"Енергетична «корупція» ставить українців перед обличчям смертельного холоду" - Юрій Ніколов

"Енергетична «корупція» ставить українців перед обличчям смертельного холоду" - Юрій Ніколов

Нарешті мені дали переклад скандальної статті з британського таблоїду «The Sunday Times». Я вам спеціально дам весь текст нижче, щоб ви побачили взірець історії, написаної якимся рукожопом в пошуках сенсаційного стєржня. В заголовку «корупція» і «смерть». В тексті суцільне натягування сови на шкворєнь. Причому кожне окреме речення ще може виглядати як правда. Але купи не тулиться.

Наприклад, що КТимошенко брав 10% відкатів з контрактів на будівництво захисту підстанцій – це брєд. Бо його в цій темі в близько не було. Він був в «Великому будівництві» до вторгнення. І зараз в темі фортифікацій Умєрова. Але не в накриттях. Однак британський рукожоп втягнув його в цю історію. Дибіла кусок. Тепер КТимошенко буде всім показувать це і казать: «Я ж казав, що мене марно звинувачують, шо попало ліплять!»

А насправді захист багатьох підстанцій збудували. І далеко не у всіх контрактах були великі кошториси (по підрядам Держвідновлення ціни окремих об’єктів поки що невідомі).

Більше того, я вам по секрету скажу. Те що остання ракетна атака Путєна минулого тижня не призвела до блекауту – багато в чому заслуга накриттів. Були навіть випадки, коли антишахедні бетонні конструкції рятували від ракет. Мова йде справді про десятки випадків порятунку. І лише про одиниці справді важких влучань. Які вже подолані. А відключення світла, які є тепер – це вже наслідок похолодання і дефіциту електроенергії, який тепер з нами до весни. Чим холодніше буде – тим більше буде відключень. Поки Бог нас любить і тримає температуру не дуже зимову))


Енергетична «корупція» ставить українців перед обличчям смертельного холоду

Нездатність Києва побудувати бункери для електропідстанцій, які захищають їх від російських авіаударів, зробила країну вразливою перед зимою

У секретному місці за межами Києва бригадний генерал спостерігав, як вибухи били по бетонній конструкції, яку його команда з десяти британських військових інженерів, офіцерів розвідки і дипломатів таємно допомагала створювати.

Випробування ракети, описане джерелами The Sunday Times, стало кульмінацією місяців напруженої роботи під постійною загрозою російських авіаударів.

Коли в лютому 2024 року все закінчилося, британські інженери разом із командами з Америки, Німеччини та Японії порадили своїм українським колегам побудувати споруди для захисту енергосистеми України від російського нападу.

Однак дев'ять місяців потому уряд президента Зеленського цього не зробив, на тлі звинувачень у корупції в уряді, яка загальмувала роботу.

Цього тижня (17.11.24) росія завдала найбільших за місяці авіаудари з енергетичної інфраструктури України

Близько 80 відсотків енергетичної інфраструктури України пошкоджено або зруйновано. Без неї сотні тисяч людей проводять до шостої години поспіль у темряві без тепла, світла та проточної води.

Мустафа Найєм, голова агентства, відповідального за захист критично важливої інфраструктури, пішов у відставку у червні на знак протесту проти провалів уряду, заявивши, що проект був навмисно відкладений через відмову Києва виділити кошти, виділені на його реалізацію.

«Працювати було неможливо. Коли ви бачите, що керівництво уряду створює вам штучні перешкоди, це марно», — сказав Найєм, колишній голова Державного агентства України з відновлення та розвитку інфраструктури.

Його агентство запросило 1,4 млрд євро на постачання бункерів, які називають «третім рівнем захисту», для підстанцій. Найєм сказав, що за блокуванням фінансування стояли корисливі інтереси.

«Коли люди в уряді бачать ці мільярди, вони навіть не можуть уявити, що немає ніякого інтересу для людей, які надають ці гроші», - сказав він.

Його команда підозрює, що проект був затриманий через те, що не було виплачено хабара чиновникам в офісі прем'єр-міністра, які тримають у руках фінансові нитки. «Вони [уряд] не платили підрядникам; підрядники зупинили все проекти».

