"Дух Різдва вже відчувається на фондовому ринку" - Сергій Фурса

"Дух Різдва вже відчувається на фондовому ринку" - Сергій Фурса

І нехай на Вол-Стріт не святкують день Святого Миколая, чи то пак той Миколай у них приїжджає на оленях трохи пізніше і під трошки модернізованим ім ям, але різдвяні свята вже відчуваються в повітрі. Святкові гірлянди, подарунки, підготовка. Іноді, щоправда, на вулицях Мангеттена тепер професійні кілери вбивають топ-менеджерів провідних компаній, але з ким не буває. Так чи інакше, прийшов час різдвяного зростання. І хоч поки що прям такого Санта-клаус раллі не видно, проте позитивний настрій явно домінує на ринках. В результаті, індекс S&P500 в чергове вже обновив історичний максимум, бо зна вже який у цьому році, і закінчує тиждень за крок від нових висот. Ранок п’ятниці індекс S&P500 зустрічає на позначці 6075 пунктів, що на 77 пунктів вище, ніж він був минулого тижня. А хто точно вже святкує і не стримує себе, так це кріптовікі. Якщо, звісно, їх не затримує ФБР за відмивання брудних грошей росіян, наркобаронів чи якихось корупціонерів. Іноді ці затримані навіть умудряються одночасно відмивати російські гроші і приймати участь у тендерах на захист українських обєктів енергетичної інфраструктури, підтверджуючи таким чином тезу, що талановита людина – талановита у всьому.

Біткоїн на цьому тижні вперше опинився вище позначки у 100 тисяч доларів за штуку. На новині, що Трамп хоче призначит головой всемогутнього SEC, комісії по регулюванню ринку цінних паперів, людину, що виступає проти всяких регуляцій. Це можна порівняти з новиною, якби на посаду голови податкової в Україні призначили б Поперешнюка (на щастя, такого поки що не сталось і уповноваженим з питань податкової і митної реформи призначили Смілянського, проте в Україні ж можливо все). Щоправда, ранок п’ятниці біткоїн вже зустрічає на позначці 97,9 тисяч за штуку, але з ким не буває. Волатильність чисто спекулятивних інструментів, таких як кріптовалюта, завжди була і залишиться високою. Трошки оговталось євро, відбивши частину втрачених позицій у долара. На ранок п’ятниці курс тут 1,057 доларів за один євро. І робило це європейська валюта на тлі великих проблем у Франції, де вперше за 60 років відправили у відставку уряд крайнє праві і крайнє ліві, які на диво завжди сходяться в єдиному пориві коли треба робити непопулярні кроки і скорочувати дефіцит бюджета. Як результат, дохідність французького боргу полетіла вгору і тепер особливо немає різниці, чи то ви купуєте борг Греції, чи Франції. К ранку п’ятниці ситуація тут трошки покращилась, а у інвесторів з явилась надія на те, що якись такий бюджет у Франції буде, проте довгострокове вирішення проблеми не проглядається. І як вибиратися з цієї ями поки що незрозуміло. Жити по засобах європейці, схоже, давно розучилися, а будь-які кроки з питань приведення до тями нариваються чи то на диких фермерів, чи то на виступи жовтих жилетів із присмаком червоних партвитків. Добре хіба що то, що французьким фермерам до кордону з Україною далеко.

