1. У 2025 році російський автомобільний ринок зіткнеться з обвальним падінням продажів і продовженням зростання цін.
- У 2024 році було продано приблизно 1,6 млн автомобілів, але цього року очікується зниження продажів на 15-20%.
- Основними причинами є підвищення ключової ставки Центробанку, скорочення схвалення кредитів, зростання цін через підвищення утилізаційного збору та ослаблення рубля.
- Прогнозується, що за оптимістичним сценарієм продажі знизяться на 7,9% до 1,47 млн авто, за базовим — на 10,1% до 1,4 млн, а за реалістичним — до 1,31 млн штук, що становить падіння на 14,85% від рівня минулого року.
- Зростання цін триватиме через низьку купівельну спроможність населення та економічний тиск.
2. Сербія розірвала низку контрактів на закупівлю російської зброї.
- Сербія відмовилася від постачання російської зброї через санкції проти москви. Про це заявив начальник генерального штабу республіки Милан Мойсилович.
- Наразі сербська армія може закуповувати лише запчастини до техніки радянського та російського виробництва, які виробляються у багатьох країнах за ліцензією. Однак нову техніку з росії отримати вже неможливо.
- У серпні 2022 року Сербія скасувала закупівлю російських винищувачів, замість яких придбала 12 французьких Rafale за 2,7 млрд євро. Це дозволить замінити старіючий парк МіГ-29.
- За даними SIPRI, експорт зброї з росії за останні п’ять років скоротився на 53%. Як наслідок, росія втратила друге місце серед найбільших експортерів зброї, поступившись Франції.
Частки на світовому ринку:
США — 42% (експорт зріс на 17%);
Франція — 11% (збільшення на 47%);
росія — 11% (падіння на 53%).
- Падіння експорту зброї росією стало наслідком санкцій та глобальних змін на ринку озброєнь.
3. Прем'єр-міністр Фінляндії Петтері Орпо заявив, що кордон із росією залишиться закритим.
- "На жаль, оцінка загрози східного кордону залишається незмінною, через що ми не можемо відкрити кордон", - сказав Орпо журналістам після обговорення питань безпеки на зустрічі з лідерами партій та керівниками парламентських фракцій.
- Він додав, що "тіньовий флот росії - найбільша проблема в Балтійському морі" і що в ЄС та НАТО зараз активно шукають шляхи протидії йому.
4. російська еліта святкувала Новий рік за кордоном.
- Бізнес-джети, пов’язані з російськими чиновниками, олігархами та оточенням путіна, масово літали до країн Близького Сходу та на острови Індійського океану під час новорічних свят.
ОАЕ: Літак Рамзана Кадирова двічі відвідував Об’єднані Арабські Емірати. Джет мільярдера Олексія Рєпіка, яким користується сім’я Путіна, також літав до Дубая і назад.
Мальдіви: 25 грудня туди, через Індію, вилетів літак, пов’язаний із Дмитром Медведєвим. На Мальдівах також побували приватний літак Бориса Ротенберга та корпоративний джет «Сбера», яким користується Герман Греф.
Оман: Звідти досі не повернувся бізнес-джет, пов’язаний із главою Татарстану Рустамом Мінніхановим.
Інші маршрути:
Літаки ексміністра сільського господарства Олександра Ткачова та віцепрем’єра Дениса Мантурова напередодні Нового року відвідували Стамбул.
- російська еліта, попри санкції та кризу, традиційно обирає для відпочинку розкішні курорти та теплі краї.
5. росія продовжує імпортувати лазерне обладнання, розроблене в США та країнах ЄС .
- Західні компанії постачають до рф високоточні лазери для машинобудування та оптичні процесори через треті країни, попри санкції.
- Іспанець Роберто Естевес Родрігес постачав до рф лазери для калібрування металообробних станків виробництва німецької Status Pro.
- Сербська компанія Ags Teh D.O.O. постачала лазери німецької Z-Laser, які використовуються в системах контролю якості.
- Гонконгська Hadsund International Technology експортувала оптичні процесори американської Coherent для 5G/6G, штучного інтелекту та оборонних технологій.
- Ці поставки свідчать про обхід санкцій через треті країни.
