Грудень — місяць, коли природа завмирає у зимовому спокої, але садівники та городники можуть продовжувати догляд за рослинами, готувати грунт і планувати весняні роботи. Місячний календар допоможе організувати всі дії найбільш ефективно, використовуючи сприятливі фази Місяця для посадки, пересадки, підготовки рослин і догляду за ними.
- 1 грудня. Сьогодні садити та сіяти не рекомендовано. Також під забороною обрізка, щеплення та полив. Натомість можна замульчувати підзимові посіви, працювати з грунтом, обробляти насадження від хвороб та шкідників.
- 2-3 грудня. Полив, окулірування і обрізка небажані. Радимо присвятити час посіву зелені та догляду за рослинами. Зокрема, зробіть щеплення, вкрийте рослини на зиму, проведіть обробку фунгіцидами та інсектицидами.
- 4-5 грудня. Ці дні підходять для роботи з насінням, а також для заготівлі живців. Крім того, місячний календар рекомендує садити під зиму багаторічники, поливати рослини, садити садові крупноміри і підщепи для подальших щеплень. Чудовий час також і для соління капусти. А от окуліровка та пікіровка небажані. Також не варто турбувати коріння рослин.
- 6–7 грудня. В цей період місячний календар радить відмовитись від посадки будь-яких рослин, крім експериментальних. Також не можна займатись поливом, підживленням, окуліруванням. Серед рекомендованих процеду — обробка землі, проріджування густих сходів, пасинкування, пінцирування, обробка від шкідників.
- 8–9 грудня. Гарний час для посадки різноманітних рослин, зокрема, добре висаджувати розсаду. Також можна вносити мінеральні добрива, заготовляти та вкорінювати живці. Проте використовувати хімікати, вносити надміру добрива, рясно поливати, робити окулірування пікірування та обрізку не рекомендовано. Також не варто заготовляти грунтосуміш для розсади.
- 10 грудня. У цей день можна займатись будь-якою діяльністю, проте не можна садити рослини, у яких термін вегетації довший, аніж 3 місяці. Також не варто робити обрізку, пасинкувати, поливати, робити окулірування, підживлювати рослини рідкими добривами.
- 11 грудня. Сьогодні садимо лише рослини з терміном вегетації до 35 днів. Місячний календар радить також розпушувати землю, міняти грунт у кімнатних рослин, робити щеплення, але без окулірування
- 12-13 грудня. Сприятливий період для підготовки насіння, боротьби з бурʼянами, щеплення (крім окулірування), прищипування пагонів. Не можна пересаджувати рослини, турбувати коріння, займатись обрізкою.
- 14 грудня. Чудовий день посадки рослин із сланкими стеблами та рослин, які утворюють вуса. Проте трави садити не бажано. Під забороною також обрізка та прищипування дерев, окуліровка.
- 15 грудня. Для посадки та посіву день несприятливий. Але можна заготовляти дрова, обробляти рослини в теплиці, підживлювати їх.
- 16-18 грудня. Не можна садити ампельні та бульбові культури, застосовувати отрутохімікати, пінцирувати, пасинкувати та обрізати рослини.
- 19 грудня. День ідеально підходить для пересадки рослин, але лише із здоровими коренями. А ось турбувати рослини поділом кореня не варто. Під забороною також полив і підживлення.
- 20 грудня. День не надто сприятливий, тому від посіву варто відмовитись. Також не бажаним є полив та підживлення. Краще зайнятись впорядкуванням та доглядом за тепличними грядками.
- 21-22 грудня. Якщо дозволяє погода, то можна посіяти під зиму виткі ампельні квіти. Також рекомендована санітарна обрізка кімнатних крупномірів. Не радимо працювати з насінням, займатись поливом чи турбувати корені рослин.
- 23–24 грудня. Серед заборонених процедур — щеплення, рясний полив, обприскування по листю. Дні сприятливі для посадки рослин, особливо ампельних квітів, бульбових, коренеплодів.
- 25 грудня. День сприятливий для різних процедур, крім обприскувати по листю, пінцирування, щеплення, пікіровки.
- 26–27 грудня. В ці дні не турбуємо корені рослин, не проводимо рясний полив, прищипування, обрізку, пікірування. Корисно замочувати насіння, прибирати в саду.
- 28 грудня. Садимо рослини, які мають видатну зелену частину. Утеплюємо рослини на зиму. Не можна рясно поливати і обрізати рослини, рубати дерева, копати грунт.
- 29–31 грудня. Присвятіть час підготовці насіння, продовжуйте організовувати укриття для рослин на вулиці, проріджуйте загущені сходи, вносьте добрива та проводьте обробку від грибків. Не варто поливати рослини, копати землю, корчувати пні, а також робити щеплення.