1. З російського ринку цього року можуть піти 25-30 банків.
- Насамперед, залишити рф можуть невеликі закордонні банки, які переважно працювали у роздрібному сегменті чи обслуговували потреби імпортерів.
- Іншими причинами скорочення числа кредитних організацій стане скасування регуляторних послаблень і складності, що продовжуються в економіці.
2. Газпромбанк рф, третій за величиною системно значущий банк, показав найбільше скорочення чистого прибутку з усіх великих кредитних організацій, що відзвітували.
- Чистий прибуток «Газпромбанку» за підсумками 2022 року впав у 10,5 разів і склав 9,1 млрд рублів.
- Слабкий результат отримано на тлі п'ятикратного зростання відрахувань до резервів за кредитним портфелем та коррахунками.
- Цей показник виявився мінімальним за останні 7 років.
3. За підсумками 2022 р. у росії частка позичальників, які мають заборгованість за п'ятьма та більше кредитами досягла 7,1%.
- Частка позичальників із чотирма кредитами зросла до 6,7%; частка позичальників із трьома позиками зросла на 0,5% до 12,6%.
- «Ощадна модель поведінки» населення викликана насамперед високою закредитованістю та відсутністю можливості збільшувати власні витрати.
- Заощадження зосереджені серед незначної групи населення, отже зростання споживчих витрат, якого очікують як економісти, так і товаровиробники, навряд чи видається можливим.
4. З росіян стягнули рекордну кількість донарахованих податків.
- Сума додатково нарахованих платежів з боку Федеральної податкової служби в 2022 році склала 685,7 млрд рублів, що на 81% вище, ніж за весь 2021 (378,6 млрд руб.).
- Зростання податкових стягнень із росіян та бізнесу відбувається на тлі гігантського дефіциту бюджету, спричиненого рекордними видатками держави на війну з Україною.
5. Запчастини та автомобільні товари подорожчали у росії за 2022 рік 22,8%, що змусило автовласників економити на розхідниках.
- У кількісному вираженні обсяг продажу знизився на 5,5%, але зріс через зростання цін у грошах на 16,1%.
- Найсильніше зросли витрати на моторне мастило через побоювання власників машин зіткнутися з дорогим ремонтом після використання олій неналежної якості.
6. Китайський юань замінив долар як найбільш торгована валюта в рф.
- Згідно з даними агентства, зібраними на основі щоденних звітів Московської біржі, юань вперше перевищив долар за місячним обсягом торгів у лютому, а в березні ця різниця стала ще більш помітною.
- До вторгнення обсяг торгів юанем на російському ринку був незначним.
- «Ця зміна відбулася після того, як цього року додаткові санкції торкнулися тих небагатьох російських банків, які зберегли можливість здійснювати транскордонні перекази в доларах та інших валютах країн, які Кремль називає «недружніми». Raiffeisen Bank International, російський підрозділ якого залишається одним з основних каналів міжн ародних платежів у країні, опинився серед кредиторів, на яких посилено тиснули європейські та американські органи влади», - пише видання Bloomberg.
7. Португалія та Чорногорія почнуть відбирати золоті візи, що стали популярними у росіян.
- Португалія в примусовому порядку конвертує всі золоті візи у звичайні посвідки на проживання, і не розглядатиме заявки на золоту візу, подані після 16 лютого 2023 року.
- Звичайні посвідки на проживання можуть бути анульованими за недотримання порядку щодо терміну перебування в країні.
- Власники посвідок зобов'язані проживати щонайменше півроку протягом календарного року, і мають право бути відсутнім у Португалії не більше 8 місяців протягом терміну дії посвідки на проживання.
- Нова адміністрація у Чорногорії також може провести повторну перевірку виданих громадянств за інвестиції.
8. Норвегія ввела новий пакет санкцій проти росії та кремлівського режиму, йдеться на сайті уряду країни.
- До списку санкцій потрапили 87 фізичних та 34 юридичні особи.
- Також розширено заборону експорту товарів подвійного призначення, які можуть використовуватися військово-промисловим комплексом росії.
- Йдеться також про деякі будівельні товари, товари авіаційної промисловості та технології.
9. Литва заборонила росіянам купувати нерухомість у країні.
- Сейм Литви заборонив росіянам і компаніям, що їм належать, купувати нерухомість на території країни.
- Заборона не стосується тих громадян росії, які мають тимчасовий або постійний дозвіл на проживання в республіці, а також тих, хто успадкував майно.
- Після підписання закону президентом республіки обмежувальні заходи діятимуть протягом року до 2 травня 2024 року.
10. Власник бренду віскі Jameson відновив постачання на російський ринок.
- До росії відновили постачання віскі Jameson. Раніше компанія Pernod Ricard припинила продажі у відповідь на російське вторгнення до України.
- Jameson виробляється компанією Irish Distillers, що належить Pernod Ricard. Також вони вироблять інші відомі бренди віски, як Powers і Redbreast.
- За даними Ірландської асоціації віскі, росія була другим за величиною експортним ринком віскі в Ірландії після США.
- Зокрема у 2020 році туди було продано 534 тисяч ящиків віскі, а за результатами 2021 року було збільшено продажі на 19%.
11. До переліку спонсорів війни вже внесли 24 тисячі осіб – НАЗК.
- «Будь-яка іноземна компанія, яка продовжує працювати у російській федерації, спонсорує убивства українців. НАЗК з перших днів війни на пропозицію МЗС ідентифікує причетних до російської війни. Ми створили найбільшу у світі базу причетних до війни. Це 24 тисячі осіб. В Україні за рахунок функціонування цієї бази накладено санкції на найбільшу в світовій історії кількість осіб», - голова НАЗК.