6. У 2024 році Європа імпортувала рекордну кількість зрідженого природного газу (СПГ) з росії, попри зусилля ЄС скоротити залежність від російських енергоносіїв, які фінансують військову агресію.
- За даними Rystad Energy, було імпортовано 17,8 млн тонн російського СПГ, що на 2 млн тонн більше, ніж у 2023 році.
- Російський СПГ став другим за обсягом постачань до Європи після США, випередивши Катар. Усього за 2024 рік Європа імпортувала 49,5 млрд кубометрів російського газу через трубопроводи та 24,2 млрд кубометрів у вигляді СПГ.
- Попри заявлені кліматичні цілі, ЄС продовжує купувати російський СПГ, часто через нижчу ціну.
- ЄС планує припинити імпорт російського викопного палива до 2027 року, а з березня 2025 року запровадити заборону на «перевалку» російського СПГ до країн за межами ЄС.
7. Очікується, що цього тижня президент Джо Байден оголосить нові санкції, спрямовані проти російської економіки, намагаючись посилити підтримку військових зусиль України напередодні вступу на посаду Дональда Трампа.
- Одночасно планується виділення додаткових 500 мільйонів доларів військової допомоги для України. Ця допомога включатиме ракети для протиповітряної оборони, боєприпаси класу «повітря-земля» та обладнання для винищувачів F-16.
- Наближення інавгурації Дональда Трампа 20 січня викликає як надії на можливе дипломатичне врегулювання війни, так і побоювання, що такий мир може бути досягнутий за рахунок значних поступок України. Радники Трампа вже висували пропозиції, які передбачають фактичну передачу великих частин української території росії.
- Команда Байдена заявляє, що її мета — зміцнити позиції України на полі бою, щоб підвищити її важелі впливу під час потенційних переговорів із росією цього року.
- Деталі щодо нових санкцій поки що не розкриваються, однак адміністрація Байдена вже повідомляє команду Трампа про свої кроки.
- Таким чином, нинішня адміністрація намагається залишити майбутній владі чіткий план дій у підтримці України та протидії російській агресії.
8. Адміністрація Джо Байдена планує запровадити нові обмеження на експорт чіпів штучного інтелекту (ШІ), що використовуються у центрах обробки даних, з метою унеможливити доступ до передових технологій для таких країн, як Китай та росія.
- Очікується, що ці обмеження, які можуть бути оголошені найближчими днями, стануть завершальним етапом у серії заходів, спрямованих на збереження лідерства США в галузі ШІ та захист національної безпеки.
Нові правила запровадять три рівні обмежень: союзники США отримають безперешкодний доступ до американських мікросхем, ворожим державам буде заблоковано імпорт передових напівпровідників, решта країн світу зіткнеться з обмеженнями на загальну обчислювальну потужність, яку вони можуть отримати.
- Окремі компанії в "нейтральних" країнах зможуть отримати спеціальні ліцензії на використання чіпів ШІ, якщо вони погодяться на дотримання стандартів безпеки та прав людини, встановлених США.
- Це дозволить створити список довірених організацій, які зможуть розвивати ШІ у безпечних умовах.
- Цей крок базується на існуючих заходах, які вже обмежили експорт передових технологій до Китаю та росії, а також намагаються запобігти передачі цих технологій через посередників.
- Це продовження глобальних зусиль США із забезпечення контролю над поширенням технологій ШІ, що набувають дедалі більшої стратегічної важливості.
9. Норвегія збільшила експорт природного газу до Європи у 2024 році, досягнувши рекордного обсягу в 117,6 млрд кубометрів, що на 8% більше, ніж у попередньому році, повідомляє оператор газотранспортної системи Gassco.
- Найбільше поставок було направлено до Великої Британії, обсяг яких зріс на 11%.
- Експорт до Франції збільшився майже на 15% і досяг 16 млрд кубометрів, а до Бельгії зріс на 7%, також склавши 16 млрд кубометрів.
- Поставки до Німеччини та Данії залишилися стабільними — 56 млрд кубометрів.
- Цей історичний показник експорту через норвезький континентальний шельф забезпечив майже третину всього європейського імпорту природного газу та близько 9% загального енергоспоживання континенту.
Більше на https://t.me/Omelyan_News