Перший номер у списку партії «Слуга народу» Дмитро Розумков у інтерв’ю припустив можливість створення у Верховній Раді нового скликання коаліції з партією «Голос» співака Святослава Вакарчука. Заступник голови партії «Голос» Ярослав Юрчишин заперечив факт об’єднання політсил, але припустив можливість партнерських стосунків зі «Слугою народу». Коаліція між ними відбутися має всі шанси. У перших десятках обох політсил присутні люди, які таку коаліцію будуть активно лобіювати. Мова – про «професійних антикорупціонерів», чия діяльність пов’язана з особою голови «Центру протидії корупції» Віталієм Шабуніним.
Сам факт того, що борці з корупцією ідуть в законодавчу владу можна тільки вітати. Але. «Центр протидії корупції» Шабуніна примудряється просто регулярно потрапляти в скандали. У квітні 2016 р. нардеп Парасюк зажадав від голови Національного антикорупційного бюро припинити повноваження шести членів ради громадського контролю при НАБУ, позаяк ті банально збрехали в своїх автобіографіях. В переліку членів були виконавчий директор Transparency International Ukraine Олексій Хмара, який забув вказати перебування за ґратами за квартирну крадіжку, член правління ЦПК Дмитро Шерембей (висунутий був від Transparency), який забув вказати аж три ходки на зону, й нарешті – голова ЦПК Віталій Шабунін, який не вказав у декларації земельну ділянку придбану у 2014 р. Варто зазначити – той склад Ради громадського контролю при НАБУ формував склад НАБУ і власне за його участі директором НАБУ був призначений Артем Ситник.
Скандал вийшов гучний. Шабуніну і Шерембею довелося терміново уходити з Громадської ради. Наслідком тої історії стало те, що з сайту НАБУ хутко зникли всі автобіографії і декларації членів Ради громадського контролю, а у наступних виборах до Ради не взяв участь жоден член ЦПК.
До речі, варто зазначити. Не так давно користувачі «Фейсбуку» щиро раділи перемозі здобутій партією «Демократична сокира» - їй вдалося провести в Раді громадського контролю при НАБУ рекордну кількість членів своєї партії і дружніх організацій. Не хочу нікого лякати, але на місці «Демсокири» я приготувався би після виборів до серйозних неприємностей. Не для того мати квіточку ростила – коли представники ЦПК з’являться у ВР, склад Ради громадського контролю при НАБУ явно спробують поміняти.
Що таке Центр протидії корупції Шабуніна? Тут я процитую допис журналіста Володимира Бойка: «Насправді, «Центр протидії корупції» - це не громадська організація, хоча він і зареєстрований саме в такій організаційно-правовій формі. Це – конвертаційний центр, що має 20 рахунків в установах банків і який є частиною мережі з кількох юридичних осіб, також зареєстрованих у формі громадських організацій. Це, окрім «Центру протидії корупції», Благодійний Фонд «Пацієнти України», громадська організація «Трансперенсі Інтернешнл України», «Всеукраїнська мережа людей, що живуть з ВІЛ/СНІД» та ще кілька дрібніших псевдо-громадських організацій, юридичний супровід яких забезпечує адвокатське об’єднання «Арцінгер». Це – лобістський корупційний анклав, який займається підкупом українських чиновників і отримує за це винагороду від посольств деяких західних країн та фармацевтичних компаній Європи й США.» Про діяльність «Центру протидії корупції» Володимир Бойко написав серію статей, які я щиро рекомендую почитати – детективи нервово курять. За Бойком, під маркою антикорупційної організації Шабунін з компанією займаються лобізмом інтересів певних фармацевтичних фірм.
Не гребує ЦПК і політикою. Віталій Шабунін став загальновідомим, коли після перших провальних (через мале число учасників) акцій міхомайданчику написав на своєму «Фейсбуці» пост, суть якого зводилася до питання: «Громадяни, що треба зробити аби ви прийшли і підтримали нашу акцію?» Знайомий він також з нинішнім головою АП-ОПУ Андрієм Богданом. Журналісти групи «Бігус-інфо» розкопали, що саме Шабунін організував зустріч Богдана з головою НАБУ Артемом Ситником у неробочий час, зразу після першого туру виборів. Характерно – у той час Богдан був все ще адвокатом олігарха Коломойського, справи проти якого вела НАБУ.
А тепер зважте. В першій десятці списку партії «Слуга народу» представників ЦПК двоє – Галина Янченко і Анастасія Красносельська. У першій десятці списку партії «Голос» з ЦПК пов’язаний лише один кандидат – Олександра Устінова, член правління Центру Шабуніна. Але. Там же присутні Ярослав Юрчишин з Transparency International Ukraine (пов’язаної з ще одним членом правління ЦПК – Шерембеєм) і Ольга Стефанішина, колишній голова фонду «Пацієнти України», яким раніше керував той таки Шерембей. От і скажіть, чи будуть зацікавлені ці люди діяти спільно? Те що Вакарчук – не політик, в питаннях економіки він розбирається слабо, а всі його політичні переконання зводяться до «за все хороше проти всього поганого», очевидно кожному хто подивиться бодай одне ток-шоу за участі Вакарчука. Очевидно – керувати партією «Голос» і визначати її рішення будуть зовсім інші люди. Депутати пов’язані з ЦПК будуть це робити обов’язково. А відтак коаліція "Голос антикорупції" більш ніж реальна.