"Посол Німеччини попереджає про плани Трампа переглянути конституційний порядок, свідчить документ" - Юрій Ніколов

"Посол Німеччини попереджає про плани Трампа переглянути конституційний порядок, свідчить документ" - Юрій Ніколов

Хвиля райдужних очікувань «Трамп прийде – порядок наведе» накрила не тільки замаханих війною українців. Але й самих американців, які вже давно бухтіли про перегіби демократів у різних сферах. Перемога на виборах підняла ціни акцій відсотків на 15%, що було не хухри-мухри (див графік «Bloomberg»). Але по мірі розуміння того, що насправді несе Трамп економіці – акції вже майже відкотились назад. В плюсах лишились тільки акції «Тесли», бо Маск став головним олігархом США, і криптовалюти, бо Трамп став крипто-фаном і навіть випустив свою монету. А решта почала розуміти що таке вигнати з країни мільйони мігрантів (хто ж буде горбатитись на чорновій роботі?), що таке влупить тарифи на весь імпорт (ціни злетять і американські споживачі це миттєво побачать у власних кишенях).

Тому ось вам депеша німецького посла в США, яку злили через «Reuters». Він попереджає власний уряд про те, який порядок наведе Трамп на його думку. Він не вживав слів «репресії» і «фашизм».


Ексклюзив: Посол Німеччини попереджає про плани Трампа переглянути конституційний порядок, свідчить документ

Посол Німеччини в США попередив, що нова адміністрація Трампа позбавить американські правоохоронні органи та засоби масової інформації їхньої незалежності і передасть великим технологічним компаніям «владу співуправління», згідно з конфіденційним документом, який потрапив у розпорядження Reuters.

У документі, датованому 14 січня і підписаному послом Андреасом Міхаелісом, програма Дональда Трампа на його другий термін у Білому домі описується як програма «максимального руйнування», що призведе до «переосмислення конституційного ладу - максимальної концентрації влади у президента за рахунок Конгресу і федеральних штатів».

«Основні демократичні принципи і система стримувань і противаг будуть значною мірою підірвані, законодавча влада, правоохоронні органи та засоби масової інформації будуть позбавлені своєї незалежності і зловживатимуть ними як політичною рукою, великі технології отримають владу співуправління», - йдеться в доповіді.

Перехідна команда Трампа не надала негайних коментарів щодо оцінки посла.

Міністерство закордонних справ Німеччини заявило, що американські виборці обрали Трампа на демократичних виборах, і воно буде «тісно співпрацювати з новою адміністрацією США в інтересах Німеччини та Європи».

Уряд канцлера Олафа Шольца, що йде у відставку, здебільшого утримувався від прямої публічної критики Трампа після виборів, але конфіденційна оцінка посла пропонує прямий погляд високопоставленого німецького чиновника.

Посли не замінюються автоматично з формуванням нового уряду, якщо тільки зміна не вважається необхідною з дипломатичних або інших причин.

У документі називається судова система, і особливо Верховний суд США, центральним елементом у спробах Трампа просувати свій порядок денний, але зазначається, що, незважаючи на нещодавнє рішення суду розширити президентські повноваження, «навіть найбільші критики припускають, що це запобіжить найгіршому, що може статися».

Міхаеліс вважає, що контроль над Міністерством юстиції та ФБР є ключовим для досягнення Трампом його політичних і особистих цілей, включаючи масові депортації, відплату передбачуваним ворогам і юридичну безкарність.

Він каже, що у Трампа є широкі юридичні можливості нав'язати штатам свій порядок денний, заявляючи, що «навіть військове розгортання всередині країни для проведення поліцейських заходів буде можливим у разі оголошення “повстання” і “вторгнення”».

Закон «Posse Comitatus» 1878 року забороняє федеральним військовим брати участь у внутрішніх правоохоронних органах, за деякими винятками.

Міхаеліс також передбачає «переосмислення Першої поправки», кажучи, що Трамп і мільярдер Ілон Маск вже вживають заходів проти критиків і медіа-компаній, які не співпрацюють з ним.

«Один використовує судові позови, погрожує кримінальним переслідуванням і відкликанням ліцензії, інший - маніпулює алгоритмами і блокує акаунти», - йдеться в документі.

Неодноразова підтримка Маском ультраправої «Альтернативи для Німеччини» (АдН) напередодні національних виборів 23 лютого викликала гнів у Берліні, але уряд не став одностайно відмовлятися від його платформи.

Берлін пережив особливо складні відносини зі Сполученими Штатами під час першої адміністрації Трампа, зіткнувшись з дорогими тарифами і критикою за нездатність досягти цільового показника НАТО щодо оборонних витрат.