У Парижі пройшов саміт "коаліції охочих", організований президентом Франції Еммануелем Макроном та прем'єр-міністром Великої Британії Кіром Стармером. Зустріч була присвячена, серед іншого, питанням гарантій для України і можливості направлення іноземного контингенту військ для дотримання перемир'я.
Макрон за підсумками саміту заявив, що його учасники погодилися продовжувати підтримувати Україну та її армію, а також обіцяв продовжувати чинити тиск на Росію та її тіньовий флот танкерів.
Крім того, за словами президента Франції, на засіданні було вирішено доручити главам МЗС країн-учасників коаліції протягом трьох тижнів підготувати пропозиції щодо того, як можна було б контролювати припинення вогню в Україні.
Також Макрон заявив, що в Україну буде направлено франко-британську делегацію військових для роботи з українською армією "для планування їхнього майбутнього".
Говорячи про можливі миротворчі сили, Макрон заявив, що вони все ще перебувають у стадії формування. Президент Франції знову запевнив, що вони не будуть на лінії зіткнення, а необхідні лише як інструмент "стримування" після укладання перемир'я.
Оцінка для введення контингенту
Український президент Володимир Зеленський заявив, що зараз існує багато питань щодо можливого відправлення західного військового контингенту в Україну в рамках мирного врегулювання.
Водночас, за його словами, зростає кількість країн, які готові надавати Києву гарантії безпеки, не надсилаючи до країни свій військовий контингент.
"Є багато пропозицій від лідерів, їх побільшало. […] Хтось у небі, хтось із ППО, хтось boots on the ground (на землі), хтось на морі готовий давати гарантії безпеки, відправляти свій контингент. Таких країн стає більше, – сказав Зеленський. — Щодо цього контингенту, його модальності — що він може робити, як він може бути використаний, хто ним командуватиме — питань багато. Відповідей поки що мало".
Він також виступив проти пропозицій розгорнути сили під керівництвом ОБСЄ, оскільки організація не має відповідного мандату.
За його словами, найближчими днями до України прибуде франко-британська делегація військових, яка матиме завдання оцінити умови для подальшого розгортання миротворчої місії.
"Вони долучаться, щоб подивитись на той базис, який підготувала Україна, оцінити кількісний і якісний склад цього контингенту", - пояснив Зеленський.
Він також додав, що Україна надасть західним партнерам протягом найближчих 7-10 днів "алгоритм" і "базову стратегію" діяльності цього контингенту в Україні.
Без допомоги США?
"Сподіватимемося на краще і готуватимемося до гіршого", — додав президент Франції.
За його словами, Європа хотіла б підтримки своїх ініціатив з боку США, але якщо цього не станеться, не можна сказати, що Європа нічого не зробить.
При цьому Макрон наголосив, що США є "надійним союзником" і підтримують Україну з початку повномасштабного вторгнення Росії.
Прем'єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що зараз весь Європейський континент мобілізувався для досягнення миру в Україні.
"Це мобілізація Європи на підтримку мирного процесу в масштабах, яких ми не бачили десятиліттями, за підтримки партнерів з усього світу", - сказав він.
Стармер наголосив на необхідності посилити тиск на Росію, щоб вона сіла за стіл переговорів. Він сказав, що це має відбутися протягом днів і тижнів, а не місяців.
Очільник уряду також підтвердив, що глави оборонних відомств Великої Британії, Франції та Німеччини найближчим часом зустрінуться в Україні, щоби обговорити подальшу підтримку Києва.
"Мотивуючий" саміт
Зеленський, відповідаючи на питання ЗМІ, чи не вважає він дії європейських лідерів "занадто повільним" в контексті допомоги Україні, повністю з цим погодився. При цьому він зазначив, що вони значно прискорились, порівняно з першими роками війни.
Цей "повільний темп" він пояснив абсолютним різним світосприйняттям війни в українців і європейських лідерів. При цьому Зеленський заперечив, що він розчарований підсумками саміту.
"Я не розчарований. Я отримав речі, які для мене дуже важливі", - наголосив він і додав, що саміт був "дуже мотивуючим".
Зокрема, Зеленський наголосив на тому, що Франція і Британія погодилися не знімати санкції з РФ до завершення війни, а також пообіцяли надавати фінансову підтримку українській армії та виробникам озброєння.
Що стосується Росії, то, за його словами, вона не збирається дотримуватися перемир'я і припиняти війну. Ба більше, Кремль начебто готується до нових наступів в Україні.
"За даними нашої розвідки, Росія готується до нових наступів на Сумську, Харківську та Запорізьку області. Вони затягують переговори і намагаються втягнути США у нескінченні беззмістовні дискусії щодо фальшивих "умов", щоб виграти час, а потім спробувати захопити ще більше земель", — сказав Зеленський.