Міністерство внутрішньої безпеки США оголосило у п'ятницю про продовження на 18 місяців тимчасового захищеного статусу (TPS) для українців у зв'язку з триваючою війною.
"Статус тимчасового захисту" (TPS) дозволяє українцям, які безперервно проживають у Сполучених Штатах принаймні з 16 серпня 2023 року, залишатись в країні ще на півтора року з правом на роботу.
У повідомленні мовиться, що розширення TPS для України дозволяє приблизно скористатися ним 103 700 громадян України, які на цей момент проживають у США.
Відомство зазначає, що перереєстрація обмежена особами, які раніше були зареєстровані зі статусом в TPS для України.
Служба громадянства та імміграції США (USCIS) продовжуватиме обробляти заявки, вже подані українцями, і якщо USCIS їх схвалить, то надасть такому заявнику TPS до 19 жовтня 2026 року.
"Після аналізу ситуації в країні в Україні та консультацій із міжвідомчими партнерами було встановлено, що 18-місячне продовження TPS є виправданим через умови, спричинені широкомасштабним російським військовим вторгненням в Україну, найбільшої звичайної військової операції в Європі після Другої світової війни", – мовиться у повідомленні щодо причин для надання українцям захищеного статусу у США.
Російське вторгнення, за словами документа, призвело до великої кількості жертв серед цивільного населення та повідомлень про воєнні злочини та злочини проти людяності, вчинені російськими військовими та посадовими особами.
"Це вторгнення спричинило гуманітарну кризу: значна кількість людей втекла та пошкодження цивільної інфраструктури, що залишило багатьох без електрики та доступу до медичних послуг. Ці умови перешкоджають безпечному поверненню українських громадян та постійних мешканців України", – мовиться у документі.
Ще однією програмою, за якою українські втікачі від війни потрапляють до США, є програма "Єдність заради України" (U4U), яка надає так званий "гуманітарний пароль". Станом на березень 2023 року за програмою U4U до США приїхало понад 118 000 українців.
Крім України, оголошення від п’ятниці стосується осіб з Сальвадору, Судану та Венесуели.
Минулого року програма TPS стала предметом суперечки на президентських перегонах.
У час свого першого терміну перебування на посаді, у 2017-2021 роках Президент Трамп намагався скоротити програму TPS.
Тоді Міністерство внутрішньої безпеки оголосило про поступове скасування тимчасового захищеного статусу для іммігрантів із таких країн, як Сальвадор, Гаїті та Судан.
У 2020 році федеральний суд підтвердив повноваження Трампа припинити програму, викликавши побоювання, що іммігрантів, які легально перебувають у країні, зрештою можуть вислати.
Коли Байден змінив Трампа в Білому домі у 2021 році, він змінив курс, збільшивши кількість країн, чиї громадяни мають право на тимчасовий захищений статус. Він і додав до списку такі країни, як Венесуела та Афганістан, що викликало критику республіканців.
Після широкомасштабного вторгнення Росії 2022 року до програми тимчасового захисту було долучено громадян України.
Перехідна президентська команда Трампа-Венса не відповіла на запитання про дії Байдена та їхні плани щодо TPS. Але номінований Трампом уповноважений у справах кордону Том Гоман заявив, що програма може бути скорочена.