Підсумки тижня в освіті: головні події

Підсумки тижня в освіті: головні події

Президент підписав закон про проведення НМТ-2025. Законом передбачено, що вступні випробування на програми бакалавра включатимуть тестування з чотирьох навчальних предметів. Три предмети НМТ будуть обовʼязковими.

Оприлюднено проєкт Порядку прийому до вишів у 2025 році. Документ містить усю необхідну інформацію про особливості вступу в наступному році, строки та етапи проведення вступної кампанії для майбутніх вступників у бакалаврат, магістратуру та аспірантуру.

МОН знизить вимоги до отримання гранту для деяких спеціальностей. У 2025 році для отримання освітнього гранту студентам, які вступлять на контракт на спеціальності, які мають особливу підтримку, буде достатньо скласти два предмети НМТ на 140 балів.

Перелік вступних іспитів у магістратуру буде розширено. У 2025 році буде розширений перелік вступних іспитів, за результатами яких відбуватиметься конкурсний відбір у магістратуру. Як і раніше усім абітурієнтам необхідно успішно скласти єдиний вступний іспит.

Оприлюднено проєкт Порядку прийому до коледжів у 2025 році. Документ містить інформацію про особливості вступу, строки та етапи вступної кампанії. Вступити до коледжів можуть випускники 9-х, 11-х класів, а також абітурієнти, які вже мають інші рівні освіти.

Шкільний мовний закон має декларативний характер. У Головному науково-експертного управлінні ВР  зазначають, що положенням законопроєкту щодо мовного середовища у школах притаманний декларативний характер та відсутність конкретних механізмів їх реалізації.

Вагу четвертого предмета НМТ буде збільшено. МОН планує заохочувати вступників обирати четвертий предмет НМТ, що буде спорідненим до обраної спеціальності. Механізм буде реалізований шляхом встановлення більших коефіцієнтів для предметів, що мають відповідну профільність.

Вступники в аспірантуру складатимуть новий іспит із знання філософії науки. Охочим вступити в аспірантуру, окрім позитивних результатів єдиного вступного іспиту, необхідно буде отримати результат єдиного фахового вступного випробування з філософії науки.

Норма про мовне освітнє середовище є мертвонародженою, – Бабак. За словами голови освітнього комітету ВР, законодавча ініціатива щодо створення україномовного освітнього середовища в школах не містить механізму реалізації і у разі її ухвалення буде мертвонародженою.

Школи встановлять правила перебування сторонніх осіб на своїй території. Відповідні норми містить законопроєкт про заходи безпеки в школах, який ухвалений парламентом в першому читанні. Метою документа є запровадження обов’язкових заходів безпеки в закладах середньої освіти.

Мовний омбудсмен закликав учителів та школярів тримати мовну лінію оборони. За його  словами, вчителі, учні та їх батьки мають усвідомлювати свою відповідальність за застосування державної мови, оскільки через режим колективної двомовності, сфера освіти залишається в заручниках.

МОН надало роз‘яснення щодо оцінювання учнів 5–8 класів. Міністерство освіти і науки надало роз’яснення щодо використання оновленої системи оцінювання в 5–7 і пілотних 8 класах НУШ. У відомстві наголосили, що користуватися старими критеріями, затвердженими у 2011 році, можна лише у 8–9 класах базової школи.