Змінник Найєма Сергій Сухомлін сказав, що підрядники чекали «надто великий прибуток», та його агентство переглядало контракти. Деякі із захисних споруд

"перепроектувалися" для скорочення витрат, додав він. Цього року у Києві випав перший сніг взимку

Адміністрація президента України, канцелярія прем'єр-міністра та міністерство енергетики відмовилися від коментарів.

Підрядники заявили, що намагаються просунутися вперед із будівництвом бункерів, але їм довелося брати кредити для фінансування мінімальногорівня робіт, щоб продовжити будівництво, — і що споруди далекі від завершення. Одна з провідних українських будівельних компаній, які брали участь у контрактах щодо захисту підстанцій, зазнала обшуку з боку посадових осіб, які, за її словами, діяли без ордера, вилучаючи комп'ютери, телефони та документи. Компанія також заявила, що уряд не надав коштів, необхідних для будівництва бункерів.

«Якби було надано необхідне фінансування, ми вже завершили б їх, я впевнений», — сказав Микола Тимофєєв, генеральний директор Automagistral, компанії з будівництва інфраструктури.«Якби третій рівень було завершено вчасно... відключень електроенергії було б набагато менше».

Корупція є основною перешкодою для спроби України вступити до ЄС,Брюссель наголошує на необхідності реформ. «Незважаючи на свої зусилля, вона не готова до вступу; їй потрібні масштабні внутрішні процеси реформ», - сказав Жан-Клод Юнкер, колишній президент Європейської комісії, торік.

На даний момент, щоб запобігти краху своєї енергетичної системи, Україна покладається на захист «першого та другого рівня» з габіонів, що поставляються британцями — примітивних клітин, заповнених камінням, — і великих бетонних захисних арок над землею, а також на ряд передових систем протиповітряної оборони, наданих її західними партнерами.

Якщо Дональд Трамп скоротить допомогу Україні, коли він обійме посаду президента США в січні Києву доведеться нормувати свої ракети ППО, ймовірно, пропустивши більше російських ракет для поразки цілей.

Українська промисловість та постраждала економіка країни, ключові частини плану стійкості, який Зеленський оголосив депутатам України минулого тижня постраждають. Без можливості обігрівати свої будинки, мільйони українських біженців могли б вирушити на Захід.

У вересні, після відключень електроенергії влітку, адміністрація Зеленського організувала звільнення Володимира Кудрицького, виконавчого директора державної енергетичної компанії України, припустивши, що він несе відповідальність за невиконання захисту.

Критики кажуть, що цей крок, а також перестановки в кабінеті міністрів, які його супроводжували, тільки сприяли консолідації влади в руках глави адміністрації Зеленського Андрія Єрмака та його помічників.

Урядові інсайдери кажуть, що один із цих помічників, Кирило Тимошенко, є неформальним воротарем для проєктів будівництва уряду.

Колишній чиновник, який тісно співпрацював з адміністрацією президента, стверджував, що Тимошенко зажадав 10-відсотковий гонорар, компаній вибирати і представляти свої проекти на затвердження.

Колишній чиновник стверджував, що Тимошенко зберігав великі суми «брудних» грошей і роздав ці гроші неофіційним «волонтерам».

Чиновник також сказав, що Тимошенко збиратиме платежі в розмірі 10 000 доларів від компаній, які хотіли б візиту президента під час офіційних поїздок у регіони.

Кирило Тимошенко, якого інсайдери називають посередником у будівельних контрактах, звинувачується у вимаганні хабарів. Його прес-секретар сказав, що він не брав участі в ухваленні рішень щодо будівництва інфраструктури. Представник Тимошенка спростував звинувачення: «Кирило Тимошенко не бере участі в ухваленні будь-яких рішень щодо будівництва об'єктів інфраструктури та не має жодного відношення до процесів фінансування або управління цими проєктами.

Що стосується звинувачень у правопорушеннях, тільки за допомогою офіційного розслідування можна забезпечити об'єктивність і прозоро встановити істину».