Осінь стартувала на ринках, повернув дітей за парти, а трейдерів і спекулянтів за їх дески. І стартувала зниженням. Ранок п’ятниці індекс S&P500 відкриває з відмітки 5503 пунктів, що майже на 90 пунктів нижче, ніж було тиждень тому. Зниження ринків відбулося, фактично, за рахунок падіння протягом одного дня, коли індекси обвалились майже на 2 відсотка. Причому зробили це без якоїсь очевидної причини. Просто втомившись. Просто під дією сили тяжіння, як часто буває на такий висоті, куди забрались індекси. Як завжди буває в останні місяці, лідером руху, у будь-якому напрямку, стали акції NVIDIA. Якихось додаткових причин і для їх падіння також не було, хіба що інвестори досі переживають, що фінансові результати компанії були не ідеальні. За один торгівельний день акції компанії втратили 9,5%, що призвело до падіння капіталізації на 279 млрд доларів, що є рекордом в історії фондового ринку США. Будучі поки що лише прелюдією к інтерпретації легенди про Ікара і Дедала на фондовому ринку. Все ж таки, коли надуваються рекордні бульбашки, лопатися вони також мають голосно. Здається, до чого тут біткоїн.
Зате досить радикально обвалилась ціна на нафту. Яка зараз торгується на рівні десь 73 долара за баррель брента. Схоже, що поряд із слабкістю ринків, причиною такою динаміки нафти є таке сяке врегулювання у Лівії, де сторони протистояння, розбиратися в якому сторонньому глядачу дуже важко і не факт що треба, наблизились до домовленостей. І це викликало переполох в ОПЕК, які тільки тільки збирались нарастити видубуток, аж тут виявилось, що це може бути не на часі. А Сауди встигли вже прикупити ще одну порцію футболістів і їм треба платити. Не кажучи вже про росіян. З економікою яких нічого не ясно настільки, що навіть МВФ наважився вперше за кілька років надіслати свою місію в Москву, посилаючи, ймовірно, туди тих, хто не боїться раптом потрапити до російської буцегарні і стати опцією для майбутнього обміну. Як не крути, а росіяни точно сприймають цю місію як збірну з агентів «007», які проїздять підглядати, підслуховувати і винюхувати. Чи принаймні просити у російського Центрального Банку чесну статистику. Все ж таки, наївність притаманна західному суспільству. Всім, звісно, цікаво було б отримати справжні цифри з російської економіки, але скоріш за все вони замість отримають російський кукіш з маслом.
Український ринок єврооблігацій піднімає голову після реструктуризації, розпочавши на цьому тижні торгівлю вже новими єврооблігаціями. Дохідність нової серії А (4 випуски єврооблігацій із різним терміном обігу), яка має такий сякий купон вже зараз, складає десь 17,5% на короткому кінці кривій (погашення в 2029 році) і десь 16% на довгому кінці (єврооблігації з погашенням у 2036 році). Дохідність умовної серії В (ще 4 випуски, які поки що не можуть порадувати купоном) на короткому кінці, той самий 2029 рік, складає десь 18%. А на довгому, той самий 2036 рік, приблизно 12,5%. Така низька дохідність там, судячи з усього, обумовлена наявністю на ринку страшенних оптимістів, які вірять у зростання економіки України карколомними темпами вже найближчі роки, що дозволить отримати тримачам цієї серії бонус. І тримають розмови навколо другої частини реструктуризації, яка стосується варантів і Укренерго, але поки що тут ніхто нікуди не поспішає.
Місія МВФ приїхала і до Києва. І деякі тут так само схільні сприймати посланців Фонду як агентів чи то Сороса, чи то рептилоїдів, чи то світової закуліси, яка хоче заграбастиати святу українську землю. Проте, на відміну від історії з Росією, МВФ в України кредитор, на якому триваються гроші всіх інших кредиторів. А тому якби не подобалось, причому роками, українським політикам співпраця з Фондом, вони вимушені терпіти і йти на зустріч здоровому глузду. Зараз Фонд дивується тому, що українська влада відмовляється піднімати податки, хоч сама обіцяла Фонду це зробити ще літом, провокуючи питання від представників МВФ «А гроші де брати будете». Нажаль, нудні представники МВФ не ведуться на ідею «А про це я подумаю завтра», тим більше що то завтра вже дуже близько. Що, звісно, ускладнює перемовини, які мали видатись дуже простими, адже по программі МВФ рух був нормальний, та й программа сама поки триває війна для України обрана в режимі «полегшений рівень, просто нічого не поламайте». Хоча і це важко. Бо реформа корпоративного управління є частиною співпрацці з МВФ, а іі на цьому тижні дуже завзято ламали, воліючи звільнити занадто розумного голову Укренерго. Парадокс ситуації в тому, що Україна не витягне без Фонду, та й фонд розуміє, що Україна не витягне без вдалої місії, і щось з цим треба робити і зліпити з того, що є під рукою.
На внутрішньому ринку гривня продовжувала коливатися в звичному діапазоні, роблячи кожен день 10-20 «шагів» то вниз, то в гору. В результаті, ранок п’ятниці курс на міжбанку починає десь на відмітці 41,2 гривні за долар, а вуличний курс зберігається на рівні 41,4 гривні за долар і, здається, взагалі не рухався цього тижня. Нова реформа, яка має прибрати копійки і замінити ії на «шаги» є просто подарунком для тих, хто буде описувати коливання гривні. І тут важливо вчасно процитувати класику, що це маленький шаг для гривні, але великий стрибок для економіки України. Головне щоб денна норма «шагів» зберігалась у лайтовому режимі і гривня не намагалась радикально схуднути, готуючись до якогось майбітнього літа. А на ринку ОВДП Мінфін пішов на підняття ставок, поки що дуже помірне, на первинних аукціонах. Певно розуміючи, що з таким підходом до підняття податків, коли головне нікого не образити і не засмутити, викручуватись їм доведеться з допомогою локального боргового ринку і державних банків, яким от от і зроблять ту пропозицію, від якої неможливо відмовитись.