Колишній голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу в інтерв'ю Euronews назвав Крим «особливим випадком» для Росії та заявив, що «ніхто не вірить, що Україна поверне собі Крим» – маючи на увазі, насамперед, західних політиків, звісно.
Ця заява не була б такою дивною, якби в тому ж інтерв'ю Баррозу не розповідав журналістам, що Володимир Путін, з яким він неодноразово зустрічався під час свого керівництва Єврокомісією, називав Україну «штучною державою», створеною ЦРУ та Єврокомісією, і стверджував, що боротиметься проти її суверенітету.
При цьому повинен сказати, що Баррозу – аж ніяк не єдиний співрозмовник Путіна, з яким він був таким відвертим. Про «штучність» України Путін говорив практично всім своїм західним співрозмовникам – від президента Джорджа Буша-молодшого до федерального канцлера Герхарда Шредера. І я неодноразово чув розповіді про ці його одкровення від західних дипломатів, які працювали в Москві. Просто Баррозу – один із небагатьох відставних західних політиків, хто вирішив розповісти про переговори з президентом Росії.
Але постає питання, чому ж у такому разі саме Крим – «особливий випадок»? Чому тоді не вся Україна, якщо Путін відмовляє їй у державності та суверенітеті і територіальній цілісності? Адже через десять років після початку конфлікту стає очевидним, що Путіна цікавив аж ніяк не Крим, що він від самого початку планував перетворити півострів на плацдарм для окупації українських регіонів, а не на «російську перлину».
На Заході багато хто вірив, що Путін окупує Крим і «заспокоїться», тож найголовніше – це і самим не реагувати надто збуджено, і Україну втримати від спроб не дати Росії захопити півострів. Та й сам Путін чудово усвідомлював, що на Заході до Криму ставляться як до «особливого випадку» – і тому пішов не лише на окупацію, а й на анексію півострова, хоча це рішення викликало побоювання навіть серед його найближчих соратників.
Але висновки, здається, до кінця так і не зроблено. І досвідчений Жозе Мануель Баррозу знову говорить про особливий випадок Криму.