Ринки знову підхопили позитивну хвилю і от другий тиждень поспіль відмовляються з неї злазити. Знов вибравшись до історичних максимумів. На цьому тижні, не зважаючи на продовження валу корпоративної статистики, яка показує усі відтінки усіх кольорів і не тільки сірого, ринками знов рухала макроекономічна статистика. Звісно, американська. Ну і трохи китайська, де уряд придумував викупати нерухомість, яку до того набудували, і яка зараз нікому не потрібна. Комуністична щедрість від безвиході на тлі нових тарифів, які навстановлював старина Байден аби зупинити дешевий китайській імпорт, який зараз запускає по світу Сі, намагаючись використати стару методичку, де написано, що велич Китаю буде побудована на експорті. Ну бо якось з внутрішнім попитом і розвитком внутрішнього ринку не вийшло, бо коли той внутрішній ринок розвивається, то громадяни не тільки споживають, але й свободу починають вимагати, а на це слово у товаришів у Пекіні давно алергія. Найбільший рівень тарифів, до речі, встановлено на китайські електромобілі (100%), що може порадувати як Ілона Маска, який програє конкуренцію китайцям, так і український споживачів, які не цураються купляти дешеві і якісні авто друга Путіна. Також високі тарифи і на сонячні панелі, що також має порадувати українців, для яких сонячні проміні тепер ще й дуже важливе джерело енергії, чия роль значно зростає на тлі прискореної декарбонізації української енергетики на тлі російських обстрілів. Колись така цифра могла здатися космічною, але зараз вдень до 30% української електрики генерується альтернативними джерелами, де домінує сонце. Що, до речі, має поясними мамкіним коспірологам, чому дефіцит електрики виникає і вночі, коли більшість добропорядних громадян має спати.
Але повернимось до американської статистики. Де ринок зробив висновок, що все сходиться і ФРС не зможе не почати опускати ставки цього літа. Ринок думає, що він вже знає, що регулятор буде робити протягом літніх канікул. Спочатку вийшли данні по інфляції і вони були краще очікувань. Хоч інфляція у США і досі залишається вище ніж в Україні, вже другий місяць поспіль. Але динаміка позитивна і це дозволяє думати, що до кінця року інфляція впаде нижче 3%. Паралельно з цим економічна активність, в тому числі американські споживачі, виглядають все більш пригніченими. А значить, подумали інвестори і спекулянти, у ФРС просто не залишиться вибору і вони вимушені будуть знижувати ставки. Цікаво що на цьому тлі вийшла дуже позитивна фінансова звітність рітейлера Walmart - найбільшої торгівельної мережі у світі. Принаймні на думку американців, бо в Китаї чи Індії на якомусь локальному ринку може скуплятися більша кількість людей. Цікаво і тому, що ця мережа вважається магазинами для зубожілих американців. І коли у вас в районі починають будувати Walmart, то вартість нерухомості відразу падає, бо ніхто не хоче жити поряд із простим зубожилим нарідом. І от добрі фінансові результати цієї мережі можуть вказувати як на те, що з американським споживачем все дуже добре. Так і на те, що більше американців почали відчувати те саме зубожіння, що штовхає вас до таких магазинів. Власне, бурхливий розвиток деяких торгівельних мереж в Україні під час війни не дасть збрехати.
Так чи інакше, індекс S&P500 додав біля 80 пунктів за останній тиждень і відкриється у п’ятницю з відмітки у 5297 пунктів. Такий оптимізм на ринках підтягує за собою і нафту, проте, на щастя, не дуже жваво. І баррель бренту торгується нині нижче 84 доларів. І незважаючи всі розмови про скорий паритет, євро відіграв свої позиції. Що, звісно, не дуже радує європейських експортерів, особливо німецьких. Але їх в останні роки мало що радує. Навіть на тлі того, що ціни на газ в ЄС повернулись до рівня 2021 року, забувши вже про Північні Потоки і російські погрози заморозити Європу. А український сегмент єврооблігацій продовжує жити очікуваннями реструктуризації. І трохи рухається вгору – вниз разом з іншими ринками, бо щось же робити треба. А от умов реструктуризації все немає і немає. Мінфін ніяк не вийде зі своєю пропозицією. На внутрішньому ринку несподівано укріпилась гривня. Хоча здавалося б, чого їй укріплятися. Особливо на тлі настирливих побажань донорів курс гривні трохи девальвувати. Тим не менш, міжбанківський ринок зараз на рівні 39,35 гривень за долар. А сірий валютний ринок торгується нижче 40 гривень за долар, магічної психологічної позначки.
Мінфін продовжує штовхати вниз дохідності на первинних аукціонах. Використовуючи момент, коли їм поки не дуже потрібні гроші і можна віджати ринок. Цілком раціональна поведінка. Особливо на тлі рухів Нацбанка по зниженню ставки. Які так само логічно на тлі інфляції, що залишається непристойно низькою в Україні. От на цьому тижні вийшла українська інфляція за квітень. Вона знов знизилась. І знов є нижче очікувань. Продовжують падати ціни на продукти харчування. Більше того, в Україні сталося Великоднє диво. А саме, ціни на яйця падали навіть перед Великоднем, зруйнувавши всі прогнози працівників борщових наборів. В результаті, за рік ціни на яйця впали на 42%. І тут питання, чи то так на пересічну українську курку, особливо на ту, що ниже вільним життям в селі, а не на птахофабриці, впливає тепла погода. Або кількість курей за останні два роки знизилась менше, ніж кількість українців, що живуть в Україні і споживають українські яйця. Щоправда, оскільки падіння фіксується рік до року, то останній аргумент не працює на 100%, адже основний відплив людей стався ще у 2022 році.
А пересічні українці знов згадали, що таке відключення світла. А деякі з них, мають згадувати правила дорожнього руху, щоб розуміти як поводити себе при відключених світлофорах. Якщо колись, в принципі, знали, ці правила, сідаючи за кермо. Добре, що пізньою весною переживати відключення світла стало легше, ніж взимку. Тим більше, багато хто вже підготувався і запасся, як генераторами, так і засобами зробити вечір світлішим чи теплішим, якщо не налаштований на романтику. Саме відключення населення сталося, бо на тлі похолодання те саме населення вирішило, що краще грітися за допомогою девайсів, що споживають електроенергію, ніж вдягати світер, як якись там британці чи німці. І дефіцит в системі значно зріс. Вигрібати тепер довелось не тільки бізнесу, а й населенню. Прогнози погоди кажуть, що в найближчі дні пересічні українці перестануть мерзнути, а отже відключення, які нагадали деякому в тилу, що війна ще йде, мають стати на паузу. До того моменту, поки тепло не перейде у режим «чортова спека, яка набридла», що включить кондиціонери і знов приведе до відключень. В такому циклі і живемо. І єдиним рішенням залишається збільшення тарифів до хоча б якогось принятного рівня, що має змусити пересічних українців економити, а отже знизить дефіцит.