Том Купер про контрнаступ ЗСУ

Том Купер про контрнаступ ЗСУ

Приблизно до 24-27 серпня 58-ту загальновійськову армію рф було настільки сильно пошарпано, що її розвал і, відповідно, український прорив між Роботиним і Вербовим стали неминучими.

У відповідь Міноборони РФ кинуло в бій чотири дивізії ДПВ — стратегічний резерв. Війська, які у війнах такого роду розгортають першими для виконання найскладніших з усіх можливих завдань. Остання надія Путіна, якщо хочете, назвіть це так, — на південне Запоріжжя. Мабуть, щоб іще більше «поліпшити» ситуацію і, керуючись гострою необхідністю, піднести Путіну «хороші новини», міноборони РФ не просто перекинуло ці війська на лінію оборони, щоб замінити розгромлені частини 58-ї ОВА. Ні. Вони розгорнули їх у великий контрнаступ.

Ідея була «очевидною»: оточити чашу або дугу, що утворилася внаслідок українського проникнення на південь від мінних полів, між Роботиним і Вербовим, і водночас ударити по східному і західному флангах ЗСУ. І таким чином розбити 4–5 бригад.

Суть у тому, що це не спрацювало. Росіяни втратили не тільки більшу частину 810-ї морської піхотної бригади, а й розгубили три полки ДПВ. Майже цілу дивізію. Вони зазнали таких втрат, що те, що залишилося від двох (а не одного) з цих полків, було розбите в пух і прах і розбіглося. Настільки, що 118-та механізована бригада ЗСУ — підрозділ, який був так сильно розбитий під час першої атаки в цій операції, ще в серпні, — відкинула їх назад, за вихідні позиції. Це було на схід від Роботиного/на північ від Вербового. На захід від Роботиного 47-та механізована бригада продовжує зачистку поля бою, але робить це на відстані близько 1000 метрів від цього місця (бій розпочався приблизно за 300 метрів на захід від нього, тобто за 700 метрів за точкою, де нині перебувають українці). І зауважте — 100 метрів у цьому бою — це кількість днів бою. 7-а дивізія ДПВ втратила навіть більшу частину свого командного складу, а 234-й і 237-й полки ДПВ (обидва з 76-ї дивізії ДПВ), де-факто, уже не існують.

У цьому і полягає суть причини, через яку здавалося, що за останні кілька тижнів ЗСУ не домоглися жодних серйозних успіхів: вони були зайняті тим, що давали росіянам знекровити їхні власні найкращі частини. (До речі, кажуть, що одна із задіяних бригад ЗСУ втратила в цих зіткненнях рівно дві бойові машини піхоти і двох поранених солдатів).

І з цим славна компанія Герасимов і Ко повернулася туди, де вже перебувала майже рівно місяць тому. Перед ними постало питання: і що тепер?

Оскільки вони розгорнули навіть свій стратегічний резерв, і його знищили ще швидшими темпами, ніж 58-у ОВА — безумовно: набагато швидше, ніж я очікував, — резервів у них не залишилося. Звісно, вони знайдуть нових мобіків-десантників, і «Штурм-Z», і ще багато чого, і кинуть їх на цей напрямок, але: в Росії не залишилося військ, кращих за ці 7-у і 76-у дивізії ДПВ, які були втрачені на цьому полі бою. І що далі на південь просувалися українці, то менш захищеними ставали і російські польові укріплення.

Будьте впевнені — дещо з цього «логічно». Адже ЗСУ вже подолали «найстрашніше» ще в червні–липні–початку серпня. Це було поєднання щільних мінних полів глибиною 10 км і найкращих російських польових укріплень. Порівняно з цим перемога над ДПВ, що вийшла в контратаку на відкритій місцевості, та ще й за підтримки, нарешті, достатньої кількості артилерійських снарядів (та ще й двома повними артилерійськими бригадами), була «в деякому роді легкою».

Але всього кілька днів по тому українці вже опинилися в Новопрокопівці (знову), у Вербовому (знову), і приблизно за 100 метрів від 169-ї висоти. Хлопці, звичайно, втомилися, місцями багато поранених, але настрій у них піднесений. Якщо судити зі статистики, опублікованої одним німецьким журналістом — за останні чотири місяці ЗСУ знищили більше російської артилерії, ніж за перші чотири місяці цього року, разом узяті.

Ба більше, оскільки ППО було придушено — почалося планомірне знищення численних російських артилерійських бригад і артилерійських «елементів» різних інших підрозділів. Починаючи із серпня, українці так сильно перемкнули увагу на артилерію, тоді як у вересні націлилися на російські контратаки плюс артилерію, та не соромилися громити і російську ППО в Криму.

Наслідки цього драматичні: навіть вертольоти ЗСУ можуть працювати там, де їх не було видно місяцями. Російські бази в Криму вибухають одна за одною, те ж саме відбувається і в районі Токмака. Ближче до лінії фронту росіяни зазнають таких втрат і в них відбувається такий знос техніки, що вони не встигають розгрібати свої «склади» для зберігання зброї та запасних стволів, особливо калібру 152 мм. Навіть темпи виробництва танків і капітального ремонту наявних Т-72 і Т-80 уже не встигають за втратами.

Іншими словами: усе відбувається саме так, як уже було пояснено. «Знищення й очікування». Зверніть увагу: ЗСУ ведуть планомірне, масштабне, поступове знищення російських збройних сил. Щодня знищуються російські ППО, системи радіоелектронної боротьби, артилерія, тилове забезпечення, танки, сотні російських військовослужбовців. І просуваються вперед тільки тоді, коли це доцільно. А коли росіяни вводять іще більше нових сил, ще більше їх знищують. У величезних кількостях.

Це, якщо можна так висловитися, єдина правильна «метрика» для оцінки цього наступу — і, як уже неодноразово пояснювалося, єдиний «вихід» із цієї війни. Це негарна, не сексуальна і не швидка операція. Але вона працює.

І це головне. А тепер давайте всі заткнемося, наберемося терпіння (і навіть коли ви вже не можете чекати — будемо все ж таки терплячі), і дозволимо хлопцям (і дівчатам) із ЗСУ дописати цю історію. А як вони це зроблять, коли і в якому темпі — нехай обирають самі.