ОПЕК+, очолюваний Саудівською Аравією, на цьому тижні зробив приємно Путіну і дезавуював усі ті статті у провідних фінансових виданнях, що принц готовий розпочати боротьбу за долю ринку, не шкодуючи і Путіна і свого бюджету. Але свій бюджет, все ж таки, арабам важливий. І цього тижня картель відклав рішення про збільшення видобутку. Щоправда, це не заважає останнім часом нафті з Саудівської Аравії витісняти російську з китайського та індійського ринку, де динаміка купівлі чорного золота явно йде не на користь Путіна і Ко. Але збільшувати видобуток араби виявились не готові на тлі побоювання, що і поточна пропозиція не відповідає економічним реаліям, особливо в Китаї, який з одного боку пробуксовує в економіці, а з іношого – прискореними темпами не тільки сам пересідає на електромобілі, але й пересаджує на них у весь світ, якому байдуже навіть на то, чи слідкує за ними ця китайська машина, аби було дешево. І китайці продають дешево, субсидуючи все, що рухається. Проте навіть таке рішення ОПЕК не змогло відновити зростання цін на нафту. В результаті барель бренту зранку у п’ятницю коштує 72 долари. Ілюструючи, що араби щось знають про ринок і здогадуються про попит. А сам Путін цього тижня виступав на форумі «россия зовет», хоча всім відомо, що якщо Росія когось кличе, то треба тікати. Всіх, хто не втік зібрали в одному залі і хвалились російською економікою, тим більше що всі, хто не втікли, перед цим напряглись і змогли повернути російський рубль до позначки 100 рублів за долар. Чи надовго, то окреме питання. Як і питання ціни, яку за це заплатили. Розмови про чергове підвищення облікової ставки в Росії продовжуються, як і прискорення інфляційних процесів, стимульованих в тому числі девальваційними очікуваннями, які жодним форумом не переб’єш.

Український ринок трохи піддався загальному позитивному настрою і помірно зростав цього тижня. Суверенні єврооблігації в середньому додали 0,5-1,0 пунктів за тиждень. От хто зростає не помірно, так це акції Феррекспо. Які знов летіли в небеса на цьому тижні. Вартість компанії з моменту перемоги у виборах Дональда Трампа виросла майже у тричі. І вкотре доводиться нагадувати, що власником ії є поки що Констянтин Жеваго, а не Ілон Маск чи Дональд Трамп молодший. Хоча чого тільки в світі не буває. Так чи інакше, акції компанії виграють від статусу єдиної української акції на по справжньому ліквідному ринку, куди має доступ великий капітал з усього світу. І для охочих зробити ставку на швидкий мир, яких досі дуже багато, це чи не єдиний доступний актив окрім єврооблігацій. Серед сегменту корпоративних єврооблігацій інвесторів здивували новиною про відхід голови Нафтогазу з компанії, який чомусь відправився керувати загадковим міністерством єдності. Інвестори Чернишова любили, бо Чернишов любив інвесторів і любив, щоб вони його любили. Чому сталось це кадрове призначення так і лишається загадкою, як і мотивація самого Чернишова робити такий кадровий крок, що більше за все нагадує виліт із вищої ліги. Можливо це передвісник справжнього конкурсу на посаду голови правління компанії.

Так само загадкою є і майбутнє цього міністерства. Чи о пак чим воно буде займатись, бо важелів впливу на повернення українців у нього точно не буде (хіба що платити тисячу гривень кожному, хто повертається), а для вирішення проблеми депопуляції і гострого браку робочої сили потрібно займатись проблемою міграції, спрощення цього процесу (отримати право на роботу для іноземця - це якесь пекло) і структурованості, на що вже немає політичної волі, особливо в передвиборчі періоди, запах яких гостро відчувається у повітрі. Гривня на цьому тижні дійшла до своїх максимумів, піднявшись на кілька копійок вище звичайного рівня, після чого знову повернулась гуляти ближче додому. Ранок п’ятниці українська валюта зустрічає біля рівня 41,5 гривень за долар на міжбанку і 41,7 на вулиці. А ринок облігацій продовжує в робочу режимі постачати кошти бюджету. Мінфін тут проводить один успішний аукціон за іншим. І незвичним фаворитом зараз стали тепер облігації з погашенням аж у 2028 році. Що в українських реаліях виглядає як «колись у далекому майбутньому». Проте з допомогою НБУ це далеке майбутнє виглядає привабливим для банків.