"Фінансист з Майамі намагається тихо купити газопровід «Північний потік-2»" - Юрій Ніколов

"Фінансист з Майамі намагається тихо купити газопровід «Північний потік-2»" - Юрій Ніколов

О який фінт ще може бути на дорозі до замир’я між Трампом і Путєним))) Американський бізнес-«пірат» хоче викупити взірваний «Північний потік-2». Вроді як в січні там буде прийматись рішення що з ним робити, тож цей пірат і пропонує викупити його для Америки. Мовляв, якщо він опиниться у німців, чи ще гірше того у рашистів, то вони його тут же включать і будуть качать собі газ з Москви в Берлін і забють хрєн на всіх. А так кнопка буде у США. І саме Трамп тоді визначатиме чи дозволити Путєну качати газ і поновити поповнення казни, щоб уникнути кризи. Мовляв, це і буде стимулом зробити Путєна чутливішим до пропозицій замир’я.

Якшошо, той бізнес-пірат - не проходимець. Він вже був у рішашках з Кремлем – займався викупом активів Ходорковського по дешевці, які потім опинились у «Роснєфті».

В общім, поки це тільки його ідея-пропозиція. І оскільки він оприлюднив її через ЗМІ, то очевидно що точного погодження її Трампом ще не було. І може й не буде.


Ексклюзив | Фінансист з Майамі намагається тихо купити газопровід «Північний потік-2»

Американський інвестор з досвідом укладання угод у Росії звернувся до уряду США з проханням дозволити йому взяти участь у торгах на саботований газопровід «Північний потік-2», якщо він буде виставлений на аукціон у швейцарській процедурі банкрутства.

Стівен П. Лінч два десятиліття займався бізнесом у Москві і тепер хоче купити газопровід, який веде з Росії до Німеччини. Він переконував американських чиновників і законодавців, що американська власність на газопровід надасть важелі впливу на будь-які мирні переговори з Росією, щоб покласти край війні в Україні і служитиме довгостроковим інтересам США.

«Суть в наступному: Це можливість, яка випадає раз на покоління, для американського і європейського контролю над європейським енергопостачанням до кінця ери викопного палива», - сказав Лінч у своєму рідкісному інтерв'ю.

Лінч, який живе в Майамі і зробив великий внесок у президентську кампанію Дональда Трампа, говорив людям, що «хоче стати найбагатшою людиною, про яку ви ніколи не чули», але його зухвалий план виштовхне колишнього волонтера Корпусу Миру в центр уваги громадськості.

Трубопровід довжиною 765 миль був перлиною російської нафтової економіки, з'єднуючи її величезні газові родовища з Європою. Він був завершений до повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році, але так і не був введений в комерційну експлуатацію. Він належить дочірній компанії російського державного газового гіганта «Газпром», яка оголосила про банкрутство у Швейцарії через кілька днів після вторгнення. У вересні 2022 року підводні вибухи зруйнували одну з двох гілок газопроводу. Інша залишилася неушкодженою, але не використовується.

The Wall Street Journal раніше повідомляв, що за диверсією стояла команда українців.

Лінч звернувся за ліцензією до Міністерства фінансів США в лютому, згідно з листом, написаним його юристами з WilmerHale, з яким ознайомився The Wall Street Journal. Ліцензія дозволила б йому вести переговори щодо трубопроводу з організаціями, які наразі перебувають під санкціями США.

У листі йдеться про те, що в січні у швейцарській процедурі банкрутства встановлений жорсткий дедлайн, коли «Північний потік-2» повинен або реструктуризувати свій борг - що, як зазначено в листі, малоймовірно, - або зіткнутися з проблемою ліквідації. Лінч стверджує, що після закінчення війни і для Росії, і для її колишніх клієнтів у Німеччині та Європі буде спокуса увімкнути газопровід, незалежно від того, хто ним володіє.

Лінч успішно купував російські активи задешево, здобувши репутацію одного з небагатьох американських інвесторів, здатних орієнтуватися в неспокійній діловій і політичній обстановці в країні. Він отримав ліцензію Міністерства фінансів на завершення придбання швейцарської дочірньої компанії російського «Сбербанку» у 2022 році, після того, як США наклали санкції на материнську компанію.

Виникали питання щодо зв'язків Лінча з російським урядом.

