На фондових ринках був короткий тиждень завдяки американському дню подяки, коли їдять багато індиків, рятуючи життя одному, а також дякують наївним мешканцям американського континенту, які колись нагодували і врятували від голоду групу нелегальних іммігрантів з Європи. Для тих, хто годував, це в результаті закінчилось не дуже добре, проте це вже частина іншої історії. Американські індекси, за ті неквапливі торгові дні, що в них були, встигли вирости на 50 пунктів, проте досі перебувають у пошуку ідей. Індекс S&P500 відкриє торги у чорну п’ятницю на рівні 5998 пунктів. У кого ідей не бракує, так це в Дональда Трампа, який здивував світ своїми ідеями торгових тарифів як покарання за міграцію і поставки фентонілу в США. Найбільше здивувались канадці, на експорт яких майбутній президент США також погрожує накласти мита у розмірі 25%. Адже наврядчи якись канадці при тямі планують незаконно чи законно іммігрувати в США. Налякати мексиканців поки що також не дуже вдалось, хоч Трамп і сказав, що поговорив по телефону з президенткою Мексики і та погодилась закрити кордон. Проте це схоже на попередню історію з фінансуванням стіни, яку також мала взяти на себе Мексика, по словам Трампа, проте якось ні стіни не було, ні фінансування від Мексики.
На цьому тижні перепочивав навіть біткоїн, відмовившись від штурму рівня у 100 тисяч доларів. Світ крипто ринку чекає, чи зможе Трамп реалізувати ще одну свою ідею з стратегічним запасом біткоїна, чи найбільшу фінансову аферу в 21 столітті не пропустить новий голова казначейства, дуже професійний і відомий фінансист, та і інші його колеги. Ключова проблема біткоїну, як і будь-якої бульбашки, що рано чи пізно вона вибухає. І останні платять за всіх. В результаті, задача будь-якого крипто мільярдера якимось чином перетворити свої віртуальні мільярди у біткоїнах на реальні мільярди у доларах США. Продати це все неможливо, бо ринок не витримає. А сидіти і чекати великого вибуху якось також не хочеться. В результаті і з явилась ідея із стратегічним запасом, адже дурником, який заплатить за всіх, має стати бюджет США, що купить невідомо що дуже дорого і дасть закешетись всім друзям Ілона Маска. Ідея проста і геніальна. Але подивимось, чи захочуть платники податків США, яких планує врятувати від надмірних витрат той самий Маск, оплатити банкет крипто мільярдерів.
На фоні кволого тижня на світових ринках найбільшою розвагою було спостереження за російським рублем, який, схоже, піддався на загальну істерію, яку роздувають у Московії навколо супер пупер Орєшніка і уявив себе ракетою, що має летіти. І полетів. Ще на початку тижня російська преса писала, що імпортери вже закладають курс рубля на рівні 115-120 за долар. В результаті, саме цей рівень і визначив для себе ринок, давши рублю волшебний пєндеєль. Природа цього ривка, судячи з усього, лежить у санкціях проти Газпромбанку, які нарешті були введені. Бо цей банк, так чи інакше, був основним каналом, через який хоч якась валюта поступала на російський ринок. Але санкції цю трубу перекрили. І почалось. За тиждень рубль не помітив перешкоду на рівні 100, сходжу пройшов 110 і був зупинений десь біля 116. Судячи з усього, в Москві стався великий гвалт і Центральний Банк був вимушений застосувати надзвичайні заходи, відмовившись в тому числі від власної політики, що практикували роками, для зупинки польоту рубля-орєшніка. Поки що вдалося відігнати рубль нижче відмітки у 110. Чи надовго – питання відкрите. З одного боку, ослаблення рубля має допомагати, в теорії, фінансувати шалений дефіцит бюджету. Бо війна це дуже дорого. З іншого, сприяє інфляції, яка і так в Росії вийшла з під контролю, демонструє ознаки прискорення останні кілька тижнів і є найбільшим викликом в економіці, провокуючи ще й додаткове збільшення облікової ставки. Та і в будь-якому випадку різка девальвація призводить до такого розбалансування економіки, що жоден плюсік у вигляді фінансування дефіциту бюджету на допомагає. Тим більше, що останнім часом нафта і газ вже не домінують у доходах російського бюджету, а одже і вплив девальвації буде помірний. Особливо тієї девальвації, яка виникає через неможливість тих самих доларів, що мають обернутись на більшу кількість рублів, зайти в країну.
В українському сегменті єврооблігацій тиждень був досить спокійний і змін в цінах особливо не зафіксовано. Як і на внутрішньому ринку, де Мінфін продовжує вигрібати банківську ліквідність через розміщення ОВДП. Нарешті президент підписав закон про підвищення податків. Перечекавши більше 40 днів, Зеленський, чомусь, підписав його за два дні до завершення місяця, що могло відправити у справжнє пєкло всіх бухгалтерів країни, які б мали розрахувати податки по іншим ставкам лише за 2 останні дні місяця. Але в останній момент здоровий глузд переміг навіть в офісі президента і публікацію цього закону відклали, зупинивши як свого часу зупиняли Урядовий кур’єр від оголошення Януковича президентом під час Помаранчевої Революції. Судячи з усього, до 1 грудня. Чому його не підписували більше місяця так і залишається загадкою. Разом з тим, підписання цього закону разом із підписанням бюджету зняло останню пересторогу на шляху до наступного траншу МВФ. Бо до цього було обрано незалежних членів наглядової ради Укренерго.
Гривня трошки послабла цього тижня. Нацбанк допустив її зниження до рівня 41,6 на міжбанківському ринку. Цього тижня Путін організував другий великий обстріл української енергетичної системи, намагаючись влаштувати справжню чорну п’ятницю. Цього разу основний удар взяла на себе розподільча система, а не генерація. І деінде навіть спрацював побудований захист. Там де ракети долітали. Причому, судячи з усього, це були дуже підступні ракети. Адже згідно офіційної статистики не збили тільки 9 ракет, але об’єктів, що зазнали уражень, виявилось трошки більше і напрошується висновок, що де не де деякі ракети вражали відразу кілька об’єктів, розташованих один від одних на десятки чи сотні кілометрів. І хоча відключення світла стали більшими, проте вибити систему і довести країну до блекауту у нього в котре не вийшло. Судячи з коментарів експертів, знадобиться не так багато часу, щоб повернутись до мінімального рівня відключень. Хоча повністю без них, звісно, зима українцям не світить. Та і цей масштабний обстріл точно був не останній, бо аж занадто довго накопичували росіяни ракети.