Петро Порошенко опублікував колонку на "Українській правді". Цей текст містить в собі стільки сенсів, що хочу поділитися своїми думками про нього. По суті п'ятий президент охопив текстом три складові. Він змалював поточну ситуацію. Він накреслив першочергові задачі. І він вказав на напрямки розвитку країни після війни. І ще - Порошенко поставив питання владі.
Він, по суті запитав, влада збирається іти цим шляхом? Чи бачить для себе якийсь інший? Відкритим текстом п'ятий президент вказав на небезпеку влади захопитися інструментами воєнного часу і скотитися в авторитаризм зразка путінського. Символічно, що команді "нових облич" на це указує президент, якому дорікали ніби він "забронзовів" - але за якого і не думали перешкоджати роботі патріотичних телеканалів, і який просто передав владу за результатами виборів. Відповідно до демократичних процедур.
Отже.
На початку своєї колонки Петро Порошенко відмітив як зросла підтримка України з боку Заходу і яку еволюцію пережили українці. Знадобився час аби на Заході усвідомили яку реальну загрозу несе путінський неоімперіалізм. У 2014 р. Захід надсилав ковдри, у 2022 - Джавеліни, а зараз передають Петріоти. Не краща ситуація була і в Україні, навіть на п'ятому році війни. Петро Порошенко нагадав про всі гидодтні "війна тому що Порошенко на ній заробляє" - і що ми маємо зараз? П'ятий президент зауважив, як 80% суспільства виступає за втручання держави в діяльність УПЦ МП, але в той самий час досі розслідують кримінальну справу проти Порошенка за Томос.
Проте шлях пройдений чималий. У 2019 р. чимало громадян з гасла "Армія! Мова! Віра!" реготали, тепер команда ЗЕ (яка глузувала з "армовіра") взяла армію і віру на свої знамена. Але не мову - за Порошенка ми бачили розквіт української культури (кіновиробництво, зростання книговидавництва, численні культурні заходи), а за Зеленського лише культурний занепад. Хоча чинний президент - виходець з кіногалузі.
Проте. Петро Порошенко вказав на шлях, яким має іти Україна. Це перемога у війні (а отже ударна робота дипломатії для отримання зброї), це рух до ЄС і НАТО, і це розбудова нової України з новою економікою. Порошенко нагадав, серед іншого, про Вільнюській саміт НАТО у 2023 р. на якому владі треба добитися схвалення поданної заявки на вступ в НАТО.
Щодо напрямку в ЄС, п'ятий президент вказав, що владу вже занесло не туди. Напівзаконні ігри влади навколо Конституційного суду, монополізація телеефіру, спроба вирубити з трансляції патріотичні телеканали - все це ніяк не наближає Україну до ЄС. Навпаки.
Петро Порошенко зауважив, що влада і опозиція зараз єдині як ніколи. Проте очевидно, опозицію в Україні відверто переслідують. Заблоковані телеканали - один з прикладів. Влада обажена за критику? Проти Порошенка збирали "редути" і "міхомайданчики" - під час війни, до речі. Нині опозиція і близько не робить нічого подібного. Владі час запитати себе, вона хоче єдності чи покори? Громадян чи вірнопідданих? Вільної України чи УРСР? І це не просто слова.
Петро Порошенко вказав на загрози звалювання в авторитаризм через захоплення інструментами військового часу. "Влада розбещує, а абсолютна влада розбещує абсолютно".
А що далі, після перемоги і ефективних кроків убік НАТО і ЄС? Та те, що робить кожна сім'я. Розбудова добробуту. Петро Порошенко вказав, що наше горе може стати нашим шансом. Замість розбитих війною виробничих потужностей часів СРСР, Україна має всі можливості розбудувати нову економіку. Сучасну та ефективну. Конкретні приклади п'ятий президент навів.
Наше майбутнє може стати і мусить стати дивовижним. Зближення з ЄС та НАТО, це західна освіта, західні технології, західні ринки. Це інвестиції і доступ до фінансування.
Все можливо. Все реально. Але спершу влада мусить відповісти - куди вона прямує? Її шлях, це шлях описаний Петром Порошенко, чи якийсь інший?
Владо! Кво вадіс? Куди ідеш?