У цивільному позові про шахрайство стверджувалося, що Лінч і група іноземних інвесторів брали участь у сфальсифікованому аукціоні в 2007 році з продажу активів колишнього нафтового гіганта ЮКОС, який був розпався Росією після того, як компанія була звинувачена в ухиленні від сплати податків. Менеджери голландської дочірньої компанії ЮКОСа стверджували, що інвестори вступили в змову з російськими державними чиновниками, щоб заздалегідь визначити продаж їхньої компанії за фіксованою ціною. Лінч та інші інвестори заперечували ці звинувачення.

У 2019 році британський суддя зняв звинувачення з Лінча та інших інвесторів, написавши, що відповідачі не «виявили жодних ознак нечесності» під час 25-денного судового розгляду.

Лінч говорив людям, що, на його думку, він може купити «Північний потік-2», який оцінюється приблизно в 11 мільярдів доларів, за копійки за долар, за словами людей, знайомих з цим питанням. Він сказав, що багато інвесторів не братимуть участі в торгах через складну геополітику, пов'язану з газопроводом, а серед інших учасників торгів, ймовірно, будуть російські маріонетки, китайські компанії або інші сторони, що суперечать інтересам США.

Група американських сенаторів, а також чиновники Міністерства фінансів і Державного департаменту були проінформовані про план Лінча, кажуть люди.

Представник Міністерства фінансів не відразу відповів на прохання про коментар. Прес-секретар Державного департаменту відмовився від коментарів.

Бізнесмени і колишні урядовці з досвідом роботи в Росії кажуть, що план Лінча стикається зі значними перешкодами, але може набрати обертів, якщо його вдасться використати як фішку в переговорах про мир в Україні після того, як Трамп вступить на посаду. Новообраний президент пообіцяв швидко закінчити війну.  

Під час останніх виборів Лінч пожертвував понад 300 000 доларів комітетам, пов'язаним з Трампом, і Республіканському національному комітету.

57-річний Лінч жив у Москві протягом двох десятиліть, залишившись там після того, як багато іноземців виїхали з країни, коли президент Росії Володимир Путін зміцнив свою владу. Лінч, його чоловік і їхні діти переїхали до Маямі в 2019 році через занепокоєння соціальним середовищем Москви і зростаючими проблемами для громадян США у веденні бізнесу в умовах посилення санкцій, повідомила людина, знайома з цим питанням.

Після двох років роботи в Корпусі миру в Росії Лінч отримав ступінь магістра ділового адміністрування в Уортонській школі в 1998 році. Коли того ж року Росія потрапила у фінансову кризу, Лінч заснував компанію Monte Valle Partners, щоб придбати там проблемні об'єкти нерухомості.

Він отримав один з перших великих успіхів, коли купив у мільярдера Альфреда Таубмана великий проект поруч з московським аеропортом. Більшу частину своєї частки в ньому він продав російським бізнес-партнерам у 2007 році, якраз коли почалася ліквідація ЮКОСа.

Мільярдер Михайло Ходорковський перетворив ЮКОС на нафтогазового гіганта після розпаду Радянського Союзу, але імперія розпалася після того, як Ходорковський посварився з Путіним.

Ідея виставити активи ЮКОСа на торги прийшла до Лінча як «ідея самозаймання», - сказав він у своїх свідченнях у 2018 році у зв'язку з судовою справою у Великій Британії. Багато потенційних покупців не брали участі в аукціоні, вважаючи, що перемогти можуть лише ті, хто має політичні зв'язки. Лінч заявив у своїх свідченнях, що він вірив, що торги будуть конкурентними і справедливими, і що активи можна буде купити задешево.

Лінч і його партнери зрештою придбали активи ЮКОСа на суму понад 2 мільярди доларів зі значною знижкою і продали практично всі активи Deutsche Bank з прибутком. Державний гігант «Роснефть» зрештою поглинув більшу частину активів ЮКОСа.

Деякі друзі Лінча говорили, що він розвивав стосунки з російськими чиновниками, і що без них було б неможливо бути успішним і відкритим бізнесменом-геєм у Москві. Але друзі додали, що їм нічого не відомо про те, що Лінч працював в інтересах Путіна або його найближчого оточення.

Лі Волоський, колишній спеціальний радник президента Байдена і друг Лінча, заявив, що пропозиція Лінча провести переговори про купівлю «Північного потоку-2» відповідає стратегічним інтересам США та їхніх союзників.  

«Адміністрація Байдена і майбутня адміністрація Трампа повинні бути в змозі домовитися про це», - сказав Волоський, який є співголовою судового департаменту Jenner & Block. «Його досвід американського інвестора, який вміло орієнтується в Росії, робить його добре придатним для того, щоб очолити ці зусилля».