Хочу скоріше закрити тему, бо суттєвого впливу на Україну ця псевдоорганізація не має і, скоріш за все, не матиме.
БРІКС - не військове, не економічне і навіть не геополітичне об`єднання, а звичайна шоу-рум, яку Пекін створив для демонстації Заходу можливостей своїх центрів тяжіння. Інші впливові країни-учасниці (за виключенням росії) не настільки зацікавлені у цьому.
Для московитів мета саміту БРІКС ясна: путін прагнув продемонструвати, що Кремль не перебуває в ізоляції. З цією метою він за рахунок російських платників податків нагнав до Казані делегації з десятків держав. Втім, за результатами саміту стало зрозуміло, що всі ці країни розходяться в підходах до таких глобальних питань, як війни в Україні та в Газі, і не згодні відмовлятись від долара США.
Такі країни, як Бразилія та Індія, можуть підписатися під всеосяжною філософією БРІКС як інституту, який може допомогти сформувати новий «багатополярний» світ в епоху послаблення впливу США та Заходу, але вони категорично не зацікавлені у приєднанні до антизахідного альянсу:
«Для нас США, безумовно, є найважливішим партнером з погляду майбутнього зростання та доступу до технологій, і тому ми не хочемо ситуації, коли БРІКС стає центром конфлікту із Заходом на економіко-політичних фронтах», — цитата міністра закордонних справ Індії.
Далі по основним країнам:
Китай.
Мріє про створення фінансового інструменту, альтернативного долару, на базі юаня. Але абсолютно не тягне на цю роль у якості глобального фінансового гравця. Мало того, його у цьому сенсі давно вже випереджає Індія: загальна дохідність китайських акцій із 1993 року негативна, в Індії – 13-разова у плюсі. Щодо України, то Китай і далі просуватиме свій "мирний" план і очікуватиме виборів у США.
Путін особисто спробував умовити Сі активніше взаємодіяти з рф у фінансово-економічній сфері. Але китайський лідер не виявив жодного інтересу до пропозицій Москви: адже потрапляння під західні санкції для фінорганізації з КНР стане вкрай жорстким ударом.
Індія
У Нью-Делі одне завдання: у всьому випередити Китай. І дешева російська нафта - один з елементів цієї стратегії. У БРІКСІ Індія скоріше спостерігач, аніж учасник. Україна для неї далеко не на першому місці, але заради міжнародного престижу, Моді зараз чи не найбільший тіньовий гравець на цьому треку. Наприклад, не дочекавшись закінчення заходу у Казані, індійський прем`єр полетів до Олафа Шольца говорити про Україну. І я не здивуюсь, якщо саме Індія стане одним з головних посередників на стадії закінчення цієї війни.
Туреччина
Тим часом "друг" путіна Реджеп Ердоган, не встигнувши доїхати до Казані, майже вдвічі збільшив тарифи за проходження танкерів з російською нафтою через протоки Босфор і Дарданелли.
Вступ Туреччини до БРІКСу блокує Індія через добрі відносини Анкари з Пакистаном. Проте, у Ердогана є лише один інтерес: він хоче зближення з Сі для зміцнення «стратегічної автономії» Туреччини і щоб показати, що він «може одночасно сидіти за столами НАТО та БРІКС», оскільки вважає себе «посередником» на міжнародній арені.
Чому в Казань поїхав генсек ООН?
Тому що міжнародного права більше не існує. Гутереіш не може не розуміти, що росія вимагає новий поділ світу. Розуміє, але все ж таки поїхав. Толку від цього генсека стільки ж, скільки й від Папи Римського. Вони обидва нічого не можуть вдіяти - просто сидять на двох стільцях і гарними словами прикривають свою дупу, сподіваючись, що на якомусь етапі їх таки долучать до переговорів.
Таким чином:
Єдиним досягненням путіна стала демонстрація того, що він не в ізоляції. Ніяких конкретних рішень у Казані прийнято не було і, головне, БРІКС не має жодних шансів перетворитися на політичний, економічний чи воєнно-політичний союз. А те, що до нього хоче доєднатись ціла купа країн з Африки та Азії - тільки плюс для нас, бо зі зростанням кількості різношерстних учасників, неодмінно зростатимуть проблеми всередині цього угрупування. Хай у Китая голова болить за це, а не у нас.