копійок з вуличним курсом. Не реагуючи як на відключення світла, так і на виліт української збірної з футболу, які дочасно повертаються по домам вмикати телевізори і дивитись матчі більш успішних команд і роздумуючи над тезою, чи є вони найбільш талановитим поколінням в історії. Принаймні тепер точно відбудеться девальвація очікуваних грошових потоків в Україну від продажу деяких талантів і такого притоку валюти як у випадку з Мудріком ми більше не побачимо. Дурних вже немає, а у босів Челсі закінчились дурні гроші.